Antakaa meidän elää!!

Hei!siis täs olis meidän tarina...olemme mieheni kanssa menneet naimisiin 9.5 ja saanneet 30.6 kielteisen päätöksen oleskleuluvasta.Olemme valittaneet sekä hallinto-oikeuteen ja uviin...tästä on nyt menny aikaa n 4 kk ja vielä odotamme.Mieheni halutaan karkoittaa maasta ja pelkään hirveesti että näin tapahtuu.Mieheni sai kielteisen päätöksen opiskeluluvastaan 2 pvää ennen kuin mentiin naimisiin(olimme jo suunnitellu naimisiin menoa joulukuusta asti) ja nyt ne siellä ulkomaalaispoliisissa katsovat että meillä olis lumeavioliitto.
Tän lisäksi minulla on ollu aikaisemmin huono suhde sekä epäonnistunut avioliitto ulkomaalaisen kanssa(joka oli myös todella lyhyt)Elikä tämäkin vaikuttaa asiaan.
Olemme ihan paniikissa ja emme tiedä miten suhtautua asiaan...
Olemme kirjoittaneet uville 4 sivuu pitkän kirjeen miksi vastustamme maasta karjoitamista,mun vanhemmat sekä serkukin on kirjoittanut..
Elikä tällainen tarina meillä on...et aika kauheelta vaikuttaa!Täst on tullu tosi monimutakanen asia ja emme muuta teekään kun toivomme parasta.Mutta tuntuu että ne sielä uvissa ja ulkomaalaispoliisissa vaan leikkivät ihmisten elämällä ja tuntuu että ei olis oikeen kukaan joka olis meidän puolella.
Mua myös ottaa päähän että meille ei anneta oikeeta elämää mutta sitten löytyy näitä hujareita jotka eivät oikeesti elä oikeassa ja onnellisessa avioliitossa.
Tällä hetkellä elätän meidät molemmat koska miehelläni ei ole oleskelulupaa elikä hän ei saa tehdä töitä!(ja uskokaa sanaani,hän haluaa kyllä tehdä töitä!!!)
Mulla oli lainoja ennen kun mentiin naimisiin ja nytten ne on menossa perintään koska ulkomaalaispoliisin mielestä minun kuuluu elättää aikuinen terve mies joka haluu tehdä töitä!!
Aika ihme hommaa tää..mut toivon että juttu kohta raukeaa meidän hyväksi!!
Jos joku on ollu tai on samassa tilanteesssa ota hei yhteyttä muhun niin voitais jakaa ilot ja surut!! Kirjoittakaa : [email protected]
513802
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 51

Vanhimmat

Hei, et kertonut, että mistä maasta miehesi on kotoisin.
toivon, että asiat kohdallanne järjestyy.
Meillä tulossa sama tilanne ja kyseessä on kuin onkin lumeavioliitto.
Lume avioliitto siksi että meidät pakotetaan menemään naimisiin vaikka emme kumpikaan ole oikein valmiita siihen vielä.
Kalliiksihan tämä etäsuhdekin tulee, täytyy matkustaa usein mieheni luo, minulla lapset täällä Suomessa koulussa ja muutos olisi heille kohtuuton jos muuttaisimme maasta, vaihtoehto on siis se , että hän tulee tänne.

uskon kuitenkin, että avioliittomme kestää mutta totuus on usein se "pakkoavioliitto".

Minun mieheni on ahkera ja työssäkäyvä kurdimies.
ihan tuo on ihmisen näköinen ja sivistynytkin kaikin puolin.Hän on irakilainen lääkäri, opiskellut mm. englannissa jossa tapasimmekin n. vuosi sitten.

Milloin miehesi joutuu lähtemään jos päätös on kielteinen?
miten tulevaisuudessa käy jos maassaolo evätään?
Kaikkea hyvää teille molemmille.
Tiina

Äänestä
  • Mieheni on kotoisin Etiopiasta.
    Ja emme tiedä vielä että million on karkoitus edessä,kun emme vielä ole saanneet mitään vastausta.Mutta toivomme kuitenkin että näin ei tapahtuisi.Miehelläni on sitäpaitsi opiskelut kesken jota varten hän tänne alkujen aluksi tuli.
    olemme jutelleet paljon tulevaisuudesta,mutta se masentaa meitä molempia paljon.Ehkä otan "lomaa" vakituisesta työstäni ja lähen hänen kanssa vuodeksi asumaan hänen maahansa tai sitten olen tääl ja matkustelen edes takas kahen vuoden ajan ja sitten yritetään taas hakea uutta oleskelulupaa.
    Et periksi emme kyllä anna!!
    Kiitos ja toivon teillekin parasta.

    Äänestä

  • Mielestäni taitaa aika paljon vaikuttaa tulijan koulutus ja yleinen sivistys ja sinun miehesi kohdallahan se on hyvä ja Suomi tarvitsee lääkäreitä. Tulijta yleensä tuntuvat olevan juuri (ja juuri) lukutaitoisia..Olisko teille sitten esim. mahdotonta muuttaa Englantiin? Ainakin pienempi muutos kuin Irak, jos hän siellä tällä hetkellä on..

    Äänestä

useita uvin kynsissä olevia.. tarinasi kuullostaa niin samalta kuin minun, sillä erotuksella kuitenkin, että mieheni odottaa kotimaassaan hallinto-oikeuden päätöstä, ja siihen mennee noin vielä 6-7 kuukautta. Toivon teille kovasti voimia ja jaksamista taistelussa.

Äänestä
  • että meitä löytyy useimpia.Siksi halusinkin pitää yhteyttä ja jutella asioista ja saada ehkäkin tukea ja jaksamista tähän odotukseen.
    Meille sanottiin että saatais vastaus tammi-/helmikuussa..mutta tämä voi tietysti venyä vielä.
    Kiitos ja voimia teillekin!:)

    Äänestä

eikö hän opiskellutkaan kokopäiväisesti vai miten?

