Kunpa olisi jossain mies joka auttaisi minua selviytymään huolistani ilman taka ajatuksia. Olen niin petetty sydän särkynyt ja joka päiväinen itku seuranani.olen aivan maassa.
niin yksinäinen
vensku
5758
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Haluan antaa sinulle henkisen tukeni ilman taka-ajatuksia. Ei se tässä nyt olisi edes mahdollista.
Olet petetty, se sattuu tiedän sen ja menee pitkä pitkä aika ennen kuin voi luottaa taas. Tiedätkö kuitenkin, että ihminen on sellainen joka rakentaa itselleen suojan ikäville asioille unohtamalla ne. Se todella on niin, vaikken minäkään olisi sitä koskaan uskonut, että aika tosiaan parantaa, oikeastaan aika on vain väline ja itse parannat haavasi hyväksymällä itsesi petettynäkin. Sen jälkeen voit alkaa taas elää ja luottaa toiseen
Puhdas ikävä voidaan itkeä.
Itkun aika kestää,
mutta se loppuu.
Jonakin päivänä havaitsemme
yllättävän tunteen:
minä jaksan iloita jälleen.
( Irja Kilpeläinen)
Tiedän kyllä tunteen, aika tekee kyllä tehtävänsä.
Tiedän että se on nyt niin kovin laiha lohtu, mutta jonain päivänä huomaat että kyyneleet ovat kuivuneet ja hymy on huulillasi. Voimia ja Iloa elämääsi.
Millaisia huolia sulla sitten on? Miten tämä mies käyttäytyi? Miten sä purat niitä huoliasi? Menet nojailemaan miehen olkapäätä vasten, haluat halata, haluat itkeä sylissä? Jollekin voi väkisinkin tulla niitä lämpimämpiä taka-ajatuksia sellaisesta.
Kiitos viestistä. Kuule minä olen ollut neljä kuukautta työttömänä ja taloudelliset huolet painaa mies tahtoi minut luokseen vannoi rakkauttaan sanoi ettei ikinä jätä vaikka kuinka olisi vaikeaa, nyt muuttui sanoi jotta minun on parasta lähteä laittaa asiat järjestykseen hakea töitö mutta kun niitä töitä ei ole ja olen niin rakastunut mutta muuta en voinut kuin pakata tavarat ja lähteä.
Sinä tunnet pettymystä ja syystäkin. Rakkaudesta pakahtuva sydän ei näe petollista juonittelua ja siksi kipu iskee kuin salama kirkkaalta taivaalta. Et voi ymmärtää miten tässä kävi näin. Se sattuu, tiedän sen, mutta auttaa voit vain itse itseäsi, ajan kanssa. Ihminen, joka "rakkautensa" ylitse "näkee" maallisen mammonan, ei ole koskaan oikeasti rakastanutkaan. Sinulla on nyt suuri "haava" ja haluat parantaa sen laastarilla. "Haava" kyllä parantuu nopeammin kun sitä hoitaa, mutta miten käy laastarille, kun "haava" on parantunut. Näinä aikoina niitä ystäviä tarvitaan ja sukupuolella ei ole väliä, kun saa puhua jollekin joka kuuntelee ja ymmärtää, se auttaa ees vähän.