Saksan Hartz I-IV

Se Aito Työtön

Törmäsin tuossa Saksan Hartz -projekteihin.

Näyttäisivät olevan lähinnä kotimaisen työreformin versioita. Tai oikeammin, Suomen työreformi on Saksan Hartzien versio.

Pointzini tässä on se, että kaikki tämä kotimaisten poroporvareiden huuto ja valitus työhaluttomista työttömistä on suoraa plagiaattia ja kopiointia Saksan oikeistolta.

Eli kotomaamme porvarit ovat niin saamattomia ja patalaiskoja, että työreformitkin pitää kopioida ulkomailta. Ei siis mikään ihme, että päin takapuolta menee.

Hartz -ohjelmissa perusturvaa on tietoisesti ja seuraamuksia yhtään harkitsematta ajettu alas. Eli työmarkkinapolitiikasta on tehty aktivoivampaa ja kannustavampaa termien negatiivisimmissa merkityksissä.

Yleisimmät seuraukset ovat olleet, yllätys yllätys, syrjäyttämisen lisääntyminen ja tuloerojen raju kasvu - Saksassakin.

Lisäksi Saksan porvarijengi on päässyt valittamaan laiskoista ja työhaluttomista työttömistä, vaikka työpaikkoja ei riitä kaikille halukkaille. Työttömyysturvan väitetään passivoivan ja työttömien vain makoilevan kotona. Kuulostaako tutulta?

1

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se Aito Työtön

      Huutavan työttömyyden korjaamiseksi on välittömästi suunnattava aktivointi- ja kannustustoimia yritysten suuntaan.

      Esimerkiksi vuokratyövoimaan ja ikuisten harjoittelujaksojen varaan toimintansa perustava yritys joutuisi korkeampien veroluokkien piiriin riippuen törkeyksien laajuudesta. Alv -palautukset sellainen yritys menettäisi automaattisesti kokonaan.

      Tukityöllistäjät ja "harjoituttajat" joutuisivat sitoutumaan vähintään kolme vuotta kestävän vakinaisen työsuhteen solmimiseen harjoittelijan/työllistetyn kanssa.

      Yritys, joka irtisanoo positiivisen taseen aikana, joutuu kustantamaan irtisanotuille viiden vuoden työttömyysturvan. Näin yritykset kantavat omien tekostensa seuraukset. Ollilan malli, missä kalliin auton omistajan on saatava ajaa täysillä lastentarhankin pihan läpi, on lopetettava.

      Optioita ja osinkoja jakava yritys, joka irtisanoo tuloksentekijöitä viiden vuoden sisään ansiottomista osingonjaoista, lunastetaan valtiolle, mikäli yritys on elinkelpoinen. Mikäli elinkelpoisuutta ei ole, takavarikoidaan optiot ja osingot jälkikäteen korkoineen työttömyyden hoitoon. Näin kannustetaan omistajia/johtajia vastuulliseen omistajuuteen ja johtajuuteen. Lisäksi yrityksen johdolle määrätään ehdotonta vankeutta ja pakkotyötä. Mahdollisten valtionyhtiöiden hallintoneuvostojen tai vastaavien kultapossuetuisuustoimikuntien jäsenet teloitettaisiin Kiinan malliin julkisesti valvontavelvollisuuden laiminlyönneistä.

      Nähdäkseni nämä kannustustoimenpiteet lisäisivät porvareiden yhteiskunnallista valvoutuneisuutta ja ahkeruutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9112
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7816
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5454
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2305
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2071
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1705
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1651
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1388
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      435
      1318
    10. Stefusika räkättää

      kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1190
    Aihe