Äänestä
  • koska hänellä ei ollut turvattu toimeentulo.Elikä tarkoittaa että palkkaa ei kuukaudessa ollu tarpeeksi suuri että katsottaisiin että hän pystyisi elämään täällä suomessa(kk tulot pitäis olla n 500 euroa)

    Äänestä

  • Yene Konjo kirjoitti:

    koska hänellä ei ollut turvattu toimeentulo.Elikä tarkoittaa että palkkaa ei kuukaudessa ollu tarpeeksi suuri että katsottaisiin että hän pystyisi elämään täällä suomessa(kk tulot pitäis olla n 500 euroa)

    Ghanalainen opiskelijaystäväni saa toimeentulonsa siivoamalla apinanraivolla. Voimia se kyllä vaatii, ei jää vapaa-aikaa. Mutta hänellä on päämääränä saada ammatti ja töitä.

    Äänestä

  • saa toimeentulon kirjoitti:

    Ghanalainen opiskelijaystäväni saa toimeentulonsa siivoamalla apinanraivolla. Voimia se kyllä vaatii, ei jää vapaa-aikaa. Mutta hänellä on päämääränä saada ammatti ja töitä.

    töitä ne painaa ja ei oo vapaa aikaa melkeen mitään.Ja tuplasti enemmän saavat tehdä töitä että tääl suomess saavuttais mitään.

    Äänestä

"Mieheni sai kielteisen päätöksen opiskeluluvastaan 2 pvää ennen kuin mentiin naimisiin(olimme jo suunnitellu naimisiin menoa joulukuusta asti) ja nyt ne siellä ulkomaalaispoliisissa katsovat että meillä olis lumeavioliitto."

Joo, tuskin olisitte menneet kielteisen lupapäätöksen jälkeen naimisiin, jos olisitte uskoneet ettei sillä olisi vaikutusta miehen maahanjäämisen mahdollisuuksiin.

"Tän lisäksi minulla on ollu aikaisemmin huono suhde sekä epäonnistunut avioliitto ulkomaalaisen kanssa(joka oli myös todella lyhyt)Elikä tämäkin vaikuttaa asiaan."

Varmasti vaikuttaa. Saiko tuo mies liittonne seurauksena maassaololuvan?

Äänestä
  • Niin tottakai se siltä näyttää...mutta emme kai mitenkään voi todistaa että olimme jo maaliskuussa varanneet ajan vihkimistä varten :( Ja jos osaisit lukea niin olisit huomannu että me oltiin jo joulukuussa puhuttu naimisiin menosta :)

    Ja joo kyllä sai maassaololuvan...jos saisin nyt päättää en ikinä menis sen hyypiön kaa naimisiin...mutta kai tyhmä pää saa kärsii!!

    Äänestä

"Mulla oli lainoja ennen kun mentiin naimisiin ja nytten ne on menossa perintään koska ulkomaalaispoliisin mielestä minun kuuluu elättää aikuinen terve mies joka haluu tehdä töitä!!"

Työntekoon tarvitaan muutakin kuin halu. Koulutus ja kielitaito ovat välttämättömyyksiä. Lisäksi pitäisi olla realistinen mahdollisuus saada myös se työpaikka, jossa tehdä niitä töitä. Ei niitä ole monille suomalaisillekaan ja voit uskoa, että ulkomaalaiselle työpaikan löytyminen on vielä hankalampaa. Tosiaalta Suomeen ei yhteiskunnan elättejäkään ole juuri varaa turhaan ottaa.

Äänestä
  • Niin onhan sulla ihan hyviä asioita tossa kyllä...
    Ja enhän mä oo takoittanut että täs mitään eduskuntaan ollaan menossa töihin...Mun mies olis iloinen jos se edes sais tehdä noita siivoushommia(jotka ei todellakaan suomalisille kelpaa..ku on niin huono palkka jne..)
    Takoitus olis että hän sais olla opiskelija ja tehdä iltatöitä silloin tällöin.
    Mulla ei oo mitään hätää..on vakituinen duuni.
    Ja ei meidän oo tarkoitus olla mitään yhteiskunnan elättejäkään...samal lailla me halutaan töissä ja koulussa käydä kuin muutkin!

    Äänestä

  • Y K kirjoitti:

    Niin onhan sulla ihan hyviä asioita tossa kyllä...
    Ja enhän mä oo takoittanut että täs mitään eduskuntaan ollaan menossa töihin...Mun mies olis iloinen jos se edes sais tehdä noita siivoushommia(jotka ei todellakaan suomalisille kelpaa..ku on niin huono palkka jne..)
    Takoitus olis että hän sais olla opiskelija ja tehdä iltatöitä silloin tällöin.
    Mulla ei oo mitään hätää..on vakituinen duuni.
    Ja ei meidän oo tarkoitus olla mitään yhteiskunnan elättejäkään...samal lailla me halutaan töissä ja koulussa käydä kuin muutkin!

    siivoomalla tienata toimeentulo...siivoojan tuntiliksa kun on jotain 7 €/tunti. Jos lasket montako tuntia on siivottava jotta saa sen 500 ekulia kasaan. Joka ilta on painettaava hommia ; )

    Äänestä

  • silloin tällöin kirjoitti:

    siivoomalla tienata toimeentulo...siivoojan tuntiliksa kun on jotain 7 €/tunti. Jos lasket montako tuntia on siivottava jotta saa sen 500 ekulia kasaan. Joka ilta on painettaava hommia ; )

    luulet että nää ulkomaalaiset tääl ittensä elättää?!?!Siivoushommilla tottakai!!!
    Ja kyl ne duunia painaa...

    Äänestä

Muuttakaa molemmat Eurooppalaiseen sivistysmaahan Sveitsiin. Tosin siellä täytyy kuukauden oleskelun jälkeen tuoda tosite viranomaisille, että on työpaikka muuten potkaistaan maasta ulos. Mutta eihän se teille mikään ongelma ole kun olett työkykyisiä ja -haluisia molemmat.

Äänestä
  • kommentti..Miks ihmeessä me muuttaisimme Sveitsii?!!!Aika älyvapaa kommentti!!LOL

    Äänestä

Jos teillä on valitus vireillä hallinto-oikeudessa niin odotteluun menee ainakin 8kk- 1v. Jos saatte myönteisen päätöksen asia menee Uville uudelleen käsittelyyn jossa aikaa voi vierähtää vielä 4kk:tta ja jos kielteinen niin asiasta voi jos saa luvan niin valittaa korkeinpaan hallinto-oikeuteen. Jos miehesi joutuu lähtemään kotimaahansa odottamaan päätöstä niin sille ette voi mitään mutta ei se maailman loppu ole. Kyllä se ajan jaksaa kun on tahtoa ja rakkautta.

Voimia tulevaan

Äänestä

Miksette muuta Etiopiaan?

Äänestä
  • Miksi naimisiin? on todella kornia mennä naimisiin jonkun ulkomaalaisen kanssa vain koska tämä sattuu olemaan niin "ihana". Se, että haluaa mennä naimisiin ihmeisen kanssa jonka on tuntenut vain muutamia viikoja/kuukausia, on osoitus uskomattomasta lapsellisuudesta.

    Äänestä

  • cccccccccccc kirjoitti:

    Miksi naimisiin? on todella kornia mennä naimisiin jonkun ulkomaalaisen kanssa vain koska tämä sattuu olemaan niin "ihana". Se, että haluaa mennä naimisiin ihmeisen kanssa jonka on tuntenut vain muutamia viikoja/kuukausia, on osoitus uskomattomasta lapsellisuudesta.

    "Se, että haluaa mennä naimisiin ihmeisen kanssa jonka on tuntenut vain muutamia viikoja/kuukausia, on osoitus uskomattomasta lapsellisuudesta."

    Ja totaalisesta harkintakyvyn puutteesta. Uskomatonta, että näilläkin ihmisillä on Suomessa äänioikeus.

    Äänestä

  • cccccccccccc kirjoitti:

    Miksi naimisiin? on todella kornia mennä naimisiin jonkun ulkomaalaisen kanssa vain koska tämä sattuu olemaan niin "ihana". Se, että haluaa mennä naimisiin ihmeisen kanssa jonka on tuntenut vain muutamia viikoja/kuukausia, on osoitus uskomattomasta lapsellisuudesta.

    Ensiks...miks ihmees muuttasin Etiopiaan??Ihan yhtä tyhmä kommentti kuin että muuttakaa Svetsiin.Järki käteen ihmisetMä oon suomen kansalainen ja tää on mun maa.
    Ja jos olisit yhtään tietoinen afrikan ja tietty etiopian tilanteesta et varmaan laukois noin tyhmiä kommentteeja!:)

    Ja niin kai säkin meet sitten naimisiin jonkun suomalaisen kaa vaan siks et se on niin "ihana".Me mentiin naimisiin koska me rakastetaan toisiamme ja haluamme elää lopun elämän yhdessä.Mut tällasesta sä kai et mitään tajuu...

    Äänestä

  • Y K kirjoitti:

    Ensiks...miks ihmees muuttasin Etiopiaan??Ihan yhtä tyhmä kommentti kuin että muuttakaa Svetsiin.Järki käteen ihmisetMä oon suomen kansalainen ja tää on mun maa.
    Ja jos olisit yhtään tietoinen afrikan ja tietty etiopian tilanteesta et varmaan laukois noin tyhmiä kommentteeja!:)

    Ja niin kai säkin meet sitten naimisiin jonkun suomalaisen kaa vaan siks et se on niin "ihana".Me mentiin naimisiin koska me rakastetaan toisiamme ja haluamme elää lopun elämän yhdessä.Mut tällasesta sä kai et mitään tajuu...

    NIITÄ ON TÄÄLLÄ AIVAN LIIAN MONTA !!!

    Äänestä

  • pikkuskini kirjoitti:

    NIITÄ ON TÄÄLLÄ AIVAN LIIAN MONTA !!!

    Sua on täällä yks liikaa..

    Äänestä

  • Y K kirjoitti:

    Ensiks...miks ihmees muuttasin Etiopiaan??Ihan yhtä tyhmä kommentti kuin että muuttakaa Svetsiin.Järki käteen ihmisetMä oon suomen kansalainen ja tää on mun maa.
    Ja jos olisit yhtään tietoinen afrikan ja tietty etiopian tilanteesta et varmaan laukois noin tyhmiä kommentteeja!:)

    Ja niin kai säkin meet sitten naimisiin jonkun suomalaisen kaa vaan siks et se on niin "ihana".Me mentiin naimisiin koska me rakastetaan toisiamme ja haluamme elää lopun elämän yhdessä.Mut tällasesta sä kai et mitään tajuu...

    http://www.info14.com/artiklar.php?id=180

    släng ut packet

    Äänestä

  • Y K kirjoitti:

    Ensiks...miks ihmees muuttasin Etiopiaan??Ihan yhtä tyhmä kommentti kuin että muuttakaa Svetsiin.Järki käteen ihmisetMä oon suomen kansalainen ja tää on mun maa.
    Ja jos olisit yhtään tietoinen afrikan ja tietty etiopian tilanteesta et varmaan laukois noin tyhmiä kommentteeja!:)

    Ja niin kai säkin meet sitten naimisiin jonkun suomalaisen kaa vaan siks et se on niin "ihana".Me mentiin naimisiin koska me rakastetaan toisiamme ja haluamme elää lopun elämän yhdessä.Mut tällasesta sä kai et mitään tajuu...

    kirjoita alle
    http//adressit/rosvotkuriin

    Äänestä

  • pikkuskini kirjoitti:

    Vaför skulle jag bry mig...ska du gräva fram alla våldtag,mord o stölder finlänska män har gjort!!!
    Så ska vi se hur "proud" du e att vara finsk!

    Äänestä

  • Y K kirjoitti:

    Ensiks...miks ihmees muuttasin Etiopiaan??Ihan yhtä tyhmä kommentti kuin että muuttakaa Svetsiin.Järki käteen ihmisetMä oon suomen kansalainen ja tää on mun maa.
    Ja jos olisit yhtään tietoinen afrikan ja tietty etiopian tilanteesta et varmaan laukois noin tyhmiä kommentteeja!:)

    Ja niin kai säkin meet sitten naimisiin jonkun suomalaisen kaa vaan siks et se on niin "ihana".Me mentiin naimisiin koska me rakastetaan toisiamme ja haluamme elää lopun elämän yhdessä.Mut tällasesta sä kai et mitään tajuu...

    "Mä oon suomen kansalainen ja tää on mun maa."

    -Niin on Etiopiakin miehesi maa.



    "Ja jos olisit yhtään tietoinen afrikan ja tietty etiopian tilanteesta"

    -Jäämme odottamaan sinun selvitystäsi tilanteesta. Miten ihmeessä muuten muun Afrikan tilanne vaikuttaa miehesi tänne tulemiseen? Sillä verukkeella kaikkien afrikkalaisten pitäisi tulla tänne. Kaiken lisäksi miehesi on oletettavasti kohtuullisen nuori. Mistähän johtuu, että ne parhaassa iässä olevat ja terveimmät miehet tänne tulevat. Eikö niiden pitäisi olla juuri tekemässä maalleen jotain vai meinaatko, että naiset ja lapset siellä asiat saavat kuntoon.




    "Me mentiin naimisiin koska me rakastetaan toisiamme"

    -Miehesi meni naimisiin sinun kanssasi, koska avioliitto on nopein ja varmin tie päästä käsiksi suomalaiseen sosiaaliturvaan. Suomen BKT asukasta kohden on 31000 $, Etiopian 900$. Se rakkaudesta.

    Äänestä

  • ..--.. kirjoitti:

    "Mä oon suomen kansalainen ja tää on mun maa."

    -Niin on Etiopiakin miehesi maa.



    "Ja jos olisit yhtään tietoinen afrikan ja tietty etiopian tilanteesta"

    -Jäämme odottamaan sinun selvitystäsi tilanteesta. Miten ihmeessä muuten muun Afrikan tilanne vaikuttaa miehesi tänne tulemiseen? Sillä verukkeella kaikkien afrikkalaisten pitäisi tulla tänne. Kaiken lisäksi miehesi on oletettavasti kohtuullisen nuori. Mistähän johtuu, että ne parhaassa iässä olevat ja terveimmät miehet tänne tulevat. Eikö niiden pitäisi olla juuri tekemässä maalleen jotain vai meinaatko, että naiset ja lapset siellä asiat saavat kuntoon.




    "Me mentiin naimisiin koska me rakastetaan toisiamme"

    -Miehesi meni naimisiin sinun kanssasi, koska avioliitto on nopein ja varmin tie päästä käsiksi suomalaiseen sosiaaliturvaan. Suomen BKT asukasta kohden on 31000 $, Etiopian 900$. Se rakkaudesta.

    No sanotaan täs et toi kaikki on sun mielipidettä.
    Sä et tunne meitä etkä siis tiedä mitään meidän rakkaudesta.Aika kummaa kun mä täs oikeestaan halusin muiden jotka on samas tilanteessa ottavan yhteyttä mut sit tääl onkin näita "kaikki tietävä" juntteja...ihme porukkaa!

    niin miksiköhän sieltä afrikasta tullaan tänne...ehkä saamaan parempaa tulevaisuutta,opiskelemaan ja töihin...kaikki sen tietää.

    Ja niin...onks se ny varmin ja nopein tie päästä käsiks sosiaaliturvaan...hänethän yritetään karoittaa..jups onpas hienoo!!

    niin mutta Suomi on mun maa..ja mä en haluu muuttaa niin se tarkoittaa että mun mies jää mun kaa tänne...SIMPLe!Jos et älyy niin etä älyy...
    Mikset sä muuta venäjälle...tai viroon...ihan sama vai...Et varmaan ku tään on sun maa.

    Äänestä

  • Y K kirjoitti:

    No sanotaan täs et toi kaikki on sun mielipidettä.
    Sä et tunne meitä etkä siis tiedä mitään meidän rakkaudesta.Aika kummaa kun mä täs oikeestaan halusin muiden jotka on samas tilanteessa ottavan yhteyttä mut sit tääl onkin näita "kaikki tietävä" juntteja...ihme porukkaa!

    niin miksiköhän sieltä afrikasta tullaan tänne...ehkä saamaan parempaa tulevaisuutta,opiskelemaan ja töihin...kaikki sen tietää.

    Ja niin...onks se ny varmin ja nopein tie päästä käsiks sosiaaliturvaan...hänethän yritetään karoittaa..jups onpas hienoo!!

    niin mutta Suomi on mun maa..ja mä en haluu muuttaa niin se tarkoittaa että mun mies jää mun kaa tänne...SIMPLe!Jos et älyy niin etä älyy...
    Mikset sä muuta venäjälle...tai viroon...ihan sama vai...Et varmaan ku tään on sun maa.

    "Et varmaan ku tään on sun maa."

    Siksi en tänne hyväuskoisten suomalaistyttöjen siivellä tulevia afrikkalaisia haluaisikaan.

    Äänestä

  • ..--.. kirjoitti:

    "Et varmaan ku tään on sun maa."

    Siksi en tänne hyväuskoisten suomalaistyttöjen siivellä tulevia afrikkalaisia haluaisikaan.

    "Siksi en tänne hyväuskoisten suomalaistyttöjen siivellä tulevia afrikkalaisia haluaisikaan."

    No ompas hyvä että meil ei oo tällanen tilanne!!

    Äänestä

  • Y K kirjoitti:

    "Siksi en tänne hyväuskoisten suomalaistyttöjen siivellä tulevia afrikkalaisia haluaisikaan."

    No ompas hyvä että meil ei oo tällanen tilanne!!

    Niinpä, eikä ainakaan tarvitse todistella sitä nettiforumilla :)

    Äänestä

  • ..--.. kirjoitti:

    Niinpä, eikä ainakaan tarvitse todistella sitä nettiforumilla :)

    Ei tääl mitään todistella...Piti vaan huomauttaa et ei taas jotkut tyhmät luule että siks ne kaikki ulkomaalaiset tänne tulee!:)

    Äänestä

  • Y K kirjoitti:

    Ei tääl mitään todistella...Piti vaan huomauttaa et ei taas jotkut tyhmät luule että siks ne kaikki ulkomaalaiset tänne tulee!:)

    ulkomaalaiset, ainoastaan afrikkalaiset ja muut pummit.

    Äänestä

  • kaikkitietävä juntti kirjoitti:

    ulkomaalaiset, ainoastaan afrikkalaiset ja muut pummit.

    Elikä sun mielestä myös ne jotka tulevat tänne opiskelemaan!?!?Just...

    Äänestä

  • Y K kirjoitti:

    Elikä sun mielestä myös ne jotka tulevat tänne opiskelemaan!?!?Just...

    Ne jotka tulevat tänne opiskelemaan eivät maksa yhteiskunnan kustantamasta opetuksestaan penniäkään. Ulkomaalaisista opiskelijoista vain joka kymmenes jää Suomeen töihin, loput lähtevät suomalaisten veronmaksajien rahoilla kustannetulla tietotaidollaan takaisin kotimaahansa tai johonkin muuhun maahan jossa opiskelu yllättäen maksaisikin. Miksiköhän eivät menneet siihen maahan jo alunpitäen - no kun me tyhmät suomalaiset maksetaan kiltisti niiden pummien opinnot.

    Äänestä

  • Opiskelu maksaa veronmaksaj... kirjoitti:

    Ne jotka tulevat tänne opiskelemaan eivät maksa yhteiskunnan kustantamasta opetuksestaan penniäkään. Ulkomaalaisista opiskelijoista vain joka kymmenes jää Suomeen töihin, loput lähtevät suomalaisten veronmaksajien rahoilla kustannetulla tietotaidollaan takaisin kotimaahansa tai johonkin muuhun maahan jossa opiskelu yllättäen maksaisikin. Miksiköhän eivät menneet siihen maahan jo alunpitäen - no kun me tyhmät suomalaiset maksetaan kiltisti niiden pummien opinnot.

    Siis hei haloo..ensinnäkin tänne tulevat ulkomaalaiset eivät saa mitään opiskelu-tai asuntotukea..ne itse pitää olla vielä opiskelun ohella töissä että vois elättää itsensä täällä ja siinä samalla maksavat veroja ihan niin kuin me...elikä kuka tääl oikeesti maksaa niiden opiskelut??!!(myös ne)

    Mut jos se niin on..niin perkules suomalaiset lopettakaa heti opiskelu ku te vaan pummilla opiskelette täällä...Ette käy töissä missään vaan nostatte opiskelu ja asuntotukea meidän työntekevien verorahoista!!Ja sit vielä valitatte että tuet ovat liian pienet.vähän noloo...

    Äänestä

  • ne maksaa ite! kirjoitti:

    Siis hei haloo..ensinnäkin tänne tulevat ulkomaalaiset eivät saa mitään opiskelu-tai asuntotukea..ne itse pitää olla vielä opiskelun ohella töissä että vois elättää itsensä täällä ja siinä samalla maksavat veroja ihan niin kuin me...elikä kuka tääl oikeesti maksaa niiden opiskelut??!!(myös ne)

    Mut jos se niin on..niin perkules suomalaiset lopettakaa heti opiskelu ku te vaan pummilla opiskelette täällä...Ette käy töissä missään vaan nostatte opiskelu ja asuntotukea meidän työntekevien verorahoista!!Ja sit vielä valitatte että tuet ovat liian pienet.vähän noloo...

    Kirjoituksessasi oli niin paljon virheitä, etten edes jaksa lähteä korjaamaan niitä.

    Äänestä

  • Voi elämä... kirjoitti:

    Kirjoituksessasi oli niin paljon virheitä, etten edes jaksa lähteä korjaamaan niitä.

    aj et jaksa...näin ne suomalsiet aina ajattele..en määä jaksa!

    Äänestä

  • ne maksaa ite! kirjoitti:

    Siis hei haloo..ensinnäkin tänne tulevat ulkomaalaiset eivät saa mitään opiskelu-tai asuntotukea..ne itse pitää olla vielä opiskelun ohella töissä että vois elättää itsensä täällä ja siinä samalla maksavat veroja ihan niin kuin me...elikä kuka tääl oikeesti maksaa niiden opiskelut??!!(myös ne)

    Mut jos se niin on..niin perkules suomalaiset lopettakaa heti opiskelu ku te vaan pummilla opiskelette täällä...Ette käy töissä missään vaan nostatte opiskelu ja asuntotukea meidän työntekevien verorahoista!!Ja sit vielä valitatte että tuet ovat liian pienet.vähän noloo...

    Suomalaiset opiskelijat ovat SUOMALAISIA, eivät afrikkalaisia, ymmärrätkö eron? Suomalaiset opiskelijat jäävät Suomeen valmistuttuaan ja työllistyttyään maksavat veroina opintotuet valtiolle moninkertaisesti takaisin. Hyvin pieni osa lähtee ulkomaille.

    Hassua, miten afrikkalaisen miehen suomalaiset tyttöystävät/vaimot eivät koskaan kommentoi sitä, että lähes kaikki afrikkalaiset pakolaiset ja maahanmuuttajat ovat nuoria asekuntoisia 20-35-vuotiaita miehiä. Mihin on kadonnut se jalo periaate, jota Suomessakin sota-aikana noudatettiin, "naiset ja lapset ensin"?

    Äänestä

  • ollu kirjoitti:

    aj et jaksa...näin ne suomalsiet aina ajattele..en määä jaksa!

    "näin ne suomalsiet aina ajattele..en määä jaksa!"

    Ai, senkö takia Suomi on noussut kehitysmaasta teollistuneeksi oikeusvaltioksi alle sadassa vuodessa ja Afrikka on pysynyt samanlaisena persläpenä kuin aina ennenkin?

    Äänestä

Aihe sivuaa varsinaista aihetta, mutta haluan vaan kommentoida etta Etiopiassa asuneena ja tyoskenneelleena voin sanoa etta jos muutatkin miehesi kotimaahan niin MISSAAN EI SINUA KOHDELLA PAREMMIN! Etiopalaiset ovat maaliman vieraanvaraisin kansa, sanoipa media mita tahansa. Lisaksi se on eittain kaunis maa. Itse olisn valmis asumaan siella. Etiopialaiset miehet eivat sinua alista vaan ovat moderneja pitavat vertaisenaan. Miehesi haluaa menna elamssa eteenpain ja siksi on Suomessa koska koulutusmahdollisuudet ovat paremmat meilla ja koska etiopialaiset yleensa tahtovat menna elamassa aina eteenpain...Toivottavasti saatte luvat kuntoon...

t. I LOVE ETHIOPIA!!!

Äänestä
  • Kiitos,vihdoinkin jotain piristävää kuultavaa!!
    Aino asia on että oikeestaan minä pelkään muuttaa sinne koska minulla ei oo mitään hajua mitä tekisin sielä...koulutus ja työmahdollisuudet eivät ole niin hyviä kuin täällä.Ja minulla on työpaikka jota rakastan!
    Ja olen oikeassa etiopialaisista miehistä.Tunnen monia muiden afriakn maiden miehiä ja jotekin etopialaiset ovat enemmän eurooppalaisia mutta tietysti ihanimipia ihmisiä jota olen tavannu!!
    Ja eihän sitä ikinä tiedä...ehkä jonain pvänä me sielä asutaan...tai sitten jossain muualla ...u can never know!:)
    Muuten sellast kysyisin...mikis lähdit ethiopian työskentelemään ja asumaan?Ja mitäs töitä sielä teit?

    Äänestä

  • Y K kirjoitti:

    Kiitos,vihdoinkin jotain piristävää kuultavaa!!
    Aino asia on että oikeestaan minä pelkään muuttaa sinne koska minulla ei oo mitään hajua mitä tekisin sielä...koulutus ja työmahdollisuudet eivät ole niin hyviä kuin täällä.Ja minulla on työpaikka jota rakastan!
    Ja olen oikeassa etiopialaisista miehistä.Tunnen monia muiden afriakn maiden miehiä ja jotekin etopialaiset ovat enemmän eurooppalaisia mutta tietysti ihanimipia ihmisiä jota olen tavannu!!
    Ja eihän sitä ikinä tiedä...ehkä jonain pvänä me sielä asutaan...tai sitten jossain muualla ...u can never know!:)
    Muuten sellast kysyisin...mikis lähdit ethiopian työskentelemään ja asumaan?Ja mitäs töitä sielä teit?

    Tunnistamisen vuoksi en yleisella palstalla viitsi yksityiskohtiin menna, mutta olin siella suomalaisessa koulun rakentamis projektissa. . Talla hetkella Etiopiassa teoreettiinen tyoskentelymahdoilliuus olisi joku oma bisness. siina pitais olla kylla alkupaaomaa. Helpommin sanottu kuin tehty. Miehesi tietaa varmasti etta mahdollisuudet ovat aika rajalliset. Se miten han on Suomeen tullut on jo vaatinut mielettomat valmistelut ja henkiset ja taloudelliset ponnistelut. Jos kuitenkin olet menossa Etiopiaan voit kysaista suomalaisten projksikohteista esim. FINNISH MISSION tai siella asuvilta suomalaisperheilta olisko heilla tarvetta esim kotiopettaja lapsille (ei vaadi opettajan kopulutusta), en tieda milla alalla tyoskentelet. Sairaanhoitoalalla vois olla toita mutta palkat on pienet:( Kuulostatte aika nuorelta parilta joten parasta ehka etta mies saisi ne luvat Suomeen. Suomessa ulkomaalaisia syrjitaan tyonhaussa, mutta mies voisi hakea tyota muista euroopan maista jos kerran on opiskellut Suomessa.

    Etiopialaisia on valitettavasti karkoitettu Suomesta useampia vaikka heilla ei ole minkaanlaista rikostaustaa vaan olisivat halunneet opiskellapain vastoin kun monet muut ulkomaalaisryhmat. Harva sinne oikeasti haluaa pidempaan jaadakaan kun tyota ei kuitenkaan saa. Hyva etta perheesi on tukenannne. Itse en asu Suomessa, mutta tiedan suunnilleen miten asiat siella leveysasteilla menevat...

