Voimamiehet hoi. Jos Jumala olisi halunnut tehdä ihmisestä vahvan, hän olisi tehnyt meistä apinoita, tai ainakin antanut apinan lihakset!
Minkä helkutin takia te rikotte ihteänne siellä salilla. Senkin ajan vois tehä jotain hyödyllistä.
Jos joku epäilee väitettäni, niin menköön eläintarhaan katsomaan, kuinka yli satakiloinen simpanssiuros liikkuu höyhenenkevyesti puussa käsiensä varassa, ja ihan vaan banaanin voimalla.
Minkä helkutin takia te rikotte ihteänne siellä salilla. Senkin ajan vois tehä jotain hyödyllistä.
Jos joku epäilee väitettäni, niin menköön eläintarhaan katsomaan, kuinka yli satakiloinen simpanssiuros liikkuu höyhenenkevyesti puussa käsiensä varassa, ja ihan vaan banaanin voimalla.
Vastaukset 10
Vanhimmat
... sä oot aika vahva...
Maistuuko banaani?
Juu samaa olen ihmetellyt. Apinoiden lihaksistolla on luontaisesti kyky tuottaa moninkertainen voima ihmiseen verrattuna, koska se on suunniteltu raakaan voimantuottoon.
Mutta kun ihmisen vahvuus on nimenomaan kestävyys ja sitkeys, niin miksi pitää taistella luontaista taipumustaan vastaan, ja yrittää saada ihmislihaksesta mahdollisimman paljon voimaa.
Siinä vai rikkoo itsensä, vähä-älyistä hommaa.
Ei simpanssienkaan tarvitse käydä salilla voimaa saadakseen, sen kun popsii banaania ja antaa lihaksen kasvaa.
Ja jos tutkittaisiin vähän näiden nykyajan voimakörmyjen sukupuuta huomattaisiin pian että jossain sukupolvessa nainen onkin bylsinyt apinan kanssa, mikä selittää luontaisen vahvuuden...
Uimarit ne vasta sitten tyhmiä on.Mitä järkeä on pulikoida kloorivedessä vuosikausia,kun tietää että kalat ovat paljon parempia,nopeampia ja kestävämpiä liikkumaan vedessä??!Jos Jumala olis halunnut tehdä meistä hyviä liikkumaan vedessä,niin kai meillä nyt evät tai edes räpylät olisi kehittynyt! Heh heh
Nyt alat olla asian ytimessä. Uimarit ovat siinä mielessä harmittomia hulluja, sillä uimalla ei saa itseään rikki niin helposti. Toisaalta he muistuttavat ulkoisesti ihmistä vielä urheilu-uran jälkeenkin, samaa ei voi sanoa kaikista voimailijoista.
kick boxing, vapaaottelu, kamppailulajit yleensä tai vaikka autourheilu? Kaikissa on vaara vammautua, kamppailulajit yleensä sattuvatkin jo treenatessa. Moottoriurheilu on kaupanpäälle sikakallista ja kaupallista. Aina löytyy järkisyitä miksi jotain ei pitäisi tehdä, mutta ei niitä kannata aina miettiä, ettei elämä käy tylsäksi!.. ;)
Perusvoimailu on joka tapuksessa parempi vaihtoehto kuin huono lihaskunto. Jokainen sitten valitsee sen oman lajinsa. Tässä on nyt ilmeiseti tarkoitus irvailla appelsiinit kainalossa käveleville uhoajille, mutta kun tutustut voimailuun paremmin, todennäköisesti huomaat ettei suurinosa harrastajista ole sellaisia.
Jaa... mitäköhän minäkin tälläisiin provoihin vastaan? Suomi24:ssä on juuri se vika, että asiasisältö hukkuu tälläiseen typerään jauhamiseen ja riitelyyn....
http://www.youtube.com/watch?v=RYGGgeiN1YI
...;)
Miksi minä en ole tuota keskinyt!!! Taidankin heti lopettaa voimanostoharrastukseni, ja ryhdyn kouluttamaan simpansseja sekä gorilloita voimanostohommiin! Yleisökin varmaan lisääntyisi kun saataisiin törkeitä romuja tankoon. Hjyvääää bisnestä...;)
Siis vakavasti puhuen, mitä vittua se voimailuun liittyy että simpannsi on ihmistä vahvempi? Se nyt on opittu jo peruskoulussa.... Urheilua se voimailukin on vaikka sitä ei nyt joku halua ymmärtää. Sitä ei ole pakko seurata, eikä varsinkaan harrastaa jos se ei kiinnosta! Sitäpaitsi salitreeni on oikeasti hauskaa ja moni nautti siitä, joten annetaan ihmisten harrastaa rauhassa!
Tuo on hirveä tieto että simpanssi on 4-5 kertaa ihmistä vahvempi!
Voi, miksi en syntynyt simpanssiksi??? Elämä ei ole reilua... :(
Tavalliset simpanssiurokset painavat 35-70 KG ja ovat 0.9-1.2 metriä pitkiä.
Keskiverto-urossimpanssin yläruumis on arviolta 4-5 kertaa "voimakkaampi" kuin keskivertomiehen, joka on 1.75 metriä pitkä ja painaa 80 KG.
Ihmisten alaruumis on huomattavasti simpanssin alaruumista vahvempi.