M I K S I ?

"Just-näin
Kirjoittanut: Gitte11 18.12.2006 klo 20.07

   Se on jännä, ettei miesten ulkonäköä saa ollenkaan arvostella. Naiset voidaan lytätä, olivatpa sitten nuoria, vanhoja, kauniita, rumia, laihoja tai lihavia. Mies on aina komea...olipa sitten esim. nallekarhumainen ja isokokoinen eli suomeksi läski. Naisetkin puhuvat miesten ulkonäöstä kaunistellen. Naisen vaan silti pitäisi aina näyttää mallilta.

On se tosi ihmeellistä, jos mies esim. hoitaa ihoa ja pesee hampaat säännöllisesti. Sekä katsoo edes välillä mitä syö.
ON se niin pinnallista...tosiaan. Varsinkin, kun sitten 50v. verisuonet paukkuu rasvasta ja iho rusottaa."


(Tuo alku oli copy-paste eräästä aikaisemmasta keskustelusta.)

NIIN - MIKSI NAINEN ON AINA "ULKONÄKÖ" ja MIES ON "TOIMIJA"..???    
11984
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

"NIIN - MIKSI NAINEN ON AINA "ULKONÄKÖ" ja MIES ON "TOIMIJA"..???"

Ei aina, mutta naiset käyttävät paljon aikaa omaan ulkonäköönsa ja monille se näyttää olevan maailman tärkein asia. Jos miehet eivät kiinnittäisi huomiota naisten ulkonääköön, pääsisi helvetti irti (kun niin paljon on vaivaakin nähty). Miehet hakevat sisältöä elämäänsä tekemällä itseään kiinnostavia juttuja shoppailun, meikkaamisen, kynsienhoidon, kampaamollakäyntien, voiteilla läträämisen, muotitrendien seuraamisen jne. sijasta.

Jos nyt olet sitä mieltä, että heteromiestenkin pitäisi ruveta naisten kaltaisiksi, ts. metroseksuaaleiksi, etsi sellainen mies. Muita ei kiinnosta. Jos sinua ei huvita pyrkiä olemaan maailman kaunein prinsessa, tee jotain muuta.

Äänestä
  • Mitään "metro-homoa" en todellakaan halua vaivoikseni!

    Haluan TASA-ARVOA siinä suhteessa, ettei naisten joku "kirjoittamaton laki -velvollisuus" muka ole aina MIESTEN SILMÄN MIELLYTTÄMINEN!

    On tässä perkele elämäkin elettävänä!

    Olen muuten kaunis nainen ja olen lopen kyllästynyt siihen, kun kiimaiset jolpit huutelevat perääni. ENKÄ meikkaa. Hiukseni harjaan aamuisin, juu.

    Äänestä

Ikiaikaiset asenteet eivät hetkessä muutu. Eivät ainakaan, kun tiedotusvälineet vahvistavat ko. stereotypiaa jatkuvasti.

Naisten ulkonäön merkitys ei näytä vähenevän. Tosin siinä olet väärässä, etteikö nykyisin yhä enenevissä määrin arvosteltaisi myös miesten ulkonäköä. Tosin niin korostuu tilastojen mukaan varakkaiden ja menestyneiden miestenkin arvo. Vai miksi persaukisin 10% miehistä on puolta harvemmin naimisissa kuin varakkain 10%?

Muutamaa rahoissaan olevaa julkkista lukuunottamatta aika harvoin näkee kovin kaunista naista, jolla on kuvailemasikaltainen mies.

Äänestä

lytätään myös sen perusteella, että naiset ovat "huonoja toimijoita". Yleensä on kysymys siitä, että nainen on liian passiivinen. Näitä naisia kutsutaan usein "lahnoiksi".

Nykyajan naisilta vaaditaan enemmän toimintaa eikä hyvä ulkonäkö enää riitä erottautumiseen. Oikealla tavalla aktiiviset naiset voittavat kisassa perinteiset passiivisemmat sisarensa.

