velijet ja sisaret.....ku ostatte ja varsinki tilaatte kitaroita tai bassoja...ensinnäkään hinta ei takaa mitään.henk.kohtasesti oon tilannu 2 kertaa petrucci music manin ja samoin kahesti yjm straton....ja joka ikinen nuista hintavista merkkisoittimista oli huonokaulasia.ja jos joku ei tiiä mitä se tarkottaa niin se tarkottaa että ne on tehty joko kosteaan puuhun tai muuten vaan päin p.....ttä.äläkää siis hyvät immeiset menkö tilaan mistään thomannilta tms ulukomailta kielisoittimia ellei teijän äitit taisät oo kansainvälisiä juristeja(en toki tarkota että thomann ois sinänsä epäilyttävä!!).tasan on mahollista että joku on tilannu ja kohta kommentoi että puhun paskaa ku on hirvittävällä tsäkällä saanu onnistuneen yksilön.jos näin käy niin saapi kyseinen muusikonpiru kiittää onneaan.yhtä heleposti voittaa arvoillaki.on se niin kokemuksen kautta opittuna että kyllä se soitin pitää olla kokeiltu ennenku siitä maksaa,ja sitteki pitää osata se kaula analysoida että siitä soittimesta ei tuu pitempiaikasta päänsärkyä.no joo...en oo näin huumorintajuton persoona mutta pakko on kolomenkymmenen vuoden kokemuksella paasata vähän varotuksen sanaa,äkkiä siihen kuivahtaa kovempiki innostus jos soitin vaan pärisee eikä sitä saa edes vireeseen.
yleinen varotuksen
sananen
3450
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ne "mukavat" musiikkiliikkeen myyjät tuppaa olemaan onnellisen tietämättömiä soittimien vioista vaikka niiden myyminen on heidän ammattinsa ja he on sitä tehny ikänsä.eli mainospuheita ei kannata kuunnella vaan se ainut tapa ostaa kunnon soitin on ottaa se ja soittaa kaula läpi nuotti nuotilta,kirjaimellisesti!!!!!jos kaikki nuotit (nauhat) soi vapaasti iliman sen kummempaa sanomista niin sulla on käsissäs hyvä yksilö....ja sanosin että elä jätä ostamatta,ei niitä joka päivä tuu vastaan.semmonen voi löytyä mistä hintaluokasta tahansa.voi olla yhtä hyvin 50e kitara tai 3000e.samoin voi olla että 3000e keppi "påärähtää ja 50e ei!!!!.
puhut asiaa,vaikkakin pitkään se sullakin näköjään kesti¨? kun noin monta pettymystä tuli ostettua
Thomann tuntuu olevan asialleen omistautunut suurliike. Elikkä, olen ko. yrityksestä tilannut 2 kitaraa, jotka molemmat ovat olleet erinomasisia. Valmiiksi säädetyt, intonaatio kohdallaan, ei minkäänlaista valittamisen aihetta. Toki olisi tärkeää päästä valikoimaan ja testaamaan, mutta mielestäni laatumerkin (Fender, Gibson, Epiphone) uskaltaa ostaa postimyynnistä. Käy ensin suomen kaupassa testaamassa mieleisesi ja jos hinta menee yli hallinnan niin käy tilaamassa. Onhan tuossa 30vrk:n täysi palautusoikeus, syy saa olla mikä tahansa. Liike saa vähintäänkin epäilyttävän maineen mikäli yrittää kusettaa, nykyään kilpailu on niin kovaa ettei alalla ole varaa floppeihin. Mukavaa soittovuoden alkua kaikille rämpyttelijöille!
ps. Jos haluaa itselleen varmasti yksilöllisen ja takuulla toimivan kepin, kannattanee teettää jollakin huippuosaajalla, esim. Ala-Kuhan Jussi tekee Töysässä huippukitaroita (JAK-guitars)..