Minkä ihmeen takia nämä kaupungit on Suomi24:ssa pantu samaan palstaan. Näillä kaupungeilla ei ole juuri mitään yhteistä. Ennemminkin voisi laittaa Kemi ja Keminmaa omakseen ja Tornio ja Haaparanta omakseen.
KEMI ja TORNIO PALSTA
6
1307
Vastaukset
- väliä
vaikka ovat yhdessä. Keminmaalaiset ja haaparantalaiset kirjoittaa kuitenkin tänne myös. Eihän tuo ole kuin alue eli kaikki tältä alueelta voivat kirjoittaa ja tottakai myös muualla asuvat. Kukapa sen kieltää jos haluaa esim. rovaniemeläinen ottaa kantaa johonkin Tornion asiaan. Ei pitäisi olla niin sisäänpäinlämpeävä ettei muita hyväksy ollenkaan :).
- poissa muodista
Eipä toi kemi-tornio välinen tappelu ole enää muodissa. Sitä harrastaa nykyään vaan takapajusesti ajattelevat ihmiset, jotka ei näe nenäänsä pitemmälle. Kyllä se niin on, että tässä pitäs nyt yhtäköyttä. Erikseen kukaan ei noteeraa kumpaakaan, mutta yhteistyön kautta voidaan nostaa asemaa Suomessa.
Esim. Kemi-Tornio alue tuottaa valtakunnan BKT:sta n. 8% vain 1.5% väestöllä! - Tornion
poissa muodista kirjoitti:
Eipä toi kemi-tornio välinen tappelu ole enää muodissa. Sitä harrastaa nykyään vaan takapajusesti ajattelevat ihmiset, jotka ei näe nenäänsä pitemmälle. Kyllä se niin on, että tässä pitäs nyt yhtäköyttä. Erikseen kukaan ei noteeraa kumpaakaan, mutta yhteistyön kautta voidaan nostaa asemaa Suomessa.
Esim. Kemi-Tornio alue tuottaa valtakunnan BKT:sta n. 8% vain 1.5% väestöllä!Sitä on on ehdotettu aiemminkin, mutta eipä tuohon vastaa kukaan ylläpitäjän puolelta. Raukkamaista.
- Meninirkki
Miten olis Keminmaa-Tornio -palsta ja Kemi-Simo -palsta och Haparanda suksia viduun
- torniolainen
Eihän konkurssi kuntaa saa liittää tornioon.Joku raja sentään pitää olla,punanen kemi onkin tahra torniolle.
- MUTTA.....................
EIPÄS RIIDELLÄ tyhjänpäiväisestä asiasta, kyllähän se on niin ettei met yksin pärjätä tässäkään "kisassa", yhteen hiileen puhaltamalla saataisiin jotain aikaiseksikin, yhteistä hyvää koko tälle alueelle, ja parempaa huomista nuorille, työtä ja harrastus mahdollisuutta, sekä eläke ikäiset eläkkeelle, ja joka haluaa eläkkeellä ollessaa työskennellä sallittakoon se mutta ei nuoren työpaikan kustannuksella, Joulu mieltä ja hyvää tahtoa meille kaikille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18613767
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1585493Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454960Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1563734Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska402873Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282042Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1201811Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3731714Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371525