Tuli mieleen kysyy, että minkä verran miehet kiinnittää huomiota naisen/naisten asusteisiin...et onpa tuolla naisella nätti/tätimäinen laukku, kengät, kaulahuivi yms. Vai kattooko miehet sillä silmällä naisten pukeutumista.
Eli onko niin väliä, onko löysä kankainen pussukka käsilaukkuna vai joku näpsäkkä hörsöinen pikkulaukku parilla koristeella.
Laitan tähän pari linkkiä selventämään kysymystäni:
http://www.surprise.com/lifestyle/designer/manolo_blahnik_shoes.cfm?srcLocal=GAWTA&utm_source=64560&utm_medium=gogl&utm_campaign=ipta&gclid=CL2_yJ7_xIkCFTYNQgod1WP-Tw
Blahnikia siksi, koska tuli ekana mieleen...ei siis että muijilla yleensä olis Blahnikit jalassa. Vaan tuon tyylisiä.
Tai sitten:
Tää http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=265081&storeId=1444&catalogId=1444&shopId=12653&compartmentId=13156&categoryId=13191
verrattuna tähän tyyliin: http://www.stefa.fi/index3.html
(Joo, ei sit hajuakaan, mikä paikka toi stefa-juttu on.)
Sori, jos noi linkit ei toimi tai niitten sisältö muuttuu..mainoksia kun ovat niin ossien sisältö voi muuttua/lakata olemasta nähtävillä.
Eli onko niin väliä, onko löysä kankainen pussukka käsilaukkuna vai joku näpsäkkä hörsöinen pikkulaukku parilla koristeella.
Laitan tähän pari linkkiä selventämään kysymystäni:
http://www.surprise.com/lifestyle/designer/manolo_blahnik_shoes.cfm?srcLocal=GAWTA&utm_source=64560&utm_medium=gogl&utm_campaign=ipta&gclid=CL2_yJ7_xIkCFTYNQgod1WP-Tw
Blahnikia siksi, koska tuli ekana mieleen...ei siis että muijilla yleensä olis Blahnikit jalassa. Vaan tuon tyylisiä.
Tai sitten:
Tää http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=265081&storeId=1444&catalogId=1444&shopId=12653&compartmentId=13156&categoryId=13191
verrattuna tähän tyyliin: http://www.stefa.fi/index3.html
(Joo, ei sit hajuakaan, mikä paikka toi stefa-juttu on.)
Sori, jos noi linkit ei toimi tai niitten sisältö muuttuu..mainoksia kun ovat niin ossien sisältö voi muuttua/lakata olemasta nähtävillä.
Vastaukset 18
Vanhimmat
kengät on kivoja :) ja laukut kans, lähinnä siks, et ne on täysiä mysteerejä.. :D :D
huivit on kans kivoja.
mitä mysteeristä naisten kengissä on?
Oon kyl kuullu, että naisten käsilaukut on mysteereitä..niiden sisältö varsinkin.
kengät on vaan kivoja ja naiste kengät on pääsääntösesti vielä hyvännäkösiäki :D
sit ne kans kopisee kivasti, siis kannat kopisee ;)
et naiste kengät on sexyjä tolleen kärjistetysti.
ja laukuissa sama juttu plus toi mysteeri vielä päälle, et miten niistä voi löytyy kaikki se kama mitä niistä löytyy tai lähinnä et miten niihi se kaikki mahtuu.
ehkei se mysteeri koskaan selvii ja ehkei sen tarvikaan selvitä ;D ;D
Mä voin paljastaa, että siinä käsilaukkumysteerissä on vaikuttamassa se asia (muiden asioiden joukossa), että käsilaukku on varuste, joka laitetaan tuolin karmille kun tullaan jostain...ja lähtiessä taas johonkin käsilaukku otetaan mukaan siitä mihin se on jätetty. Tarkistetaan vain, että avaimet, kukkaro ja puhelin on mukana...muut kamat on laukussa vähän "come as you are"-meiningillä siis...Toki laukkuun mahtuu paaljon kaikkea tavaraa. Joskus jopa niin paljon, ettei ees muista mitä kaikkea laukun pohjalta löytyykään/mitä kaikkea sinne on jäänytkään. Ja olen jopa "kadottanut" tavaroitani sillälailla, että joku tarvitsemani tavara on jäänyt vahingossa toiseen laukkuun ja laukku on ollut komerossa poissa silmistä jo useita päiviä :)
Sääli ettei teillä miehillä ole vastaavaa mysteeriä kuin naisilla käsilaukku. lastenlaulussa tosin lauletaan, että "isin tasku aina on niin arvaamaton" :D Miehillä on kyl se tapa joillain, et autoon kerääntyy kaikkea tavaraa..hmm voikohan sinne hukkuakkin jotain (mennä hukkaan siis). En kommentoi tässä sitä asiaa, mitä mieltä olen kaman täyttämistä autoista.. :)
no ei tuu itellekään äkkii mieleen muuta kui povari ;D se on oikeestaan ainoo semmone mihin vois alkaa kertyyn jotai.
et housuntaskuun ei ehdi oikeen kasaantuu mitää, ku housuja tulee pestyä kuitenki aika säännöllisin väliajoin ja taskut tulee tyhjenneltyy. mut takkei varsinka nahkarotsii, ei pestä välttämättä ikinä tai ainaski housuihi verrattuna harvoin ;D ;D heh
Yleensäkin naisten asusteisiin. En ehkä aina kovin tietoisesti. Jos on seksyt kengät niin ne tulee kyllä huomattua. Myös kaikki koristukset housuissa ja hiuksissa ainakin. Käsilaukkuun en ainakaan kovin tietoisesti hirveän paljoa kiinnitä huomiota, mutta kyllä sekin selvästi jotain viestii minullekin. Ja meikit myös on sellasia joihin tulee katottua. Kaikki kiiltävä kiinnittää huomion...
Minä katson, istuuko housut perseestä, minkä mittainen hame on tai miten avokaulainen pusero. Korkkarit on kivat, jos lähdetään juhlimaan. Ja näkeehän sen, onko joku uhrannut jonkun muun kuin omankin liksansa vatteisiin vai onko käynyt Tarjoustalossa ostoksilla.
Mieluusti kuitenkin jotain siltä väliltä. Jos olisin poikamies ja tapaisin edes keskipalkkaisen naisen, jolla olisi linkkisi hintaluokan monoja, ottaisin heti hatkat. Minultahan se olisi kohta niihin rahoja vaihtamassa seksi- tai kotityöpalveluilla, enkä olisi kummistakaan valmis maksamaan satoja euroja per kenkäpari.
Anttilastakin löytyi melki identtisen näköisiä kenkiä, harvemmalla kuin Blahnikit. Sinkkuelämää-sarjan Carrien mies on ollut varmaan paniikissa Carrien Blahnik-innostuksesta :/ Kuten varmaan tiedätkin, niin tarkoitin vaan yleensä tuota siroa korkkari/sandaalilookia, ja pääpointtisi ei varmaan ollut tuo hintajuttu, kun vastasit :)
löydy. Ei voi verrata kovemman luokan merkkimonoja tavaratalokenkkiin. Mut huomioikaa tuosta Blahnikista vain nuo kenkien mallit.
kuin naamaa ja kurveja. Ulkokuori rapistuu ajan myötä, eikä se kerro ihmisen sisimmästä mitään. Vaatetus kertoo paljon itsetunnosta ja tyylitajusta - myös siitä paljonko on kuluttanut rahaa vaatteisiin, mitä laatua ostanut jne.
Mitä noista kledjuista, loppupeleissä ne otetaan kuitenkin pois.
Jos nainen käyttää noin helevetin kalliita kenkiä, niin on se hullu.
Ei ne sun käsiPUSSUKKAASI tuijota, vaan sun TUSSUUKKAASI, heheee!
Ja tämä mielipide tuli NAISELTA, joka tietää KAIKEN normimiehistä!
Ei normaalia heteromiestä voisi vähempää kiinnostaa, millainen käsilaukku tai huivi sinulla on, ellei se sitten ole todella räikeän silmiinpistävä (esim. lasten Muumi-käsilaukku liikenaisella). Tuskin kukaan edes tulee huomanneeksi, että onko sitä vai ei.
munassa ihan vitusti, jos näen naisen kävelevän alepan muovikassi kourassa multa meinaa tulla ylen, jokaisen todellisen naisen pitää olla just tulossa Vero Modasta tai Zarasta, ei mistään helvetin hikisestä ruokakaupasta :-)
Kylläkait nyt sokeakin erottaa nahkasaappaat lenkkareista, eli kyllä pukeutumiseen nyt ainakin vähän kiinnittää huomiota. Taas sillä onko ne saappaat ovh. 100 euroa vai 500 euroa ei oo vitunkaan väliä koska ei sitä juuri kukaan mies tajua / huomaa, samoilta ne näyttää kaikki. Eli ainut funktio merkkivehkeille on ilmeisesti muille nartuille brassailu, on se ilmeisesti aika synkkää toi naisen elo :-)
tulee kiinnitettyä huomiota, erityisesti kenkiin, mutta myös leather on aina katsottava.
Kyllä se pukeutuminen kertoo aina jotain ihmisestä, kenkä/laukkutyyli ja etenkin kokonaisuuden yhteensopivuus on kaiken a ja o. Tosinaan näkee erittäin hienot kengät jalassa ja sexy käsilaukku, mutta ne ei vain sovi ollenkaan keskenään yhteen.
Sexy käsilaukku????
Millä vitulla mikään käsilaukku voi olla sexy?
Tiukka nahkainen minihame on sexy, mutta että käsilaukku.
Oleko sä sellainen metroseksuaali, niitä muuten sanottiin ennen hinteiksi.
Minua alkaa jostain syystä aina naurattaa kun näen Manolon kuvan. Siinä mahtaa olla hc-luokan fettari. Mutta tottakai arvokas vanhaherra (pinnan alla hurja sandaalinpohjafani :D)
Siis vähän kiinnitämme me miehet huomiota naisten asusteisiin, ainakin suhteessa siihen kuinka paljon naiset itse niihin huomiota kiinnittävät.
Miehet näkevät naisen olemuksen kokonaisuutena, jossa erittäin tärkeää osaa näyttelevät ilme (katse), kehon sopusuhtaisuus ja ryhti. Naura vaan mutta näin se menee. Vaatteet & asusteet on sitten se kehys tuon ympärillä.
Ei sillä käsilaukulla tosiaan ole juurikaan väliä.
/Nev