Onko kellään kokemuksia sähköpolkupyörästä.Kokeilin tällaista viime kesänä pyöräliikkeen pihalla ja oli mahtava peli.Ylämäki muuttui tasamaaksi,jaksaa ajella pitempiä matkoja,sitten kynnys pyöräilyyn madaltuu kun on helpompi käyttää esim;työmatkaan kun ei ole sitten niin hikinen töihin tullessa.Japanissahan näitä myydäänkin jo enemmän kuin tavallisia pyöriä.Yamaha tuntuisi parhaimmalta esitteen mukaan,50-60km toimintasäde riippuen tietysti sähkönkäytöstä.Tekniikan Maailma myös piti Yamahaa parhaimpana.Itse testasin jotain kiinalaista merkkiä, hyvä sekin oli ajaa,pelkästään polkienkin.Tämä sähkömoottori apu ei tule mukaan ellei samalla polje,yleensä teho on 180-200 w ja 24,36 volttia.Akku on pikakiinnityksellä.Latausaika täyteen n.6-8 tuntia.Eli yön yli,jos mahdollista niin vielä yösähköllä.Lisäksi on olemassa rakennus-sarjoa joilla voi moottoroida oman pyöränsä.Etupyörään tulee sähkömoottorikeskiö ja sitten pinnoitetaan se siihen,itse tai liikkeessä.Moottoreita saa yleisimpiin tuumakokoihin.Suomessakin on jo kerho näille sähkömoottori ja nojapyöräharrastajille.Nämä jälkiasennus-sarjat ovat senverran kalliita että ajattelin tehdä sellaisen ns,köyhän miehen sähköpyörän,auton starttimoottorista .Tosin siitä nyt tulee hiukan laiton koska sitten toimii vaikkei poljekaan.Mutta eihän starttia voi kuitenkaan koko aikaa päällä pitääkään,ylämäkitukea varten.Suunnittelin systeemin niin että levitän hehkutetun etuhaarukan niin että takapyörärattaineen mahtuu siihen ,sitten ketjut ylös startille, joka on telineessä ohjausputkessa.Pieni akku (koko täytyy vielä selvittää)startinpäälle,ja kytkinpainonappi tankoon oikealle puolelle.Joissain nojapyörissä olen nähnyt aurinkosähköpaneelejakin,näitähän saa jo taipuisana kalvonakin.Laitan vielä asiasta lisää informaatiota,linkkejä yms.
Sähköpyörä.
10
6116
Vastaukset
- Luupiikki jalassa
Tässä muutama linkki. www.hpv-finland.org/ ja sitten www.sahkopyora.net ja sitten www.davinci.pp.fi/fill.html ja sitten www.powerassist.com ja sitten www.estelle.de/d/html/061EIN.html ja sitten www.elcat.fi/fin/light ja sitten kardaanivedosta www.sussex.com.tw/se2.htm
- veka
Onko näitä testattu missään esim; lehdessä,minkähän hintaisia mahtaa olla?
- 98
Olisiko tuo tasavirtalaturi (12voltilla pieni traktorimalli esim zetor 4712) kuiteski parempi.Ei nykäisyjä ja lataa alamäessä.Vaikka erillinen nappi kun tarvii työntöapua.Eipä ole tullut ajatelleeksi mutta eikös kaksipyöröinen kärry taakse ja sinne laite akkuineen kuomun alle tuntuisi mukavalta.Eikös sitä kiinalaista sähköpyörää myydä 1000e.
- EV-BIKES
MYYDÄÄN MUTTA PAIKKA ON LAITON JOTEN UNOHDA.
- 6+16
Zetor 4712 on kolmisylinterinen diseltraktoori.Takavetoisena ja kevyenä huono lumikoneena.Änet kantautuvat hyttiin paremmin kuin ulos.Kannattaa käyttää kuulosuojaimia.Peltor on kallis joten suosittelen Bilteman 20 e radiosuojaimia.
Moottori 45hv, ensimmäisiä suorasuihkutusdieseleitä-70 luvun alustsa. - Rixellä läpi vuoden
Tässä linkki Suomen sähköavusteisten fillareiden uranuurtajafirmalle, eli Tampereen Salamapyörälle:
http://www.salamapyorat.fi/
Omakohtaisen kokemuksen mukaan voin todeta, että ainakin heidän maahantuomat saksalaiset keskiömoottoriset Rixet ovat aivan timankeja mitä käytön jouheuteen ja kestävyyteen tulee.- sähköpyöräilijä
Myös oman polkupyörän muuttaminen sähkö(avusteiseksi) polkupyöräksi voi olla järkevä ratkaisu. Varsinkin jos omistaa jo hyvän pyörän, voi muunnossarjalla sähköistää pyöränsä helposti ja selvästi valmista sähköpyörää edullisemmin. Laadukkaita muunnossarjoja ja akkuja saa Suomesta esim. www.greencycle.fi Sateella/talvella jos meinaa ajella, niin johdot, liittimet, ohjausyksikkö yms. kannattaa suojata riittävän hyvin, (nimim kokemusta on.) Ainakin noissa Greencyclen sarjoissa on asiaan kiinnitetty huomiota. Myös liian lyhyet johdot ovat tuoneet ongelmia joidenkin sarjojen kanssa.
- Pedelecci
Näitä sähköistyssarjoja myyvät myös seuraavat liikkeet:
http://www.salamapyorat.fi/tuotteet.html?id=35/
http://www.electrobike.fi/index.php/tuotteet/sahkoistys-sarjat.html
http://www.kuetron.fi/e-spinetusivu.htm
Kaksi ensinmainittua (Helsingissä ja Tampereella) ovat sähköfillareihin erikoistuneita liikkeitä Viimeksi mainittu (Keravalla) tekee tarvittaessa myös asennustyön ja heillä keskusyksikkö tehonsäätimineen ovat omaa suunnittelua ja tuotantoa.
Kannattaa huomata, että halvimmat sarjat eivät sisällä akkua tai sitten mukana tulee painava lyijyakku.- sähköponi
Kyllä Electrobikelläkin sähköistävät.
- greatBallsOfFire.
Olen tämän kesän pyrkijää poljeskellut. Hauska kone, ja toiminut hyvin. Ao. kuvassa musta, mutta nykyään myydään valkoisella rungolla. Pidän ulkonäöstä, ei ole mummopyörän näköinen niinkuin monet muut sähköfillarit:
http://www.rally.fi/images/pyrkija/sahkopyorat/e250/1.jpg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1396639
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495719- 1234891
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434480Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523882- 623061
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522956Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242392- 352248
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152187