Voisitko kuvitella seurustelevasi vammaisen naisen kanssa? Kuuron, sokean, liikuntavammaisen, mielenterveyspotilaan tms.? Entä jos naisesi sairastuisi tulevaisuudessa? Miten suhtautuisit?
Mies, juuri sinä:
Mielipiteitä?
131066
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
miks ei.
kyllä minä voisin kuvitella seurustelevani ja enemmänkin. Luulen että suurin osa miehistä ajattelee samoin, naiset sen sijaan voisivat olla katalampia jos mies sairastuisi?
Näin on.
eläimen vaistot kato pelaa...
Mielenterveysongelmista kärsineen kanssa voisin kyllä aivan hyvin seurustella.
On jo sinällään aikamoista taitoa säilyttää oma psyykensä kasassa tässä hermoja raastavassa kilpailu/suoritusyhteiskunnassa ja esim. masennuslääkkeiden syönti ei leimaa ketään lopullisesti tasapainottomaksi henkilöksi, ainakaan mun omasta mielestäni.
Jos tällainen hauras, kiltti ja ehdottoman rehellisen nainen sitten avautuisi minulle,
rakastaisin hänet ehjäksi. Se olisikin sit varmaan sellainen vuosisadan rakkaustarina Magnolia leffan tyyliin.
Uskotko todella "ehjäksi rakastamiseen"? Minä kun tapaan uskoa lääketieteeseen, terapiaan ja tasa-arvoiseen suhteeseen.
Ota multa poskeen vittupää ratikkakusi.
kanssa kyllä, mutta sellaisen vammaisen kanssa jota sanottaisiin kehitysvammaiseksi, (siis että vammaisuus vaikuttaa älykkyyteen) en voisi. Mielenterveyspotilaiden / -toipujien kohdalla tilanne riippuisi sairauden vakavuusasteesta ja laadusta.
Ihmisen älykkyys ja mieli ovat ne joihin minä ihastun tai jopa rakastun, joten kyllä ne pitäisi olla melko hyvällä tolalla tai sitten ainakin vahva toivo olemassa, että ne saadaan vielä kuntoon. Ihmisen fyysinen ulkoasu ei koskaan ole ollut minulle tärkeä.
poikkeuksen voisi tehdä sellainen aivovamma joka vaikuttaa ajatustoimintaan,
mutta fyysiset vammautumiset eivät olisi ongelma.
kysymykseen voi vastata, ennen kuin sellaiseen tilanteeseen joutuu.
Voisi tietysti vastata kyllä, mutta se olisi helvetinmoista jeesustelua.
"Voisitko kuvitella seurustelevasi vammaisen naisen kanssa?"
- En, mikäli vamma on sitä luokkaa, joka selkeästi rajoittaa ns. normaalielämää.
"Entä jos naisesi sairastuisi tulevaisuudessa? Miten suhtautuisit?"
- En tiedä, riippuu varmaan sairauden laadusta ja vakavuusasteesta.
Olen seurustellutkin tunnevammaisten ja sekopäitten kanssa. Tosin en enää.
Kuuro, tai lähes kuuro, voisi vielä mennä jos nainen muuten viehättäisi. Varmaan ne viittomatkin oppisi jos olisi tarpeeksi motivaatiota.
Mutta muunlaisten kanssa seurustelu mahtaisi olla aika hiljasta.
Tuosta tulevaisuudessa sairastumisesta en voi sanoa etukäteen. Aikahan sen näyttää miten sairaus muuttaa sitä toistakin osapuolta.