Okei, mul oli kullanruskeita raitoja luonnonvaaleassa päässä. Halusin ne pois, joten menin kampaajalle, joka teki koko päähäni värinpoiston. Tulos oli aivan järkyttävä. Väri oli oranssi ja päässä oli ihmeellisiä laikkuja. Kampaaja sanoi, että värjätään takaisin blondiksi. Värjäyksestä tuli aivan järkyttävä, ja se taittaa vihreää. Lisäksi hiukset katkesivat latvoista.
Itkin melkein kaksi päivää putkeen, kunnes menin sanomaan kampaajalle, että vaadin korvauksia. Kampaaja sanoi, että hänen luonaan en ole koskaan käynyt. Sanoin, että tästä tulee poliisiasia, niin hän vain sanoi, että siitä vain. Sanoi, että tuo pää on värjätty jollain halvalla kaupan värillä, joita ei ikinä käytetä heidän kampaamossaan.
Olin kai todella epätoivoinen, kun sanoin, että hän saisi korjata pääni, kun hän siihen tarjoutui myöntämättä kuitenkaan tehneensä päälleni aiemmin yhtään mitään. Latvat katkeilivat, ja hän sanoi, että on pakko lyhentää. Hiuksia lyhennettiin rajusti, kiellostani huolimatta. Nyt hiukseni ovat pilalla. Aion haastaa kampaajan oikeuteen.
Haastan kampaajan oikeuteen
9
1754
Vastaukset
- tosi kyseessä
kai on kuitit tallella
- diudidu
Eikös nyt ole aika mitätön asia, hiukset kasvaa takaisin ja ainahan voit vaikka ottaa muutaman sentin pidennyksen tai tuuhennoksen tai odottaa, että hiuksesi kasvavat takaisin.
On sitä moni pilannut hiuksensa permanenteilla, pidennyssineteillä, värjäämällä tai jopa leikkaamalla, mutta ei niistä oikeusjuttuja saa. Johan siellä nauraa syyttäjätkin, sillä niillä on kädet täynnä vakaviakin asioita.
Kieltämättä on törkeää, mikäli hän väittää, että et ole siellä käynytkään, mutta yritä sopia asiasi kampaajasi kanssa.- Anonyymi
Kuluttaja-asiamies on oikea osoite jos kampaaja tuhoaa hiukset. Itse sain siitä korvauksia hiushoitojen muodossa. Kävin toisessa kampaamossa arvioittamassa ja siellä fiksu kampaaja sanoi ettei hiukseni olisi tehtyä käsittelyä kestäneetkään.
Ikävä prosessi oli ja on monta sysi pazcaa kampaaja "ammattilaista " tullut kohdattua elämän aikana.
Jos vie oikeuteen, ei siinä syyttäjänä tarvita koska on ns riita-asia. Silloin on hyvä käyttää asiantuntijaa apuna. On näissä kampaajat saaneet kovia maksuja, koska hävinnyt useimmiten korvaa voittajan oikeuskukut joita on useita pääsääntöisesti tuhansia euroja.
Kannattaa se kuitti aina ottaa.
- kiinnosta...
Mutta jos sulla on ne kuitit tallella niin otahan yhteyttä kuluttajansuojaviranomaiseen!
Kyllähän toi nyt kuulostaa harvinaisen epäammattimaiselta toiminnalta kampaamon osalta. Jos ei muuta niin saa ainakin näpäytyksen.- tuota...
poikaystäväni hakattii todella pahasti melko pitkä aika sitten, siltä katkesi hampaita, puoli naamaa oli mustana ja selässä oli kengän jälkiä ja isoja mustelmia. 8 venäläistä oli vain hyökänny piilosta ilman mitään syytä ja hakannu sen tajuttomaksi, potkineet päähän ym. Ja syy oli se kun joku muu oli näyttäny niille keskaria ja nämä oli sen tyypin sekottaneet poikaystävääni. Se juttu meni käräjille eikä se saanu siitä kuin 200€ vaikka se haki 2000€ korvauksia. Rahoja ei vieläkään ole kuulunut.
Että melkoisen pieni juttu tää sinun hius ongelma on. Kyllä itelläki suututtais tuommonen mutten minä kuitenkaa oikeuteen sitä vetäis. :D hah
- parturi-
Tosiaankaan en nyt ala puolustelemaan ketään, mutta joka kerta värinpoiston jälkeen hiukset ovat keltaisen-oranssinkirjavat ja ne on pakko värjätä uudelleen. Sinulle on vain laitettu liian mattainen väri niihin sen jälkeen, siitä vihertävä sävy. Ei pysyvää kylläkään.. Ja taatusti kyllä latvat katkeilevatkin jos useamman käsittelyn peräkkäin tekee, ei nimittäin mitään hellävaraista =)
Mutta onneksi se on uusiutuva luonnonvara, vaikkakin se on tässä vaiheessa laiha lohtu.- väri,
vaan joko siihen on lykätty tuhkasarjaa tai normaalisarjaa. Tosin ihmettelen miten voi vihertää kun kerran pohjalla jo on puna/oranssisuutta.... Taitaa olla provo koko juttu!
- Anonyymi
Oot ihan bimbo
- Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/256fc001-e1f4-4844-9f47-63616cd9ab73
Kyllä joskus voi syyttäjä ottaa asian hoitoonsa.
Syyttäjä vaatii kampaajalle sakkorangaistusta nuorena henkilönä tehdystä vammantuottamuksesta.
Syyttäjän mukaan kampaaja antoi vaalennusaineen olla asiakkaan hiuksissa noin kahden tunnin ajan, minkä jälkeen hän levitti hiuksiin toista ainetta.
Seuraukset olivat hyvin ikäviä. Asiakkaalta irtosi hiuksia, hän sai päänahkaansa palovamman, kärsi kivuista, sai posttraumaattisen stressihäiriön, koki yleistä ahdistuneisuutta sekä kärsi paniikkihäiriöstä.
Asiakas yhtyi yleisen syyttäjän rangaistusvaatimukseen ja vaatii omalla lisäyksellään rangaistusta myös kampaamoyritykselle.
Lähes 3 000 euron hoitokulut
Syytetyn mukaan hän oli tapahtuma-aikaan kampaamo-opiskelija. Asiakkaalle oli kerrottu, että työ tehtäisiin opiskelijatyönä, josta hän saisi 20 prosentin alennuksen. Nainen oli hyväksynyt asian.
Syytetty jatkaa, että koska oli vasta opiskelija, oli kaksi kokenutta kampaajaa opastanut häntä.
Asiakkaan päänahassa oli ollut runsaasti karstaa ja hilsettä. Asiakkaalle oli tämän vuoksi konsultaatiossa kerrottu, että vaalennus ei olisi päänahan tilan vuoksi suositeltavaa.
Asiakas oli kuitenkin halunnut värjäyksen lausuen, että niin oli aina ennenkin toimittu.
Syytetty huomauttaa, että hiusten vaalennus kuorii päänahasta hilsettä ja yleensä myös hiusta irtoaa.
Nuori syytetty on kutsunut oikeudenkäyntiin todistajaksi häntä konsultoineet ja työtä valvoneet kokeneet kampaajat sekä kampaamoyrityksen toimitusjohtajan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi455603Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3095432Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä914656Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692495Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y72140Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt501919Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161872Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu331868Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont261810Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi831752