Avantotunnelmaa...

santral

Tässä aiemmin mietiskelin tuntuneeko vesi vielä kylmemmältä pakkasten tultua...
Nooo, nyt oli ensimmäisen kerran jäähilettä veden pinnalla kun mereen pulahdin. Ja kyllähän se kylmemmältä tuntui, aika säväyksen teki.
Mutta uudestaan vaan piti päästä, ei yksi kerta riittänyt.
Olotila mahtava, vaikka jaloissa tuntui aikamoista pistelyä kastautumisen jälkeen.
Ja kyllä vähän pitää oloa tasoitella,ennen kuin arvaa kovin löylyä heittää kastautumisen jälkeen, taitaa tuo alhainen verenpaine jotenkin vaikuttaa.
Olenkin ollut aika varovainen, enkä huimapäisesti lähde uiskentelemaan!!!

2

927

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elsi

      ...mutta ehdottomasti ilman saunaa. Lämmitetty pukukoppi riittää.
      Yleensä uin vähintään kolmasti viikossa ja noin sata vetoa kerralla (matkana yli 50 metriä). Se on sopiva määrä minulle.
      Meillä on pukukopilla aina hyväntuulinen fiilis.
      Uin paikassa, jossa vesi kaiken aikaa virtaa, yleensä aika hitaasti. Talvisin siellä on pulputtaja pitämässä vettä liikkeessä ja avantoa sulana. Niinpä vesi alijäähtyy, jopa miinusasteiden puolelle (ainakin mittarilla mitattuna), mikä tuntuu vähän oudolta - veden jäätymispisteen muistaen (0-asteen alapuolella). Se kuitenkin on kummallista, että tämä alijäähtynyt vesi ei tunnu kovalla pakkasella yhtään sen kylmemmältä kuin aiemminkaan. Talviuinti on kivaa.

    • Ponsku

      Vesi tuntuu mun mielestä pakkasella lämpöisemmältä kuin plussakelillä. Eikö se pitäs mennäkin sillain koska ilma on paljon kylmempää kuin vesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      138
      3383
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      77
      2151
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      137
      1835
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      128
      1771
    5. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      27
      1714
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1375
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1259
    8. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      54
      1176
    9. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      144
      1055
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      33
      1017
    Aihe