Moi! Voisitteko lähettää linkkejä/ohjeita miten voisin aloittaa rakennuksen ja mistä saisi koneistoja (eli mistä saisi ostettua kaikki sähkövempaimet siihen skittaan) Kiitos jo etukäteen! ps. Lähettäkää mieluimmin vain asiallisia ohjeita ja kommentteja.
Kitaran rakennuksen aloittaminen
hieno sähkis unelmissa :D
162627
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
sitten vasta koneistot. ihan turha hankkia mitään kultasia virittimiä ennen kun kitara on kasassa. ekasta kitarasta tuskin tulee mitään huippu soitinta.
sähkö ja muita osia saa sp-elektroniikasta.
project guitarin sivuilta löytää tietoa noista rakentamisen eri vaiheista.
muusikoiden netin soitinrakennus palstalta voi kysyä jotain neuvoa jos menee sormi suuhun.
soitinrakennus puita saa soitinrakentajilta. esim soitinrakentajat amf,
Kiitos neuvoista! Tarvitsisin vielä tietoa mistä puusta kitara olisi mieluite tehtävä ja onko kitaran koneistot vaikea asentaa?
Niin kysyisin viel, et tekeekö tollasella kaulalla mitään, mikä on valmistettu sonokiliinistä? Se ois halpa vaihtoehto. Ainakin tuolla sp elektroniikassa kehuvat
Ostat thomannilta harley bentonin tee-se-itse paketin.
HINTA VAIN 85€!1
Kiitos, mutta ei kiitos. Se olisi tietysti ihan hyvä vaihtoehto, jos näöllä ei olisi väliä, mutta minulle se on juuri tärkeintä, että saisi oman mallisen kitaran. Vähn niinku uniikki-tavaraa =)
Hommaa kirjastosta Melvyn Hiscockin "Make your own electric guitar". Siinä selitetään perusjutut etevästi. Suomekskin on joku ihan uusi kirja tullut, Alfamerin kustantama, mutta ei ainakaan vielä Hongkongissa näkynyt.
Ja kyllä ne osat voi valmiiksi hommata ettei tule suunnitelluksi semmoista mallia ettei osat sovikaan. Vertikaalissa on kunnioitettavan halpoja osia, mutta onko sulla rima sen verran korkealla ettei ihan halvimmat kelpaa?
joo. Niistä osista en tiiä minkälaisii ne on, mut ei tossa mun nykysessä kitarassakaan mitään vikaa ole vaik se on fenderin squier, mihin ei varmaankaan laiteta mitään mahtavii osii...... Tietysti saishan se olla vähän hevimpi......... =) Mutta jos tiiät onko niillä halvimmilla osilla mitä eroo esim. mun squierin kanssa niin olisin aika kiitollinen....=)
Juu, Squierit on ihan oikeita soittimia, ja osat kestää käyttöä ihan kummasti. Noi halvimmat Vertikaalin hardwaret ei pärjää Squierin osille, mutta eihän ne juuri mitään maksakaan. Mutta jos Squierista paremmaks meinaa pistää, niin useampi satanen niihin osiin äkkiä menee.
Tonne Muusikoiden.Nettiin kantsii kyllä rekisteröityä, ja sitten haulla etsiä tietoa soitinrakennuksesta. Viksua juttua löytyy vaikka kuinka. Ja rekisteröitymättäkin löytyy Elektroniikka ja soitinrakennus-keskusteluosiosta tietoa perusjutuista. Eikä siellä pottuilla aloittelijoille, sitten kun alat osallistua keskusteluun.
Menestystä projektiin!
Ekaa skittaa tehdessä tulee kaikenlaisia mokia, ja lopputuloskin on vähän sinne päin. Siksi ei kantsi hirmu kalliita osia hommata.
Rakentaminen on kuitenkin niin älyttömän mukavaa, että sitä tulee jatkettua, ja seuraava soitin onnistuu jo paljon paremmin. Siihen osaa jo sitten hommata sopivan laatuiset osatkin.
Löytyykö sulta työkaluja vai koulussako teet?
Kyllä vehkeitä pitäs löytyä kotoo varmaan vähän liikaakin... Onkohan niitä osia järkevää tilata netistä vai pitäskö musiikki liikkeestä mennä kahtomaan?
Oon yrittäny netistä ettiä, mutt ei oo löytyny...
Tietäskö joku hyvää linkkiä, missä Straton tain Les Paulin piirustukset??
Ainakin Tampereelta löytyy kirjastosta useammatkin kaavat. voivat tietty olla lainassa, mutta saahan sitä laittaa varaukseen.
http://muusikoiden.net/keskustelu/threads.php?c=31
Itse löysin kirjastosta useamman kitaran piirustukset Stratocaster 56-luvun ja 70 luvun (isolapa) Telecasterin ja Gipson les paul ja Gipson 335 (puolakustinen) ja sitte oli vielä teräskielinen akustinen ja nailonkielinen.
Aion itekki tueta lähi aikoina rueta kitaraa väsäämään taian alottaa telellä ja tavoitteena ois jossain vaiheessa tehä 7-kielinen headless explorer. (:
juttuja ja linkkejä:
http://jarmos.kaverit.org/links.html