koulunkäyntiavustaja

*******

Hei!

Minua kummastuttaa eräs asia, opiskelen oppisopimuksella koulunkäyntiavustajaksi, ja tällä hekellä saan palkkaa 85% valmistuneen koulunkäyntiavustajan palkasta. 1430,92€

Ja valmistuttuani palkkani pitäisi nousta 1648€, mutta missään ei ole mainintaa siitä että ne saisivat niinkin paljon rahaa.

joka paikassa on koulunkäyntiavustajan palkan kerrottu olevan n.1550€.

Mitä tämä tarkoittaa?

2

573

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aika iso??!

      miten koulunkäyntiavustaja voi saada jotain 1600e palkkaa, kun joillekin opettajille maksetaan tuon verran kuukausipalkkaa?

      • kyllä vaan:)

        Ainakin pirkanmaalla tämä onnistuu.
        Siksi kannattaa miettiä että lukeeko itsestään opettajaa lainkaan, se ei motivoi yhtään, kun palkka on "lähes sama" tietysti opettajilla nousee se koko ajan eri tavalla kuin avustajilla.

        Mutta. Kysymys on koulutetusta avustajasta, avustajien koulutusta ei pidä missään nimessä väheksyä lainkaan. Nykykoulutuksessa on myös samoja kursseja kuin opettajillakin, moni vain pitää heitä VAAN avustajina. vaikka he ovat ammattitaitoista henkilökuntaa.

        Mutta kyllä, palkka on 1500-1600 siinä jossakin välillä:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4419
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3283
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      33
      1058
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1016
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      11
      1014
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe