niin mitä hemmettiä sinä tällaiselta palstalta haet? Kohotusta itsetuntoon?
Jos olet työnantaja
tai työssäkäyvä
1143
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Haen täältä tukea muutokseen, jolla lopetetaan hallituksen (=käytännössä demareiden) ylläpitämä työttömyys.
Työttömyys koskettaa suoraan reilua miljoonaa äänioikeutettua. Suurin osa heistä äänestää demareita tai jättää äänestämättä. Toisin sanoen kannattavat suurtyöttömyyden ylläpitämistä, työn synnyttämisen rankaisemista, pakkotyötä kahdeksalla eurolla korotetulla työttömyystuella.
Minulla olisi tarjolla kymmenisen tuhatta hyvää työpaikkaa eri puolille Suomea jos maasta saataisiin poistettua rangaistukset työn synnyttämiseltä. Monella muullakin olisi tarjolla hyviä työpaikkoja. Ja jos lopettaisimme erilaiset tukityöllistämiset, nekin työpaikat tulisivat oikeiksi työpaikoiksi.
Ajattelepa että olisit työnantaja. Tarjolla olisi ilmainen tai lähes ilmainen ammattilainen ja ammattilainen, jolle pitää maksaa 19.87 € tunnilta. Molemmat osaavat tehdä hommat. Kumman ottaisit tekemään hommia?
Niinpä. Miksi työnantajan pitäisi palkata se kalliimpi kun samanlaisen tekijän saa ilmaiseksi? Ostatko sinä aina kalleimman tuotteen kaupasta. Jos et, käyttäydyt kuin nykyiset työnantajat.
Kun työn synnyttämisestä ei enää rangaista, syntyy lisää työpaikkoja. Ja kun ei enää ole työttömiä, ei kukaan voi saada ilmaisia työntekijöitä, ei vaikka demarit kuinka sitä yrittävät. Kaikille riittää työtä josta maksetaan kunnon palkka, vähintään 2 000 €/kk.
Eli miksikö vierailen palstalla. Sen vuoksi, että työttömät levittäisivät tietoa ja lopettaisivat valtakirjan antamisen työttömyyden ylläpitämiselle. Paras tapa siihen on saada demarit lopettamaan työttömyyden ylläpito. Toiseksi paras tapa on äänestää hallitukseen joku muu puolue. Teillä, hyvät työttömät ja työssä käyvät, eläkeläiset ja muut äänioikeutetut, teillä on mahdollisuus muuttaa asiaa.
Mitä minä sitten hyötyisin tästä jos te vain saatte työtä? Työttömyyden kustannukset ovat noin 33 % jokaisesta Suomessa valmistetusta tuotteesta. Työttömyyttä ei kai kukaan tarvitse (paitsi demarit), joten nuo kustannukset ovat turhia. Jos tuotteen hinta olisi edullisempi, tuotteen markkinat kasvaisivat. Ja koska myyn tuotteita, saisin enemmän tuloa jos niitä myydään enemmän.
Useinhan kateus nostaa päätään tässä vaiheessa. Mutta mietitäänpä. Jos on enemmän kysyntää, tarvitaan enemmän työntekijöitä tekemään. Ja koska tarvitaan enemmän työntekijöitä, heistä tulee pula ja on maksettava suurempaa palkkaa.
Eli työtön saa työtä ja paremman palkan kuin nykyisin. Jos minä saan enemmän, onko se paha asia? Ja koska työn synnyttämisestä ei enää rangaista, myös sinä voit aloittaa itsenäisen toiminnan ja tehdä työtä niin paljon kuin haluat ja myydä ja saada rahaa niin paljon kuin haluat. Ei siis tarvitse olla kateellinen.
http://www.geocities.com/hallitusnikkari/pandolismi