Kemistä

juha e

Olen muutanut jo 70 luvun alusta sieltä pois mutta nykyisin on tullut silloin tullut käytyä verestämässä vanhoja muistoja. Vaikka näyttää siltä että hissukseen vaimenee ja hiipuu parhaista vuosistaan kaupunki mutta yksi asia on. Missään suomessa ei ole niin aitoja ihmisiä kuin siellä vaikka olen kyllä tätä Suomea kiertänyt ja paljon. Olkaa ylpeitä Kemiläisyydestänne. Kerron esimerkin; vuosien,noin 15v ehti kulua kun tulin sinne ja torille tietenkin.Istuin "Hilun" kuppilassa(muisti nuoruudestamme)ja siihen alkoi paikallisia ilmestymään ja juttelivat kuin tutulle. Vaimo joka on etelästä niin kysyi lähdettyämme että ketä ne olivat. Minun täytyi sanoa että ei
aavistustakaan. Sellaista ei tapahdu kuulkaa etelässä. Olkaa ylpeitä Kemiläisyydestänne. Ennenhän sanottiinkin että "Kemistä olen ja kehtaan sanoa". Jos olisi toinen tilanne niin muuttaisin takaisin vaikka talvet on pari kuukautta pitempiä. Jokin siinä on että ne muistot sieltä ei unohdu koskaan.

10

1832

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkä ei

      ne , jotka muuttivat hyvissä ajoin pois, voivat nyt kullata muistonsa,ok.mutta ne, jotka ovat vasta muuttaneet, tietävät kyllä miksi muuttivat pois.ehkä minunkin muistot kultautuvat...

      • vaan

        siellä kotoisessa kommunistimiljöössänne!ei tänne pääkaupunkiseudulle ainakaakan teitä tarvita!
        täällä on ihan tarpeeksi jo savon ja muun pohjoissuomen pölvästejä!


      • asfdaa
        vaan kirjoitti:

        siellä kotoisessa kommunistimiljöössänne!ei tänne pääkaupunkiseudulle ainakaakan teitä tarvita!
        täällä on ihan tarpeeksi jo savon ja muun pohjoissuomen pölvästejä!

        Olet kyllä itsekin entinen kemiläinen, kun tällä palstalla roikut. Turhaan iniset.


      • huomata
        vaan kirjoitti:

        siellä kotoisessa kommunistimiljöössänne!ei tänne pääkaupunkiseudulle ainakaakan teitä tarvita!
        täällä on ihan tarpeeksi jo savon ja muun pohjoissuomen pölvästejä!

        ....huomata kuinka pääkaupunkiseutulaiset kuitenkin lukevat meidän palstaa!!!!


    • sinulle...

      Mukava, että sinulla on kivoja musitoja vanhasta kotikaupungistasi!

      Noita finninaamaisten teinipoikien kommentteja ei kannata noteerata miksikään.

      Minäkin notkuin aikanani, silloin 1970-luvulla Valtakadun varrella ja katselin korttelirallia. Silloinhan se autoletka oli ihan katkeamaton.

      Hyvää joulua Juha E.

    • uudelleen

      huomaatteko eroa



      Olen muutanut jo 70 luvun alusta sieltä pois mutta nykyisin on tullut silloin tullut käytyä verestämässä vanhoja muistoja. Vaikka näyttää siltä että hissukseen vaimenee ja hiipuu parhaista vuosistaan kaupunki mutta yksi asia on. Missään suomessa ei ole niin aitoja ihmisiä kuin siellä vaikka olen kyllä tätä Suomea kiertänyt ja paljon. Olkaa ylpeitä ihmekaupunkilaisuudestanne. Kerron esimerkin; vuosien,noin 15v ehti kulua kun tulin sinne ja torille tietenkin.Istuin "Hilun" kuppilassa(muisti nuoruudestamme)ja siihen alkoi paikallisia ilmestymään ja juttelivat kuin tutulle. Vaimo joka on etelästä niin kysyi lähdettyämme että ketä ne olivat. Minun täytyi sanoa että ei
      aavistustakaan. Sellaista ei tapahdu kuulkaa etelässä. Olkaa ylpeitä ihmekaupunkilaisuudestanne. Ennenhän sanottiinkin että "ihmekaupungista olen ja kehtaan sanoa". Jos olisi toinen tilanne niin muuttaisin takaisin vaikka talvet on pari kuukautta pitempiä. Jokin siinä on että ne muistot sieltä ei unohdu koskaan.

      Joopajoo.........kenenkähän ajatteluelimistössä tämä ihmekaupunki oikein syntyi ja mistä sana ihme tulee? Mitähän se on se "ihme" täällä?

      • sinä

        olet pöljä. Mene peiton alle ja vedä handuun.


      • Itse jouduin olosuhteiden pakosta muuttamaan etelään jo 56, sitä ennen vietin parhaat poikavuoteni Kemissä,Kulmankylässä ja Syväkankaalla. Olipa kunnon tappeluitakin näidenkin kaupunginosien välillä. Sotahuuto palapala ioooo raikui. Reipasta menoa oli myös Karihaaran Visan voimistelujoukkueessa. Siihen aikaan kaikki puhhuivat Kemin ommaa murretta ja sanonta kuului Kemistä oon ja kehtaan sanua.


      • Kemiläisiä..
        veka kirjoitti:

        Itse jouduin olosuhteiden pakosta muuttamaan etelään jo 56, sitä ennen vietin parhaat poikavuoteni Kemissä,Kulmankylässä ja Syväkankaalla. Olipa kunnon tappeluitakin näidenkin kaupunginosien välillä. Sotahuuto palapala ioooo raikui. Reipasta menoa oli myös Karihaaran Visan voimistelujoukkueessa. Siihen aikaan kaikki puhhuivat Kemin ommaa murretta ja sanonta kuului Kemistä oon ja kehtaan sanua.

        onki aika palijo.
        Varsinki sillon -60 lopulla ja -70 alussa lähteneitä.
        Melekeen kaikki ollaanki sitä kuuluisaa suurta ikäpolovea.
        Minäki lähin -70 ulukomaille
        ja sieltä sitte eksyin
        tänne etelä suomen pikkukaupunkiin.
        Aina,ku sielä tullee käytyä niin vieraammalta vaan tuntuu.
        Ihimiset sielä kyllä on mukavampia,
        ku täälä etelässä,
        mutta ei sitä ennää ossais sinne kokonaan muuttaa.
        Ihimisen elämä,ku vaan asettuu paikalleen ja lapset on täällä.
        Ikävä kyllä on ussein,
        mutta uskon,että se johtuu niistä lapsuus-ja
        nuoruus aikojen muistoista,
        joilla on tapana kultautua ajan myötä.


    • PoPoPoP

      Tämä kaikki ihanuus on jo kadonnut.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      59
      3511
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2846
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2660
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2341
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2073
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1790
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1505
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1348
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1303
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1214
    Aihe