molemmat polvet kipeytyy

pituuteni 180cm paino n.83kg.hölkkäilen 3 kertaa viikossa puolen tunnin lenkin.molemmat polvet kipeytyvät hieman lumpion alapuolelta.seuraavana päivänä lähteminen tosi vaikeaa kun polvet niin kipeät.oiskohan huonojen tossujen syytä eli liian vähän vaimennusta(hintataso 55-60eur asics).
132684
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Olet niin painava juoksijaksi, että mainitsemasi hintaluokan kengissä vaimennukset eivät ole riittävät. Jos Asicsia haluat käyttää niin Kayano voisi olla sinulle sopiva malli. Nikellä vastaava voisi olla Pegasus tai Perseus (riippuen siitä pronatoitko vai et). Pumalla sopiva malli voisi olla Tenos.

Paras vaihtoehto sinulle voisi olla kuitenkin saada painosi n. 70kg tienoille.

Äänestä
  • ole syy paikkojen kipeytymiseen. sen mukaan mulla pitäisi sattua joka paikkaan ja paljon.

    Äänestä

  • paino aina kirjoitti:

    ole syy paikkojen kipeytymiseen. sen mukaan mulla pitäisi sattua joka paikkaan ja paljon.

    Joo ei pidä tietenkään yleistää, että liikapaino aina aiheuttaisi polviongelmia. Mutta useimmiten kuitenkin näin on. Ja polviongelmien lisäksi muitakin ongelmia...

    Äänestä

Kyllä se varmaan johtuu yhdistelmästä eli liikaa massaa ja huonot kengät. Itsellä moista vikaa ilmeni kun vaaka näytti 94kg (pituus 180cm)ja juoksi 10km kolme kertaa viikossa. Aloita ostamalla kunnon kengät eli 100euroa. Maailmasta tulee silloin paljon mukavampi juoksupaikka.

Äänestä

Varmastikin sinun tulisi miettiä josko paremmat tossut olisi tarpeen; ja eihän se
painonpudotuskaan mikään ongelma juoksijalle ole!

Mutta luultavasti kysymyksessä on ‘vain’ jännetulehdus, joka johtuu toistuvasta
samasta liikkeestä (juoksemiselle tyypillinen). Polvilumpion kautta kulkevat
jänteet, jotka yhdistävät nelihaaraisen reisilihaksen (quadriceps) sääriluuhun
(tibia). Useimmiten juuri nuo jänteen liitoskohdat luuhun tulehtuvat rasituksessa.
Yleensä tätä vaivaa kutsutaan”hyppääjän polveksi” (Jumper's Knee), mutta sitä
esiintyy usein myös juoksijoilla.

http://www.shockwavesystems.com/images/knee.jpg

Hoidoksi yleensä suositellaan lepoa, fysioterapiaa, tulehduskipulääkettä ..
mutta itse uskoisin, että pelkkä VENYTTELY aina lenkin jälkeen edistää jänteen
palautumista juoksun aiheuttamalta rasitukselta. Juoksun jälkeen vain muutaman
kerran tehtävä reisilihasten, mutta myös pohkeiden, venyttely riittää.

Ja jos pelkkä venyttely ei auta, niin sitten pitänee kysellä asiantuntijoilta, fysio-
terapeuteilta, terveydenhoitajilta tai lääkäriltä tarkempaa neuvoa.

Lähde:
http://orthopedics.about.com/cs/patelladisorders/a/patellartendon.htm

Äänestä

oletko kauankin juossut lenkkejä? meinaan vaan että onko jalkasi jo tottunut juoksemiseen. Kun noita "painoa liikaa ja huonot kengät" kommentteja lukee niin voi kysyä että kuinka 1960 ja 1970-luvun hölkkääjillä ne jalat kesti sen aikaisine kenkineen.

Itselläni liukas keli yhdistettynä nastattomiin juoksukenkiin aiheuttaa vastaavaa vaivaa. Kannattaa myös muistaa kunnon lämmittely vaikkapa kuntopyörällä tai hyppynarulla ja venyttely iltaisin. Jos muuten polvikipuja niin glukosamiini voi auttaa yhdistettynä riittävään lepoon, löytyy reseptilääkkeenä ja luontaiskaupasta löytyy myös, on eräänlaista "voitelua nivelille".
Mulla on jalat aamuisin aika kipuisat, mut ennen sängystä nousua vaan jumppailee niin jo auttaa.

Äänestä

Ihan vaan arvaan vaivasta päätellen, että juokset päkiöilläsi tai ainakin kuormitat niitä liikaa. Jos tunnet jonkun, joka tosiaan tietää jotain juoksusta niin näytäpäs hänelle askellustasi. Kestävyysjuoksuun pitäisi käyttää paremminkin koko jalkapohjaa ja tästä syystä kantavaimennus jalkineissa on tärkeää.

Äänestä
  • Joo, vähän tuohon suuntaan mietin minäkin.

    Eli millaiset sulla on nuo perustukset, eli jalkaterät? Ns. lättäjalka vetää askelta polven korkeudeltakin sillä tavalla vinoon, että takuulla enemmin tai myöhemmin tuntuu. Jos askel pronatoi - vetää sisäänpäin - ja / tai holvit puuttuu jaloista ja etuosa on levinnyt, ei auta muu kuin yrittää kasata jalkaa uudelleen kunnollisilla tukipohjallisilla.

