Onko kukaan käynyt muusikoiden esiintymisjännityskurssia ja jos on, miten ja miltä se vaikutti? Ainakin Helsingin kesäyliopistossa oli muistaakseni viime kesänä sellainen. Jotain tarttis tehrä!
muusikoiden esiintymisjännitys
maha sekaisin
6732
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
En tunne tuota kurssia. Mutta muistaakseni tuolla http://www.shy.fi/ on tarjolla erilaista valmennusta. Olisko ollut joku esittävien taiteidenkin alallakin.
Varmaan muitakin on. On ehkä hyvä kuitenkin vähän selvittää koulutusta ja referenssejä. Lääkäri taas ei välttämättä ole valmentaja, vaikka beetasalpaajaa osaisikin määrätä. Tuo jännitysongelma taitaa kyllä olla aika yleinen, ja sen voi varmaan kääntää voitoksikin. Kukapa ihan rentona antaisi parastaan.
Jännitän välillä paljon välillä vähemmän, luulen itselläni niin että kenelle ja miksi soitan vaikuttaa asiaan.Haluan vapautua tästä yleisön liiallisesta vaikuttamisesta asiaan... en ole vaan ratkaissut ongelmaa.Esiinnyn paljon mutta jotkut tilanteet ottaa paljon kovemmalle.
Kyllä mä osaan jännittää ilman kurssejakin. Ja sen kerran kun en ennen esiintymistä jännittänyt, niin kaikki meni pielen.
On hyvä väitös:
Päivi Arjas: muusikoiden esiintymisjännitys
Siinä mietitään jännittämisen syitä ja seurauksia ja on siinä myös valmennuksesta.
ei tarvitse turhaa kärsiä, ei se ole astraalitason juttu. Sitä voi hoitaa mm. kognitiivisella terapialla ja muilla keinoilla. Jokaisen olisi mietittävä tykönään, miksi jännittää ja millaisissa tilanteissa, onko kyse huonosta harjoittelusta, huonosta itsetunnosta jne. Kun nämä oivaltaa, voi vaivastakin ryhtyä parantumaan asianmukaisin apukeinoin. Kokonaan jännityksestä tuskin pääsee eikä ole tarviskaan, mutta ainakin sellaisesta, että esitys menee jännityksen takia pilalle.
Joo, esitys ei mene pilalle kun ei jännitä ihan hirveästi, ja kun sopivasti jännittää, se jopa parantaa esitystä. Sopivasta jännityksestä voi jopa vähän nauttia. Mutta ei se ihan työstämättä mene niin, vaan monet maailmantähdetkin jännittävät epämukavan paljon.