Jep, kiva joulun toivotus tuli juuri eilen...
Tapasin entisen opiskelukamun ja sain kivan kommentin "ai sä siivoott vaan täällä???".
Valmistuin biologiksi laman kynnyksellä 89 ja oman alan töitä on tarjolla todella heikosti. Ei auta vaikka miten hyvät paprut oli taskussa kun ei ollut suhteita työnantajiin. Pätkätöitten ja iän karttumisen jäljeen duunit senkun on huonontuneet ja enää ei huolita edes haastatteluun "ai ootsä yli 35.... no tota...." viimeinen kommentti kun kysyin miten olisi jos tulisin edes näyttäytymään ja haastateltavaksi.
Mutta siis asiaan.... ex opiskelukamu siis sai aikaan todella v-mäisen olen, minä siis siivoan hotellia ja hän asiakkaana... kiitos hyvän joulun toivotuksesta ja lyö lyötyä lisää?
itku oli oikeasti lähellä, niin pahalta kommentti tuntui ja se arvosteleva katse.....
Tapasin entisen opiskelukamun ja sain kivan kommentin "ai sä siivoott vaan täällä???".
Valmistuin biologiksi laman kynnyksellä 89 ja oman alan töitä on tarjolla todella heikosti. Ei auta vaikka miten hyvät paprut oli taskussa kun ei ollut suhteita työnantajiin. Pätkätöitten ja iän karttumisen jäljeen duunit senkun on huonontuneet ja enää ei huolita edes haastatteluun "ai ootsä yli 35.... no tota...." viimeinen kommentti kun kysyin miten olisi jos tulisin edes näyttäytymään ja haastateltavaksi.
Mutta siis asiaan.... ex opiskelukamu siis sai aikaan todella v-mäisen olen, minä siis siivoan hotellia ja hän asiakkaana... kiitos hyvän joulun toivotuksesta ja lyö lyötyä lisää?
itku oli oikeasti lähellä, niin pahalta kommentti tuntui ja se arvosteleva katse.....
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tsemppiä sinulle! Älä välitä moisesta kommentista, jätä omaan arvoonsa. Kaikki eivät synny kultalusikka suussa...
Rauhallista joulun aikaa!
Niin kauan kuin nykyinen, uskomattoman typerä ja ihmistä lannistava, menneisiin aikoihin jämähtänyt työvoima"politiikka" jatkuu, niin kauan tuhlataan mieletön määrä inhimillistä luovuutta ja potentiaalia.
Kaltaisillasi olisi erittäin paljon annettavaa luotaessa fiksumpaa maailmaa. En halveksi siivoustyötä - se on eräs arvokkaimmista - mutta vuodatuksessasi osuit harvinaisen osuvasti asioiden ytimeen: arvokas työ ei aina ole arvostettua, ja itseis- ja ihmisarvo on kallein mitä meillä on. Ymmärrän tasan tarkkaan fiiliksiäsi.
Elämiämme hyväksikäytetään törkeällä tavalla. Hyödyn korjaavat aivan muut kuin juhlapuheissa mainitut.
Tuossa on linkki yhteen yritykseen muuttaa systeemejä ihmisarvoisemmiksi. Tiedän porukan, koska teen yhteistyötä heidän kanssaan. Asiallista ja erittäin kyvykästä jengiä, jotka todella yrittävät saada jotain tolkkua työntekijöiden ja työttömien elämään ja inhimillistä muutosta koko hemmetin ruljanssiin.
Ongelma on se, että suomalaiset ovat niin uskomattoman jähmeää porukkaa, etteivät jaksa edes nousta itseään puolustamaan, ellei uhka tule ulkomailta.
Koklaapa tätä, kun alkaa liikaa jurppia. Kun tuo jengi löytää riittävästi populaa taakseen, on saletti jutska että ihmistä aletaan puolustaa nykysysteemejä vastaan.
http://www.ihmisarvo.org/
Mitä merkitystä on tuijottaakaan sinällään kohta 20-vuotta sitten käytyyn yhteen koulutukseen ja ettei tällä kyseisellä alalla ole? Näin pitkän ajan jälkeen oletko edes varma, että enää viihtyisit kyseisissä hommissa kun et ole tehnyt valmistumisen jälkeen käytännössä.
Sanotaan nyt omakohtainen valinta, eli kävin myös yliopiston aikanaan kun ei oikein tiennyt mitä alkaisi tehdä. Ajatteli vain varmaa duunipaikkaa. Valmistumisen jälkeen olin joitain vuosia alan duuneissa ja pää alkoi hajota siinä nyhjäämisessä, liksat valtiolla hanurista ja työmäärä aivan päin p:tä suhteessa.
Loppujen lopuksi en enää uusinut yhtä työpätkää vaan häivyin hommista ja aloin hieman alaa nähneenä vartijaksi. TÄSSÄ jos missä voin sanoa, että kyllä kysymyksiä tulee mielenterveydestä lähtien. Mielenkiintoista vain, että kun vähän painaa ylitöitä ja tekee silloin tällöin kunnon viikonlopputuureja niin tienaa piirun enemmän kuin aikanaan noissa "lukeneissa" hommissa...Ei nyt todellakaan rikastu, mutta toimeen tulee.
Eli jos tässäkin suhteessa ajattelee: Yliopistotutkinnon vaivannäkö suhteessa alle kuukauden koulutuksiin ja parempaan liksaan. Niin en nyt tiedä onko se lukenein vaihtoehto aina paras. Itsekin nyt kohtuutyytyväinen ilmeisesti olet lukuunottamatta, että nyt tuli huono päivä eteen kun kaveri tuli naljailemaan mutta mitäpäs tuosta. Oli ja meni.
Valmistuin itse kymmenisen vuotta sitten, suurimman osan ajasta olen kuitenkin ollut kortistossa.
Hyvät paperit on mullakin, vaan ei auta. Kuten sinullakin, pätkätöitä ja ikää on karttunut, ja haastatteluihinkaan en pääse.
Ei suhteita = ei mahdollisuuksia.
Tiedän tasan tarkkaan fiiliksesi. Mulle kävi lähes samalla tavalla viime kesänä, kun oli kaupungin puistotyöntekijänä (työllistettynä 6kk). Vanha kurssikaveri fillaroi ohitse ja kehui miten itsellä menee niin sairaan hyvin jne jne ja miten minä "en ole panostanut työnhakuun...". V****utti suoraan sanottua todella!
Mutta pitää kääntää asia toisin päin. Jos ei ole muuta sanottavaa kun toisten arvotelu ja omakehu, kertoo se paljon ihmisestä itsestään!
En ole tyytyväinen pätkätyöelämääni kuten et sinäkään siivoojana, mutta silti parempi vaihtoehto kun olla kokonaan työtön.
Koitetaan jaksaa! Ja hyvää joulua kaikille samassa tilanteessa oleville!