    Äänestä

Ottamatta nyt kantaa siihen pitäistkö sun miehelle antaa oleskelulupa, on pakko ihmetellä yhtä kommenttia. Stressitilassa varmaan sen kirjoittelit. Mutta, kenen pitäis elättää sun miehesi, jos ei sun? Valtionko tai kaupungin? Jos sun lainat menee ulosottoon,niin se ei ole UVIn vika.

Mäkin joudun elättämään mun marokkolaista miestä (ja sukuakin siinä sivussa), kun se ei saa töitä, vaikka on kaikki luvat jne. Mun pieni 2000 e/kk palkka, on niin suuri, ettei työttömyyskorvausta makseta. Mua raivostuttaa, mut olis aika outoa, et jonkun toisen pitäisi elättää mun mies. Työhalut on ihan eri juttu kuin allekirjoitettu työsopimus.

Äänestä
  • Ok....aika kiinnostavaa taas nää kommentit,mut meikä yrittää ottaa ihan iisisti,koska ettehän silti kaikkea voi tietää.
    Elikä mun mies se pitäis elättää ittensä eikä kukaan muu...ei hän tänne oo tullu et valtiolt tai kaupungilta rahaa sais..me ei olla mitään sossupummeja.
    Ja mä pidän niitä syypäänä että menee ulosottoon koska jos olisin nainnut suomalaisen miehen en tarvis hänen puolesta maksaa mitään.Siinhän vois hän sit sossun luukulle marssia jos ei olis työpaikkaa...
    en tiiä mist sun mies ettii töitä..mut mun mies sais heti huomenna töitä...sil on tuttava jolla on oma firma,et ei oo nyt kii mistään "työhalusta" kii vaan luvan puuttumisesta.
    no ainakin sun palkka on mun palkkaa parempi...tol palkal mä pääsisin pitkälle!:)

    Äänestä

  • Tilanteesi ei kyllä kuullosta kauhean houkuttelevalta..missä päin Suomea asutte? Helsingin seudulla saattaa olla paremmat työllistymismahdollisuudet. Naiselle ei ole kyllä hyvä pitkään pitää huolta miehestään, jotenkin tuntuu että siinä nauraa hevoset ja jänikset..

    Pystyisikö hän (oikeasti) opiskelemaan esim. jossain ja näin saada paremmat mahdollisuudet työhön? Ja tosiaan "kaikillahan" sitä työhaluja on, mutta vasta todellisuudessa se nähdään onko niitä oikeasti ja onko kykyä suoriutua työstä.

    Tuntuu kyllä minusta kohtuuttomalta jos miehen suvustakin pidät huolta? Mitä nämä miehet siellä Marokossa sitten tekevät? Sillä siellä miehellä on vastuu perheen elannosta ja olisi kyllä jotenkin hävettävää jos naiselta Euroopasta joutuu rahaa pyytämään (!)

    Oletteko ajatelleet esim. johonkin Euroopan maahan muuttamista..? Siellä yleensä paremmat mahdollisuudet.

    Hyvää joulun odotusta sinulle

    Äänestä

  • Y K kirjoitti:

    Ok....aika kiinnostavaa taas nää kommentit,mut meikä yrittää ottaa ihan iisisti,koska ettehän silti kaikkea voi tietää.
    Elikä mun mies se pitäis elättää ittensä eikä kukaan muu...ei hän tänne oo tullu et valtiolt tai kaupungilta rahaa sais..me ei olla mitään sossupummeja.
    Ja mä pidän niitä syypäänä että menee ulosottoon koska jos olisin nainnut suomalaisen miehen en tarvis hänen puolesta maksaa mitään.Siinhän vois hän sit sossun luukulle marssia jos ei olis työpaikkaa...
    en tiiä mist sun mies ettii töitä..mut mun mies sais heti huomenna töitä...sil on tuttava jolla on oma firma,et ei oo nyt kii mistään "työhalusta" kii vaan luvan puuttumisesta.
    no ainakin sun palkka on mun palkkaa parempi...tol palkal mä pääsisin pitkälle!:)

    "Ja mä pidän niitä syypäänä että menee ulosottoon koska jos olisin nainnut suomalaisen miehen en tarvis hänen puolesta maksaa mitään.Siinhän vois hän sit sossun luukulle marssia jos ei olis työpaikkaa... "

    Oletko sitä mieltä, että Suomi veronmaksajina on vastuussa kaikista maailman miehistä? Sillä sitähän kommenttisi tarkoittaa. Jos on eksyntyt Suomeen, Suomi sen jälkeen vastuussa.

    Äänestä

  • ei hyvä kirjoitti:

    Tilanteesi ei kyllä kuullosta kauhean houkuttelevalta..missä päin Suomea asutte? Helsingin seudulla saattaa olla paremmat työllistymismahdollisuudet. Naiselle ei ole kyllä hyvä pitkään pitää huolta miehestään, jotenkin tuntuu että siinä nauraa hevoset ja jänikset..

    Pystyisikö hän (oikeasti) opiskelemaan esim. jossain ja näin saada paremmat mahdollisuudet työhön? Ja tosiaan "kaikillahan" sitä työhaluja on, mutta vasta todellisuudessa se nähdään onko niitä oikeasti ja onko kykyä suoriutua työstä.

    Tuntuu kyllä minusta kohtuuttomalta jos miehen suvustakin pidät huolta? Mitä nämä miehet siellä Marokossa sitten tekevät? Sillä siellä miehellä on vastuu perheen elannosta ja olisi kyllä jotenkin hävettävää jos naiselta Euroopasta joutuu rahaa pyytämään (!)

    Oletteko ajatelleet esim. johonkin Euroopan maahan muuttamista..? Siellä yleensä paremmat mahdollisuudet.

    Hyvää joulun odotusta sinulle

    Tai lähinnä nyt tuosta miehen kunniasta rahakysymyksissä.. Mä nyt olen pienipalkkaisessa työssä ja yhdessä vaiheessa kun mies oli työttömänä ja ei saanut rahaa niin hän ei kuitenkaan ole ikinä pyytänyt minulta rahaa (jos on tarvinnut kääntyy siskonsa tai kavereidensa puoleen, mä taas toisaalta toivoisin että jos itselläni senverran on pysyisi nuo raha-asiat perheen piirissä..), ulos jos mennään ei anna minun maksaa jne. Vuokrat ja ruokaostokset nyt hoituu aika fifty-fifty, ehkä mies kuitenkin enempi hoitaa ruokapuolenkin. Ja omat laskunsa toki (minä omani). On minullakin velkoja ym. ja mieheni tietää sen, mutta jotenkin tuntui ihmeelliseltä kun joskus olisin voinut jotenkin osallistua hänen laskuihinsa niin tuli jyrkkä EI vastaukseksi, että "sinun rahat ovat sinun rahat". No, Marokosta hän ei ole mutta tuossa suhteessa samanlainen kulttuuri ilmeisesti. Saan myös rauhassa käydä töissä/olla käymättä jos siltä tuntuu, hän ei kommentoi sitä asiaa mitenkään ja varsinkin siinä vaiheessa kun lapsia tulee toivoo että on itse senverran hyvässä työpaikassa ettei mun tarvisi enää töihin mennäkään.. Hänelle on siis aivan kauhea ajatus se, että joutuisi elämään ns. "vaimon rahoilla".

    Äänestä

  • johan iski kirjoitti:

    "Ja mä pidän niitä syypäänä että menee ulosottoon koska jos olisin nainnut suomalaisen miehen en tarvis hänen puolesta maksaa mitään.Siinhän vois hän sit sossun luukulle marssia jos ei olis työpaikkaa... "

    Oletko sitä mieltä, että Suomi veronmaksajina on vastuussa kaikista maailman miehistä? Sillä sitähän kommenttisi tarkoittaa. Jos on eksyntyt Suomeen, Suomi sen jälkeen vastuussa.

    Tyhmä ku et vieläkään tajuu......
    Suomalaista miestä mun ei olis tarinnu elättää...hän sinne sossuun olis menny!Mutta sen takii että halusin mennä jonkun muun maalaisen kaa naimisiin niin ei tarkoita sitä et mun pitäis alkaa elättää tää henkilö,vaan hän itte sai tehä sen ..MUTTA tämän on uvi estäny,elikä sen takii syytän niitä!!
    Menikö nytten kaaliin vai?!!?

    Äänestä

Hei kaikille!

Tää meni nyt vähän toisella lailla tää keskustelu ku olin odottanu:)mut aika erillaisia asioista tääl silti juteltiin...
Eipä täs muuta ku kiitos kaikille jotaka mulle vastas...sain kyl jotain "infoo" asioista.Ja toivon kaikkea hyvää kaikille jotka ovat samas tilaneessa ku minä..jaksamista ja rakkautta!

Hyvät joulut kaikille ja tietty toivon vielä tosi tosi tosi hyvää uutta vuotta 2007!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Yene Konjo kirjoitti:

Hei!siis täs olis meidän tarina...olemme mieheni kanssa menneet naimisiin 9.5 ja saanneet 30.6 kielteisen päätöksen oleskleuluvasta.Olemme valittaneet sekä hallinto-oikeuteen ja uviin...tästä on nyt menny aikaa n 4 kk ja vielä odotamme.Mieheni halutaan karkoittaa maasta ja pelkään hirveesti että näin tapahtuu.Mieheni sai kielteisen päätöksen opiskeluluvastaan 2 pvää ennen kuin mentiin naimisiin(olimme jo suunnitellu naimisiin menoa joulukuusta asti) ja nyt ne siellä ulkomaalaispoliisissa katsovat että meillä olis lumeavioliitto.
Tän lisäksi minulla on ollu aikaisemmin huono suhde sekä epäonnistunut avioliitto ulkomaalaisen kanssa(joka oli myös todella lyhyt)Elikä tämäkin vaikuttaa asiaan.
Olemme ihan paniikissa ja emme tiedä miten suhtautua asiaan...
Olemme kirjoittaneet uville 4 sivuu pitkän kirjeen miksi vastustamme maasta karjoitamista,mun vanhemmat sekä serkukin on kirjoittanut..
Elikä tällainen tarina meillä on...et aika kauheelta vaikuttaa!Täst on tullu tosi monimutakanen asia ja emme muuta teekään kun toivomme parasta.Mutta tuntuu että ne sielä uvissa ja ulkomaalaispoliisissa vaan leikkivät ihmisten elämällä ja tuntuu että ei olis oikeen kukaan joka olis meidän puolella.
Mua myös ottaa päähän että meille ei anneta oikeeta elämää mutta sitten löytyy näitä hujareita jotka eivät oikeesti elä oikeassa ja onnellisessa avioliitossa.
Tällä hetkellä elätän meidät molemmat koska miehelläni ei ole oleskelulupaa elikä hän ei saa tehdä töitä!(ja uskokaa sanaani,hän haluaa kyllä tehdä töitä!!!)
Mulla oli lainoja ennen kun mentiin naimisiin ja nytten ne on menossa perintään koska ulkomaalaispoliisin mielestä minun kuuluu elättää aikuinen terve mies joka haluu tehdä töitä!!
Aika ihme hommaa tää..mut toivon että juttu kohta raukeaa meidän hyväksi!!
Jos joku on ollu tai on samassa tilanteesssa ota hei yhteyttä muhun niin voitais jakaa ilot ja surut!! Kirjoittakaa : [email protected]

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu