Hyvä Anita!
"Hän on noudattanut nelisen viikkoa lääkäri Antti Heikkilän kehittämää ravinteikasta, vähähiilihydraattista ruokavaliota"
http://www.iltalehti.fi/terveys/200612195482671_tr.shtml
"Hän on noudattanut nelisen viikkoa lääkäri Antti Heikkilän kehittämää ravinteikasta, vähähiilihydraattista ruokavaliota"
http://www.iltalehti.fi/terveys/200612195482671_tr.shtml
Vastaukset 48
Vanhimmat
Kyllä laihtunut on mutta jäikö joku osa-alue mainitsematta?
On muuten sellaista rääkkiä harrastanut salilla ja muualla. Vaikka Heikilälläkin varmaan osutta ruokavalion muodossa.
> Kyllä laihtunut on mutta jäikö joku osa-alue mainitsematta? On muuten sellaista rääkkiä harrastanut salilla ja muualla.
Juu, kunnon lihastreeni tekee hyvää, kunhan tekee liikkeet oikein ja malttaa jättää aikaa myös palautumiselle.
Hiilarien vähentäminen sopii hyvin yhteen tuollaisen "rääkin" kanssa, vaikka täällä joskus toista väitetäänkin.
Päinvastaisena esimerkkinä "Laihduttaneet huomio!" -ketjussa eräs henkilö kertoi, ettei liikkunut vhh-laihtumisensa aikana ja siitäkin tietysti huomautettiin. Niin tai näin, aina väärin päin :)
Aivan minkälainen mahtaa olla vaikka 20-50 kiloa laihtunut keho ilman kiinteytystä?
Eikös sillä Anitalla ole ihan oma opastaja, treenari. Kyllähän sitä laihtuu sohvallakin ilmeisesti. En tiedä kun en laihduta mutta vhh-dieettiä noudatan terveyteni vuoksi. Isällä ja kahdella siskolla diabetes tosin kaikilla puhjennut vasta yli 40v mutta olenhan itse jo ylikin sen mutta toivon ja uskon että tälläkin dieetillä tai elämäntavalla on vaikutusta siis parempaan suuntaan.
Kunnes toisin todistetaan.
"Aivan minkälainen mahtaa olla vaikka 20-50 kiloa laihtunut keho ilman kiinteytystä?"
Olen nähnyt yhden ja täytyy sanoa että se näytti ihan hyvältä. Katsos kun kollageenille sokeri on suorastaan myrkkyä. Heikkiläkin sanoo vhh-ruokia kauneusruoaksi.
Minäpä olen nähnyt montakin.
Ammattini vuoksi.
Yksikään ei näyttänyt hyvältä. Yksi jopa leikautti vatsanahkojaan.
Sanokoon Heikkilä mitä lystää mutta totuus on kyllä toisenlainen.
Helppo on 10 jopa 15 kiloa pudottaa hitaasti mutta kyllä tyhjät jenkkakahvat,vatsanahkat sekä allit eivät ihan läskillä lähde.
Tarvitaan kiinteytystä ja hitautta laihtumiseen.
Ei ole kehumista jos joku riekkuu että laihtui 1o kiloa kuukaudessa.
Ei nyt tehdä Heikkilästä ihan jeesusta vaikka asiaa puhuukin.
"apaamisen tarkoitus on päivittää hänen tietonsa lääkäri Antti Heikkilän kehittämästä ravinteikkaasta vähähiilihydraattisesta ruokavaliosta ja miettiä, millainen liikunta sopisi parhaiten dieetin tueksi. Anitan molemmat olkapäät sekä polvet on operoitu, mikä tietenkin on otettava huomioon.
- Kohtuullinen liikunta normalisoi insuliiniaineenvaihduntaa, mutta älyttömyyksiin ei pidä mennä. Lihasharjoittelu painojen kanssa on tehokasta eikä kuluta niveliä, Antti Heikkilä sanoo ja suosittelee Anitalle amerikkalaistohtori Pamela Peeken naisille kehittämää yksinkertaista voimaharjoitteluohjelmaa."