    Äänestä

Olet saanut hyviä vastauksia joista varmasti löytyy vastaus kysymykseesi.
Itse saman tuskan kokeneena tässä oma reseptini:
1. hitaasti lenkkejä pidentämällä eikä aina juosten, muista levätä
2. hyvät kengät, pitää olla pokkaa heittää kengät nurkkaan jos ei toimi niin sitten ei toimi (nim. kahdet uudet kengät pölyttymässä)
3. jumppaa ja venyttelyä
4. painoa alas, (nim. 11 kg/12 kk)
5. lisäravinteet, kaikki ei usko mutta minä uskon

Äänestä

tässä ketjussa ei ole tullut vastausta vielä tähän mahdollisuuteen.

itselläni auttoi polvikipuihin kun siirryin kovalta asfaltilta juoksemaan hiekkapoluille. kannattaa myös kokeilla sitä, sillä näissä tasoissa on todellakin eroja.

Äänestä
  • no niin palaan ensimmäisenä tähän kenkäpuoleen elikkä löysin tommoiset ASICS GEL-KAYANO XII lenkkarit engelsmanni nettikaupasta postitettuna n.95 eskon hintaan(uudet).käsittääkseni täällä yli 150eur?.en ole vielä tilannut mutta jos joku tuntee nämä kengät tai on käyttökokemuksia niin olisi kiva kuulla.jalkani rakenne on kyllä mielestäni lättäjalka enemmän kuin mikään muu.juoksuhistoriaa ei kyllä varsinaisesti liiemmälti ole ,mutta olen kyllä koko ikäni (42)harrastanut liikuntaa eri muodoissa.nyt pari viimeistä vuotta sisäsoutuu ja kuntopyöräilyy välillä vähän enemmän ja välillä vähemmän.sanotaan nyt 3-4 kertaa viikossa puoli tuntia kerrallaan keskimäärin vuorotellen.nyt sain sitten menneenä suvena hölkkäkipinän ja hölkkäilin pururataa 3-4kertaa viikossa 30-40min kerrallaan.mutta sitten alkoi tulla vaivoja liikaa kuten nämä ensimmäisessä viestissä mainitsemani polvivaivat sekä jotain hermosärkyä vasempaan takareiteen.tätä hölkkärupeamaa kesti vajaat 3kk.no sitten palattiin taas kevyesti soutuun ja pyöräilyyn.nyt sitten tuli taas hölkkäkipinä ja olen hölkkäilyt reilut 4 viikkoa sen 3-4 puolen tunnin lenkkiä viikossa.polvet ovat vaivanneet koko ajan.selailin tossa jotain sport lehteä viikonloppuna ja siellä oli artikkeli juoksemisesta ja annettiin tekniikkavinkkejä.kävin tossa eilen taas puolentuntisen vetämässä hissukseen ja kokeilin opetella lehdessä mainittua varvastyöntö tekniikkaa käytännössä mutta jotenkii vaikeaa ja oudontuntuista se oli kun on tottunut semmoiseen "raskajalka koko jalkapohja maahan tyyliin"hölkäämiseen.mutta en tiedä jotenkin vain tuntu että polvet eivät kipeytyneet läheskään tällä kerralla niin paljoa.olin yllättynyt.no täytyy katsoa mitä seuraavat lenkit tuo tullessaan.onhan se selvä että minulla on tuota elopainoa liikaa(180cm ja aamupaino 82.5kg)sekä liian vähän vaimentavat lenkkarit.mutta tavoitteeni on saada tässä kesää kohti 5kg aamupainostani sulamaan ja tuon kenkähomman hoidettua tässä lähipäivinä.

    Äänestä

mul menee melkein aina jalat kipeeks ja ei tartte ko 3 lepopäivää pitää se on sitä polven "kuivumista". anna jalkojen tottuu juoksuun ja et pidä ainakaan yli 2 pv taukoja

Äänestä

Mikäli jalkineiden vaihto ei auta, kannattaa selvittää, voisiko ongelma johtua jalkojen virheasennosta. Pienikin virheasento, esim. mediaaliholvin painuminen tai jalan etuosan liiallinen varusasento saattavat aiheuttaa juuri polviongelmia toistuvassa rasituksessa. Tällaisia jalkaongelmia, kuten juoksijanpolvea, akillesongelmia yms. saadaan tehokkaasti hoidettua yksilöllisten tukipohjallisten ja venyttelyiden avulla. Mikäli siis epäilet, että jaloissasi voisi olla virheasentoa, mars jalkaterapeutin puheille tarkistuttamaan jalkojen asento ja kävely-/juoksutekniikka.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kengät huonot? kirjoitti:

pituuteni 180cm paino n.83kg.hölkkäilen 3 kertaa viikossa puolen tunnin lenkin.molemmat polvet kipeytyvät hieman lumpion alapuolelta.seuraavana päivänä lähteminen tosi vaikeaa kun polvet niin kipeät.oiskohan huonojen tossujen syytä eli liian vähän vaimennusta(hintataso 55-60eur asics).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu