Otsikko on tarkoituksella harhaanjohtava. Tuttava entisessä kotikunnassani sai työpaikan firmasta, koeaika 4 kk. Firman maine ei ollut häävi, mutta tuttava ajatteli että tyhjää parempi. No viikon kuluttua tämä tuttava sai tiedon toisesta työpaikasta ja vaihtoi samantien, koeaika kun oli. Nyt ko. firman edustaja sitten valittelee, ympärikyliä, vähät välittäen esim. vaitiolovelvollisuudesta että eipä sekään työtön heillä viihtynyt. No tämän firman edustajalle naureskellaan yleisesti muutenkin, mutta siellä päin ihmetellään, että kun työtön ei viihdy töissä - unohtaen sen tosiseikan, ettei siellä pitkään ole kukaan muukaan. Muutama on lähtenyt vapaaehtoisesti, kun ei ole kestänyt, mutta aika moni muihin töihin.
Ei kelvannut työttömälle
tämäkään työ
3507
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyseisiä työnantajia tuntuu olevan jonkin verran.
Eräs tuttavani on paikkakunnan työvoimalautakunnan jäsen ja hän on anonyymisti kertonut kahdesta työnantajasta (EI NIMENNYT) joista pois lähtö omalla pyynnöllä ei aiheuta karenssia yritysten toiminnan luonteesta johtuen.
Muuten ovat kiusallisen herkkäsormisia karenssien jakelussa!
Juu, täällä on kanssa yksi sellainen. Sillä on sukset ristissä verotoimiston kanssa, työkkärin kanssa ym. Ei tartte kun viedä paperi niin sihteeri sanoo, että tää on rutiinijuttu, ei tuu karenssia. Ko..paikassa palkat unohtuu maksaa (kuten laskut, verot yms.) protestilistoilla nimi yhtenään. Työvuorolistat unohtuu tehdä ajoissa ja sit tehdään ne huithait summassa päivää ennen ja sanotaan, että mikset tullut töihin kun ei tt edes tiedä milloin on vuoro. Ei ole itsellä kokemusta, mutta monella muulla on. Tää sit valittaa kanssa ympäri maata lehtien palstoja myöten kun ei työntekijöitä saa. Eikä heissä ole mitään vikaa. Mutta kukaan ei ota enää sitä ihmistä vakavasti.
Itselläni ei sentään ole noin surkeata tilannetta ollut, ehkäpä nimenomaan siksi, että olen osannut moisia "työnantajia" pääosin välttää.
Yksi firma tosin oli sellainen, että aina vasta saman päivän aamuna kirjattiin vuorolistaan tehtävä vuoro (vaikka käytäntö oli, että kirjataan edellisen päivän vuoron loppuun mennessä).
Syynä oli se, että pomokaartissa pelättiin, että siihen vuoroon joutuvat eivät tulisi töihin.
Pomokaarti ei tosin tajunnut, että kun aina jättivät sen vuoron merkitsemättä, vetivät duunarit johtopäätökset siitä itse.
Kumma kyllä, aina kaikki siihen paskavuoroonkin määrätyt tulivat töihin. Eli ongelma oli taas pomon korvien välissä, eikä muualla.