mistä itsetuntoa?

kaukorakkaus raastaa

Heips. Näitä tarinoita täällä varmasti näkyy jokainen päivä, mutta kysympä neuvoa silti.

Olin pitkään kaveri erään nuoren miehen kanssa (olemme molemmat 23v.) ja kun tapasimme jokin aika sitten, huomasimme että välillämme on muutakin kuin kaveruutta. Nyt aloittelemme seurustelua ja kaiken pitäisi tuntua niin ihanalta...Miksi siis itken lähes joka ilta?

Ikävällä on varmasti oma osansa asiaan. Emme asu kovin kaukana (reilu 150km) toisistamme ja näemme noin 2 viikon välein. Hän sanoo tykkäävänsä paljon minusta ja niin minäkin tykkään hänestä. Ja tiedän että hän tarkoittaa sitä. Rakastumisesta ei ihan tässä vaiheessa vielä voi puhua.

Niin, ikävä siis aiheuttaa itkua, mutta jokin muukin tässä vaikuttaa. En ole mustasukkainen, mutta jos en kuule hänestä koko päivänä mitään, niin tulen "vainoharhaiseksi". Olen lähes sataprosenttisen varma, että hän ei tahdokaan olla kanssani, mutta ei vain viitsi sanoa sitä tai leikkii minulla..Tämä on ihan älytöntä sillä se mies on yksi ihanimmista joita tiedän. Luulisin, että heikolla itsetunnollani on jotain tekemistä asian kanssa...

Kertokaa nyt siis, että miten tämän heikon itsetunnon ongelman saisi poistettua. En tahdo olla epävarma ja skeptinen...tahdon nauttia tästä hitaasta etenemisestä ja siitä ihanasta tunteesta joka kuuluisi aamulla herätessä.

Tämä oli sekavaa, mutta pääni sisältö ei juuri tuon selkeämpi ole tällä hetkellä.

6

1133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kestettävä

      jos meinaat kaukosuhdetta yllä pitää että se toinen puolisko voikin samalla tapailla toista/toisia siellä toisaalla, joko vakavasti tai kevytmielisesti, jokainenhan kuitenkin kaipaa seuraa/läheisyyttä/seksiä ja jos on seurustelukumppanin kanssa kaukana toisistaan ja näkee vain parin viikon välein niin ei ole ihme jos välillä harhautuu vaikka muuta väittää.
      Se pitää vaan itselleen tehdä selväksi että sinä et voi vaikuttaa siihen mitä toinen osapuoli tahollaan tekee ja yritettävä vain nauttia sitten yhdessäolosta kun siihen on mahdollisuus, jos ei siihen kykene vaan on huono olo kun mielessä pyörii vaikka mitä on suhde parempi lopettaa ja toivoa että tapaa samasta kaupungista jonkun jota voi sitten pitää silmällä joka ikinen päivä.

      • kaukorakkaus raastaa

        Kuten huomasitte, ensimmäinen viesti oli kirjoitettu hieman sekavassa olotilassa..

        Tosiaan, en missään muotoa halua edes olla vahtimassa häntä 24/7.. Itse olin se joka halusi tässä suhteessa hyvin hidasta etenemistä.. Siksi en ymmärrä tätä omaa pahaa oloa. Kai mun päässä on jotain vialla, kun en osaa nauttia yhteisistä hetkistä ja siitä omasta ajasta, mitä kaukosuhde tuo.


    • minunkin....

      jätkäkaverini on 23v. ja olemme etäsuhteessa.mistäs päin tämä kaukorakkautesi on??

    • kaukorakkaus raastaa

      Noniin, eilen sitten kävimme pitkän keskustelun tunteista..hänen aloitteestaan.
      Ja lopputulos oli kuin olikin se, että hän ei tunne niin vahvasti kuin mitä sanoo tuntevansa. Tykkää kuulemma, mutta ei riittävästi. Tätä uumoilin koko viikon. Vaikka hän vielä eilen alkuillasta kyseli, että mitä tekisimme kun seuraavan kerran näemme, niin myöhemmin illalla hän jo sanoi, että ei tahdo minun menevän hänen luokseen. Ei siis sittenkään niin ihana mies. On ihan sellainen olo, että on tullut huijatuksi ja pahasti.

      Eniten minua ottaa koko tilanteessa päähän nyt se, että pitkä ystävyyssuhteemme on karilla ainakin hetken tämän takia. Tai ehkä lopullisesti... Itse olen jo pitkän aikaa välittänyt hänestä enemmän kuin kaverista välitetään ja nyt alan olla aika valmis jättämään hänet historiaan... ainakaan en tahdo nähdä hänen aloittavan parisuhdetta jonkun muun kanssa.

      Mitä tästä opimme...kannattaa näköjään luottaa siihen omaan tunteeseen ja kysyä suoraan eikä vain pyöritellä omassa päässä.

      • hyvää joulua

        meilläkään kun liian harvoin nähtiin mutta alussa olin niin rakastunut että kestin.
        Kun huomasin ikävissäni että aloin juoda,tiesin että nyt on korkea aika lopetaa.
        En enää edes kaipaa ja tätä onkin kestänyt jonkin aikaa että pääsemme irti eli edestakas,kuitenkin koen suurena helpotuksena että suhteemme loppu.

        Liian raastavaa ja voimia vievää eikä tämä ollut sittenkään sitä oikeaa rakkautta eli kaikki se kestää,kaikki se...jne.
        Kun sen itse tiedostaa silloin osaa lopettaa.Tsemppiä!


    • kitiska

      omalla tavallaan lohduttavaa lukea muiden vastaavanlaisia kokemuksia. Vaikka tätä tunnehelvettiä ei kenellekkään haluaisi.

      Itse olen ollut nyt vuoden suhteessa itseäni reilun 10v vanhempaan mieheen. Etäisyyttä meillä on about 150km ja näemme kutakuinkin pari kertaa kuukaudessa.

      Olemme tapailleet aikaisemminkin, silloin 5kk ja homma kariutui toiseen naiseen. Kun tämä toinen nainen oli pois pelistä palasimme uudestaan yhteen.
      miehellä on kamalat menneisyyden haamut mukanaan, mutta osaa silti omalla tavallaan välittää ja olla hellä. Rakkaudesta hän ei pysty puhumaan sanoo vain välittävänsä kovasti.

      Hän on työssä sellaisessa virassa, että on varsinkin naisten mieleen ja harrastustensa puitteissa kanssa yleensä naisten piirittämä. Sillä tavoin hän tapailee kaikenaikaa muita naisia. Niin myös mekin olemme tavanneet.

      Hänen etäisyys ahdistaa ja kun ei tiedä mitä on tekeillä. Varsinkaan kun ei tiedä mikä tämä meidän suhde on. Ahdistavaa.
      Tänään kysyin asiaa ja saan siihen vielä tämän illan aikana vastauksen.
      Pelottavaa, koska todennäköisesti tulen kuulemaan asioita joita en halua kuulla.

      Tsemppiä kaikille jotka elävät tälläistä elämää, helppoa se ei ole.
      Kunpa sitä osaisi toimia järkevästi eikä olisi aina heikkona tunteiden viemänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2112
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1775
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      233
      1260
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      940
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      925
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      842
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      111
      751
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      698
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      696
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      679
    Aihe