Elikkä; miten saan taipuisiin hiuksiini loivat kiharat? Kähertimiä en halua käyttää, sillä ne kuivattavat jo ennenstäänkin kuivia hiuksiani.
Olen kokeillut kuiviin hiuksiin patukoita, folioita ja sormikiharoita, mutta tulos on aina sama= AFRO. Siis jos tiedät, miten hiuksia rasittamatta saisi tehtyä loivat kiharat, niin olen kiitollinen vastauksestasi:)
Loivat kiharat kotikonstein?
6
1394
Vastaukset
- sirppatirppa
olen toki kokeillut myös lettejä, mutta juuret ja latvat jäävät suoriksi.
- vain
laitan 2 ruotolettiä yöksi niin juuriinkiin saa laineet ja latvat olen letittänyt ihan loppuun saakka, mutta olen laittanut varmistuspompulan 4-5cm päähän latvasta jos latvan pompula irtoaa tai jos lyhyemmät hiukset lähtevät avautumaan...
- tavallliset
toimivat mulla. Kestää kotvasen niitä kääriä tukkaan, mutta tulos palkitsee. Kostutan hiuksia vähän, suihkautan kampausnestettä ja rullat käärittyäni pöhötän niitä hetkisen föönillä. Annan kuivua rauhassa, irrotan rullat varovasti ja suihkautan vielä hiuskiinnettä. Sen jälkeen jatkan muotoilua tai vaan haron sormilla tai harvalla kammalla kiharat auki. Mulla on piikkisuora, jäykkä hiuslaatu, mutta tällä konstilla saan hiuksista mukavan taipuisan näköiset ja kuohkeat. Jos sulla on jo valmiiksi taipuisa tukka, pääset varmaan helpommalla.
- sirppatirppa
Oletko käyttänyt kampausrullia? Tiedätkö ajavatko ne saman asian kuin tarrarullatkin? Tarrarullia olen kokeillut, mutta ne jäävät hiuksiin kiinni.
- sama se
sirppatirppa kirjoitti:
Oletko käyttänyt kampausrullia? Tiedätkö ajavatko ne saman asian kuin tarrarullatkin? Tarrarullia olen kokeillut, mutta ne jäävät hiuksiin kiinni.
varmaan kiharan kannalta on, vähän vaan ovat erilaiset laittaa. Itse tykkään tarrarullista koska niitä ei sitten tarvitse erikseen kiinnittää vaan pysyvät itsestään päässä. Irtoavat hiuksista myös kunhan kiertää auki samaan suuntaan kuin kiinni rullatessa (vaikeaa selittää :-). Mun piikkisuoraan tukkaan eivät todellakaan tartu kiinni.
- Siisisi
Sormikiharoitahan voi tehdä eri kokoisia... mitä suurempi on kiharan halkaisija sitä loivempi kiharasta tulee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 417034
- 323958
- 463367
- 402959
- 172736
- 372238
- 162196
- 412163
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472117- 402068