Äänestä

Eikös miehen tarvitsekkaan enää olla urheilullinen, komea jne,,,,,?
Nyt alko makkara ja kalja maittamaan, hyvästi lenkkarit ja verkkarit.
Mieti nyt mitä näppäimistöstäsi päästelet.

Äänestä
  • Laita sun kuva profiiliin, niin nähdään, kuinka "urheilullinen ja komea" tai "nallekarhumaisen lössö" olet...;)

    Äänestä

  • naislukija. kirjoitti:

    Laita sun kuva profiiliin, niin nähdään, kuinka "urheilullinen ja komea" tai "nallekarhumaisen lössö" olet...;)

    laita. Mä haluan olla täysin anonyymisti, silloin mulla on vapaus kirjoittaa, eikä tarvitse pelätä mitä tutut ajattelevat.
    Toinen pointti on, että mä en kaipaa kenenkään hyväksyntää täällä. Mulle riittää, että olen hyvä naiseni mielestä.
    Olenko mä joskus väittänyt olevani urheilullinen ja komea? Kuule mä oon ihan tavis, että lepo vaan utelias.

    Äänestä

Epäreiluahan se on myös niinkin että miehellä on massa aina lihasta, mutta naisella lihakset muuttuu painon myötä heti "läskiksi".

Varsinkin netti-deitti ilmoituksissa on saanut hyvät naurut kun miehet etsii jotain 50 kilosia "urheilullisia" naisia. Sitten kun niille näyttää 70 kilosen hoikan ja urheilullisen naisen niin se on heti läski.

*nauraa*

Äänestä

Media ruokkii sairaita asenteita entisestään.

En nyt tähän hätään muista, mutta jossakin oli jokunen vuosi tutkittu lasten käsityksiä siitä, mikä on televisio.

Esiin oli nostettu mm. sellainen vastaus jonka muistan vieläkin;

"Setä puhuu ja täti on alasti".

Että silleen.

Äänestä

Uskoisin kyllä että muutosta on tapahtunut siihen suuntaan että miehiäkin arvostellaan.
Ainakin mun kaveriporukassa. Ja mediassa.
Ihan oikein-samat vaatimukset vaan kummallekin.
Mut kyl suurin osa mun tuntemista miehistä tukkansa laittaa ja panostaa pukeutumiseen.

Äänestä

Mistä mahtaa johtua? Kuten tälläkin palstalla on tuhanteen kertaan huomattu, itseään kehuvaa naista ei aleta monestikaan haukkumaan. Jos nainen sanoo olevansa "ihan kaunis", "kaunis", tai "nätti", kukaan ei sano mitään. Jos taas mies sanoo olevansa "ihan komea", "komea", "hyvännäköinen" tai muuta, naiset haukkuvat hänet heti itserakkaaksi *usipääksi. Mistä mahtaa johtua?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


female. kirjoitti:

"Just-näin
Kirjoittanut: Gitte11 18.12.2006 klo 20.07

   Se on jännä, ettei miesten ulkonäköä saa ollenkaan arvostella. Naiset voidaan lytätä, olivatpa sitten nuoria, vanhoja, kauniita, rumia, laihoja tai lihavia. Mies on aina komea...olipa sitten esim. nallekarhumainen ja isokokoinen eli suomeksi läski. Naisetkin puhuvat miesten ulkonäöstä kaunistellen. Naisen vaan silti pitäisi aina näyttää mallilta.

On se tosi ihmeellistä, jos mies esim. hoitaa ihoa ja pesee hampaat säännöllisesti. Sekä katsoo edes välillä mitä syö.
ON se niin pinnallista...tosiaan. Varsinkin, kun sitten 50v. verisuonet paukkuu rasvasta ja iho rusottaa."


(Tuo alku oli copy-paste eräästä aikaisemmasta keskustelusta.)

NIIN - MIKSI NAINEN ON AINA "ULKONÄKÖ" ja MIES ON "TOIMIJA"..???    

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu