Naiset haluavat pettyä?

Onko teillä naarailla sellainen sisäänrakennettu sydeemi, että haluatte (ainakin joskus) tulla miehen
hyväksikäyttämäksi ja halvalla pannuksi?




Ari Hui
5468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Asia tulikin jo otsikossa. Onko miehillä sisäänrakennettu mekanismi hyväksikäyttää toisia ihmisiä?

Äänestä

Ei halvalla pannuksi vaan kalliilla tietenkin! Ja kyllä haluamme myös käyttää miestä hyväksi.

Äänestä

Joillain ihmisillä, miehillä ja naisilla, on alitajuinen tarve tulla jotenkin loukatuksi tai hyväksikäytetyksi. Tämä harvemmin liittyy suoraan seksuaalisuuteen, mutta sitä kautta on niin helppo loukata / hyväksikäyttää.

Mutta tämä "halu" ei ole aito, vaan harhautunut psykologinen keino saavuttaa mahdollisimman eheä minuus, usko tai älä. Osansa tähän kieroutuneeseen keinoon on luterilaisella kasvatuksella. "Joka kuritta kasvaa, se kunniatta kuolee... kärsi, kärsi, kirkkaamman kruunun saat. Helposti saatu on helposti menetetty. Itku pitkästä ilosta, pieru pitkään nauramisesta." Meillä ei kuulu olla hyvä olo. Ja ajautumalla esimerkiksi väkivaltaiseen parisuhteeseen nainen yrittää epätoivoisesti tavoitella jotain tasapainoa tyhjään oloonsa... ja menee aivan väärään suuntaan!

Tätä "pettymisen halua" ei korjata aiheuttamalla niitä pettymyksiä. Masentuneenkaan masennus ei parane ranteita viiltelemällä, vaikka hän niin haluaisi uskoa. Hyvin harvoin ihminen psyykkisten vaikeuksien kohdalla tietää, mikä itselle on parasta. Älä siis IKINÄ hyväksikäytä henkilöä, miestä tai naista, joka psyykkisen epätasapainon vuoksi saattaa viestiä kaipaavansa tai ansaitsevansa sellaista.

Uskon, että alkup. viesti oli huono provo. Mutta vastasin, jottei asia vaan jää kenellekään epäselväksi. Kiitos ja kuulemiin.

Äänestä
  • Sen takia ihmisellä on aivot, että niitä myös käytettäisiin. Miten sairas mieleltään voi nainen olla, jos lähtee hoitamaan itseään hyväksikäyttösuhteeseen? Onko se jotain sairasta narsismia? Ovatko naiset keskimäärin sadisteja? Kyllä.

    Äänestä

  • logic. kirjoitti:

    Sen takia ihmisellä on aivot, että niitä myös käytettäisiin. Miten sairas mieleltään voi nainen olla, jos lähtee hoitamaan itseään hyväksikäyttösuhteeseen? Onko se jotain sairasta narsismia? Ovatko naiset keskimäärin sadisteja? Kyllä.

    Ei se naisen logiikkaa ole eikä siihen tarvitse olla virallisesti sairas. Psyykkinen tasapainoisuus on jatkumo, jolla suurin osa meistä, miehistä ja naisista, keikkuu välimaastossa eikä ääripäissä. Myönnettäköön, että ilmenemismuodot jakautuvat hieman epätasapainoisesti sukupuolten kesken, mutta ilmiö ei ole sukupuoliliitännäinen. Ei todellakaan ole kyse narsismista. Oliko käsitteesi "sadisti" ihan oikein valittu? Koska masokisti sopisi paremmin alkuperäiseen viestiin, vaikkei siitäkään ole tässä kyse.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ari Hui kirjoitti:

Onko teillä naarailla sellainen sisäänrakennettu sydeemi, että haluatte (ainakin joskus) tulla miehen
hyväksikäyttämäksi ja halvalla pannuksi?




Ari Hui

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu