Gootien musiikista.

Nakashina

Onko gootin pakko kuunnella Gootti-rockia yms. Jos pukeutuu kuin gootti mutta kuuntelee esim. Black-metallia niin onko sitten gootti? Kiitos jo etukäteen!

11

892

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyttöpiru666

      sen päätät sinä itse.
      niinkuin jo joku mainitsikin, niin kyllä pitää itse osata päättää että onko gootti vai ei.
      minäkin kuuntelen vaikka mitä musaa (enimmäkseen raskasta) ja olen silti gootti, kuuntelen tietysti goottiakin.

      • Nakashina

        Kiitoksia paljon tiedosta.


      • ..............

        "niin kyllä pitää itse osata päättää että onko gootti vai ei"

        Miksi ihmeessä pitäisi?


    • N 28v

      Samalla lailla kuin muillakin alakulttuureilla on gooteillakin oma ihan oikea määritelmänsä, joka rakentuu nimenomaan musiikin ympärille.

      Vaikka pukeutuisit lammaspukuun päivittäin, mutta kuuntelisit pääosin goottirockia jne., voisit halutessasi tituleerata itseäsi gootiksi/goottihenkiseksi tms. Sensijaan jos käytät heille tunnusomaista vaatetusta, muttet kuitenkaan ole kiinnostunut goottimusiikista, et ole gootti vaan esimerkiksi blackmetallisti. Heistä monet pukeutuvat nykyään erehdyttävän samalla tavalla kuin gootit tai sekoittelevat useampaa tyyliä keskenään.

      Et menetä mitään vaikket gootti olisikaan, ole mielummin oma itsesi ja sellainen kuin tuntuu hyvältä. Turha oikeastaan alkaa liikaa määrittelemään, jos valmiiksi luodut lokerot tuntuvat ahtailta, etkä koe niitä omiksesi. Mielummin lokeroimaton kuin väärin lokeroitu. Ja vielä mielummin oma itsensä kuin halpa kopio.

      • Nakashina

        Voi mut toihan kuulostaa kivalta.


      • N 28v
        Nakashina kirjoitti:

        Voi mut toihan kuulostaa kivalta.

        Tässä olis vielä linkki omaan kirjoitukseeni, jossa selitin asiaa tuntemattomalle kivalle hemmolle, mitä eroa gooteilla ja metallisteilla on. Oliskohan tästä sullekin hyötyä...?

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=124&conference=4500000000000447&posting=22000000022009424


    • Brother Darkness

      EI ENÄÄ NÄITÄ! Rekisteröinti pakolliseksi Suomi24:ään, ja bannaus provosoivien keskusteluiden aloittamisesta, PYYDÄN.

      • Kinghell majesty

        Joo, Suomi24 on tulossa pelkkä taistelu tanner, missä ihmiset yrittää tahallaan ärsyttää toisiaan.
        Olisi kiva, jos näin suurella foorumilla voisi keskustella asiallisesti, mutta ei!
        Aina tulee vittuilua ja haukkumisia.


    • -Jani-

      Riippuu siitä mitä gootti-nimityksellä tarkoitetaan. Olen toki tietoinen siitä, että nykyajan goottikulttuuri sai alkunsa 70-luvun lopulla punk-musiikin jälkimainingeissa, kun tietynlaista tummempisävyistä musiikkia alettiin kutsua gootiksi. Myönnän etten tunne asian laitaa täydellisesti, mutta ymmärtääkseni nimitys syntyi juuri tuosta tummasävyisyydestä, viitaten 1800-luvun goottilaiseksi kutsuttuun kauhuromantiikkaan joka musiikista välittyi (mm. Bela Lugosi's dead).

      Gootti-termillä on historiassa toki ollut lukuisia käyttötarkoituksia germaaniheimosta keskiaikaisen arkkitehtuurin kautta kauhuromantiikkaan ja goottirockiin, mutta koska nykyinen goottiscene on juuri kahden edellisen yhdistelmän tulosta, ei nimitystä mielestäni voida rajata vain musiikin piiriin. Jos halutaan puhua vain musiikin harrastajasta, olisi sopivin termi varmaankin goottirockari tms. mutta itse gootti ei mielestäni rajaudu pelkkään musiikkiin, toisin kuin esimerkiksi hevari tai punkkari. Voi kuulostaa pilkunviilaukselta, mutta koska termi "gothic" oli syntynyt jo kauan ennen 70-luvun synkistelijöitä, ei termiä voida kahlita vain musiikkiin, varsinkaan koska nykyscene on vahvasti yhteydessä termin muihin merkityksiin.

      Minulle goottius merkitsee eräänlaista pimeyden estetiikkaa. Ei mitään paholaisen palvontaa tai synkistelyä itseään viillellen, vaan mieltymystä tummasävyisiin aiheisiin, makaaberiin huumoriin, öiseen maailmaan jne. Musiikkimaun puolella olen enemmän metalli- ja folkmiehiä, mutta myös gootti- ja industrial-/ebm-musiikin puolelta on löytynyt useita kuuntelunautintoa tuottavia tuttavuuksia, kuten The Sisters of Mercy, Peter Murphy, :Wumpscut:, Hocico, VNV Nation yms. Ja vaikkei keskiaikainen goottiarkkitehtuuri olekaan suoranaisesti kytköksissä nykygotiikkaan (paitsi tietysti kauhuromantiikan visuaalisen puolen kautta), pidän suuresti myös siitä.

      • negative creep

        halusin vain näin itseäni punkkarina pitävänä huomauttaa, että tekstissäsi väität punkkareiden rajautuvan pelkkään musiikkiin, mikä ei tietenkään pidä paikkaansa. musiikkihan sai seurakseen punk-atteen jo varsin varhaisessa vaiheessa.
        muuten olen kyllä samoilla linjoilla kirjoituksesi kanssa, mitä nyt itse olen aiheeseen perehtynyt. joten ei sen suurempia :)


    • BubbleGirl

      Ei, et voi mitenkään olla gootti, jos kuuntelet raskasta musiikkia...
      Oma järki on jännä juttu ja sitä voi opetella käyttämään.
      Jos nyt poppia kuuntelet, ehkä se saattaisi vähän heikentää goottia vaikutelmaasi. x)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      131
      12686
    2. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      210
      11742
    3. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      160
      10078
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      71
      9310
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      78
      8782
    6. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      17
      7518
    7. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      11
      7452
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      34
      6534
    9. 133
      6051
    10. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      91
      5895
    Aihe