Olet siis sitä mieltä että hän on väärässä.
Kummallinen tyyppi olet, muuta ei voi sanoa.
Niin! Sinä nähdään, että kun vähentää energiansaantia ja lisää liikuntaa, laihtuu väistämättä.
Vaan eihän tämä Hirvoskallakaan ole ensikerta, kun laihduttaa tuolla DIETILLÄ. Kummaa, että niin ne kilot vain palaavat, kun ei opettele syömään oikein...
kävi, kun ei ensikerralla oppinut Heikkilän ohjeiden mukaan syömään pysyvästi oikein, vaan palasi vanhaan lihottavaan hiilihydraattiruokavalioon. Nyt sentään palasi vanhaan, tuloksia tuovaan vhh-ruokavalioon ja toivottavasti pysyy siinä.
Niih! Kannattaa valita sellainen mahdollisimman luonnollinen ruokavalio: syödä siis kaikkea sopivasti eikä jättää mitään pois!
Ihan kuin KTL suosittelee!
Niin kauan kuin mie tuon Hirvosskan muista, aina se on laihduttanu; milloin milläkin. Ja aina sama lopputulos: huimaa pudotusta ja huimaa nousua.... niinkuin noissa lehdissä sitten näkyy, ilman tekstiä kylläkin. Saahan siinä samalla mainosta tuo kuntosalikin....
ja terveellinen, ravinteikas ruokavalio syntyy silloin kun älyää jättää turhat hiilihydraatit ja sokerit pois. Ei monipuolisuus tarkoita sitä, että pitää ehdoin tahdoin itseensä tunkea kaikkea viljatuotteita sisältävää sopivasti. Jos mitään ei tarvitse jättää pois niin silloinhan pitää syödä vaikka rautanauloja tai Pekka Puskan tapaan "rotanmyrkylläkin laihtuu"
Hirvoska on elävä esimerkki siitä, mitä tapahtuu kun jättää terveellisen ruokavalion ja alkaa mättämään itseensä hiilihydraatteja, joita me suomalaiset, euroopan kolmanneksi lihavin kansa osaamme toki syödä.
Kannattaa kuitenkin muistaa, että joitakin ruokia on helpompi syödä sopivasti kuin toisia.
Se, että kaikki ei tunnustaudu leipäfriikeiksi ja kiellä tästä väärinkäytöstä johtuvaa ongelmaa ei muuta sitä tosiasiaa, että ranskanleivän ja täysjyväisen juurella nostetun luomuruisleivän välillä on Grand Canyonin kokoinen kuilu.
Eiköhän nämä Hirvoskat kuten myös laihdutuspalstoilla epätoivoisesti apua ruikuttavat ole juuri "lapsen maun" ystäviä ja ovat oppineet syömään mautonta ja runsaasti käsiteltyä einesruokaa sekä makeita ja rasvaisia herkkuja limsaa unohtamatta.
Ymmärtäisin vastakkainasettelun ja mustavalkoisen ajattelutavan tarpeellisuuden jos kaupassa kuitupitoisempien hiilihydraattituotteiden kohdalla olisi tyhjiö. Niin ei ole ja kyse on valinnasta ja siitä osaako syödä tarpeeksi vähän jos tuote on lihottavaa sorttia. Koskee myös tuoretta leipää joka täyttää koko asunnon tuoksullaan...
Näitä muutamia ihmeellisiä mantroja suomen kansa on pullollaan, kuten että ruisleipä olisi terveellistä. Mikä siinä on terveellistä? Mikä tekee siitä ranskanleipää paremman? Mikä? Vitamiinit(hah), kivennäiset ja hivenet, vai kuitu??? Anna tulla, kyllä mä kestän :)
Haluan palauttaa mieleen että ainoastaan liukoisella kuidulla on todettu olevan terveysvaikutuksia, ei liukenemattomalla.
...tutkimukset ovat eri linjoilla.
Jos tietolähteitä haluat rukiin terveysvaikutuksista, luulempa ettei ainakaan ensimmäinen ongelma ole lähteiden puute. Löytyy kotimaista sekä ulkolaista tutkimsta ja ihan linkitettäväksi asti. Hakukoneelle vain "ruis terveysvaikutukset" tai "rukiin terveysvaikutukset" niin siinähän niitä noin aluksi. Samaa en löytänyt esim.pekonista. Kummallista!!
Kaikki linkit jota kuukkelisetä tarjosi, käsittelivät juuri ruiskuitua. Onko kuitu siis se mystinen aine joka tekee leivästä niin mahdottoman terveellistä?
Mulla menee maha ihan kuralle jos ruisleipää syön. Ei ole keliakiaa eikä edes allergiaa.
Tässä VTT:n sivuilta. Lue jos maistuu. Jos loota menee rukiista sekaisin, on se vain yksilöllistä. Itselläni menee koko aski nurin jos nautin grammaakaan hapankaalia. Sinällään harmi. Jos tämä allaoleva tieto kuitujen hyödyllisyydestä ei pidä paikkaansa niin kannattaa tehdä vastaväitös aiheesta. Saapi nimeä asialleen. Jätän väittelyn aiheesta ammattilaisille.
http://www.vtt.fi/newsarchive/2003/uutinen483.htm
Tuohan ei todistanut mitään muuta kuin että rukiissa on enemmän KUITUA kuin muissa viljoissa. Edelleenkään en usko, ennenkuin toisin todistat että sillä olisi jotain merkitystä. Sanoja kuten "saattaa olla terveyttä edistäviä vaikutuksia" tai että "on mahdollista" vilisee eikä yhtään varmaa asiaa.
Eihän tämä tietenkään kelpaa, mutta ainahan voit laittaa linkin tutkimuksesta jossa on vesitetty rukiin ja sen kuidun hyödyt. Jätän aiheen tähän.
http://rye.vtt.fi/
Perustuisiko rukiin terveysvaikutukset siihen, että se ei ole niin epäterveellinen kuin muut viljatuotteet?
Itse epäilen yhdenkään viljatuotteen olevan ihmiselle terveellinen, mutta jos energiaa niistä on otettava, ehkäpä kannattaa ottaa ennemmin täysjyväruisleivästä kuin vaikkapa hiivaleivästä.
Lisäksi kuitujen merkitystä ihmisen ruoansulatukselle on ilmeisestikin liioteltu valtavasti. Kuka lie keksinyt koko ajatuksen. Itse kun vähensin viljatuotteita (puurot, leipä) ja lisäsin rasvan käyttöä (siis lisäsin rasvaa viljatuotteiden kustannuksella), SUOLENI ALKOI TOIMIA PALJON PAREMMIN.
Saattaa olla huuhaata koko kuituhöpinä. Tai ainakin se, että puurosta tms. saisi kuitua.
Kuidun käytöllä vaikuttaisi olevan samat edut kuin yleensäkin ravinnon glykeemisen kuorman pienentämisellä eli hiilihydraattien käytön vähentämisellä. Kuituhan hidastaa hiilihydraattien imeytymistä. Jos hiilarien määrää lasketaan, niin vähempi kuitukin riittää samaan tehtävään.
(Esim. kuidun lisäämisellä ja hiilarien vähentämisellä on sama vaikutus sv-tautien ja 2-diabeteksen riskiin.)
Kuidun haittavaikutus onkin sitten, että myös hyödyllisten ravintoaineiden imeytyminen hidastuu ja vähenee.
Maanviljelijät ja leipomoteollisuus ovat varmasti mielissään kuidun näennäisestä terveysvaikutuksesta: voivathan myydä enemmän ihmisen elimistölle käyttökelvotonta viljakuitua kuten myös yleensäkin enemmän viljatuotteita.
http://www.crohnjacolitis.fi/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1166550623
Jännä väite: "Kuidun haittavaikutus onkin sitten, että myös hyödyllisten ravintoaineiden imeytyminen hidastuu ja vähenee." Miksiköhän kuitenkin monien hyödyllisten ravintoaineiden imeytymiseen nimen omaan tarvitaan kuitua?
Puhut Kirilin tapaan koko ajan vain sv-taudeista ja diabeteksesta. Entä muut vakavat sairaudet? Kuitujen vähäinen saanti on todistetusti riskitekijä monissä syövissä. Jos sv-tauti- tai diabetesriskiä ei ole, miksi ehdoin tahdoin lisätä syöpäriskiä siirtymällä vhh:lle?
Kuitujen saanti on myös tärkeää monissa lievemmissä sairauksissa/oireyhtymissä, ja yleisessä hyvinvoinnissa. Liukenemattomien kuitujen merkitystä ei edes Atkins itse voinut pitemmän päälle kieltää, vaan alkoi myydä "Atkins-leipää". Vaikka kuinka söisit mustikoita ja salaattia, et voi saada riittävästi kuituja, ellei ruokavalioosi kuulu myös täysjyvävilja. Kukaan ei vielä toistaiseksi ole pystynyt todistamaan toisin.
Kerro nyt sitten
- Minkä hyödyllisen ravintoaineen imeytymiseen tarvitaan kuitua?
- Missä syövässä kuitujen vähäinen saanti on riskitekijä?
Kumma, että jaksat edelleen väittää, että liukenematonta kuitua saa vain viljasta, vaikka Finelistä voi kuka tahansa varmistaa ettei se ole totta.
kysyt yleissivistykseen kuuluvia tietoja. Sama suomeksi: Jos et todella tiedä, niin on aika ottaa selvää. Ihan itse.
Aika huonosti kiertelet kysymyksiä, mutta sehän ei ole uutta. Hyvää joulua kuitenkin.
jälleen sinulla, mielenkiinnolla jään odottamaan linkkejä kyseisiin tutkimuksiin.
Missä tutkimuksissa on osoitettu VHHn lisäävän syöpäriskiä?
Missä on todistettu täysjyväviljan tarpeellisuus?
Miten vilja-allergikot voivat elää terveellistä elämään?
Siihen kuuluu myös se että kysymyksiin ei vastata kysymyksillä tai kiertelyllä (kuten poliitikot tekevät) vaan vastauksilla.
Tutustu vaikka netikettiin, se on helposti jokaisen saatavilla.
todellakin tietävät miksi vhh on epäterveellinen. Peruskoulun käyneet tietävät miksi elimistö tarvitsee kuituja. Netti on lääketieteen osalta äärimmäisen harvoin luotettava tiedonlähde. Vähäkuituinen ruokavalio on riskitekijä useissa syövissä, mikä sekin on jokaisen edes päivälehtiä lukevan aikuisen tiedossa. Äärimmäisen harva vilja-allergikko on allerginen kaikelle viljalle.
Sinun mielestäsi siis painettu päivälehti on ravitsemustiedossa luotettavampi lähde kuin netistä löytyvät lääketieteen julkaisut. Jatka vaan samalla linjalla, mutta älä ihmettele, jos huomaat olevasi väärässä yhä uudelleen.
Mitä tutkimuksia löytyy suomenkielellä pekonista? Todistaako ne pekonin epäterveelliseksi?
siitä kun täällä viimeksi kävin, mutta vieläkään et ole vastannut kysymyksiini tai antanut linkkejä väitteisiisi.
Jälleen kerran väitteesi ovat siis tuulesta temmattuja, mikä ei liene kenellekkään yllätys.
VHHlla muuten saa kuituja.
VHH ei ole vähäkuituinen ruokavalio.
mainos kaikenkaikkiaan,
valitaan Hirvoska keulakuvaks vhh.lle.
Taitaa olla vuoden tai kahden vuoden päästä samassa jamassa kun aloitti.
Ainakin ennen. Muuten ihan ok.
sopisikin, sitähän se on.
ainakin jos vertaa painonvartijoiden mainoskampanjaan jota joka viikko pyöritetään Iltalehden sivuilla.
Normaalisti jutut Hirvosen painonpudotuksista vaimenevat pikkuhiljaa, koska ne eivät pidä, tai lihominen seuraa aika pian painonpudotuksesta.
Tässä on nyt vhh-laisille tiukka paikka: Kuinka Anitan käy, missä kunnossa hän on ja noudattaako hän vhh:ta vielä vuoden päästä?
vhh-laisille on? Itse olen noudattanut vhh:ta pysyvänä ruokavalion muutoksena jo kaksi vuotta. Minua ei hetkauta suuntaan tai toiseen jos Hirvoska puolen vuoden jälkeen repsahtaa syömään runsaasti hiilihydraatteja ja lihoo takaisin. Anitan käy niinkuin Anita itselleen haluaa.
Kenen tahansa painonpudotus loppuu jos noudattaa jotain kuuria ja lopettaa sen sitten uskoen, että nyt voin taas syödä kuten ennenkin.
elämäntapana mahdoton, suurin osa lipsuu silloin tällöin.
No tässähän on Sinulle mitä mainioin tilaisuus näyttää kaikille: ryhdy itse vhh-mannekiiniksi. Varmaan Sinultakin löytyy vanhoja, ns. ennen-kuvia ja sitten vain puolen vuoden välein uutta kuvaa tekstien kera kehiin. Eihän tuota Sinun hehkutustasi muuten kukaan usko: anonyyminä kun kuka tahansa voi kertoa täällä mitä tahansa.
ryhtyä vhh-mannekiiniksi? Sitten jos laittaa kuvia niin skäri tai joku muu on väittämässä että kuvia on käsitelty ja hengitystä pidätelty.
Ettehän te mitään usko kuvien ja tekstien perusteella. Kyllä sun on nyt ihan itse tultava lääkärisisariesi kera seuraamaan mitä minä syön ja mittaamaan verenpainetta ja ottamaan verinäytteitä. Mutta sekin edellyttäisi 24h valvontaa sillä muuten pääsisitte väittämään, että kyllä se Kiril syö valvotusti vhh:n mukaan mutta varmaan salaa syö hiilareita kun kukaan ei näe sillä eihän skärin mukaan kukaan voi olla noin terve jos syö vhh-ruokaa.
terveen perikuva, punaposkinen, reipas, kiinteälihainenmies?..........?
VHH laihduttaa ja hiilarit lihottaa, toivottavasti Hirvoska tajuaa sen tällä kertaa.
valitsemaltaan ruokavaliolta?
Aivan, ei kukaan.
Minä en ainakaan "lipsu". Arvostan herkullista ja ravinteikasta ruokaa, joka on yleensä suht vähäinen hiilarien osalta. Koska ruokavaliooni ei sisälly ehdottomuutta, on siitä melkoisen mahdoton lipsuakaan, ellei tee totaalista muutosta. Muutos ei kiinnosta, koska nautin nykytilasta.
Liimaa kuva Anita Hirvosesta ruokapöytääsi, niin taatusti meinaa spytta lentää jo ensimmäisellä suupalalla. Akan naama on kuin petolinnun persereikä. Hyi helvetti! Yäk!
Kyseinen henkilö on tosiaan hyvä esimerkki siitä miten käy kun syö suositusten mukaan.
Ehkä hän tällä kertaa tajuaa pysyä VHHssa, eikä palata entiseen lihotus ruokavalioon.