Nälkä vaivaa iltaisin ja öisin

Lihoin syksyn aikana Mirtazapin-lääkityksen aikana 3 kg. Nyt olen lopettanut lääkityksen ja ruokahalu on normaali, mutta outo näläntunne vaivaa, varsinkin iltaisin ja öisin. Nälkä on niin kova, se vaikeuttaa nukahtamista tai herään siihen.

Syön päivällä ihan normaalisti. Kuntoilen päivittäin fiilispohjalta; kävelylenkkiä, kuntosalia, tanssitreeniä.

Syön illalla kunnon iltapalan, joten ei pitäisi olla siitä kiinni. Ateriarytminikin on ok. En haluaisi enää lihoa tämän iltasyöpöttelyn takia enempää, päinvastoin. Mieli ei tee syödä, mutta on nälkä!

Lääkityksen aikana ruokahalu oli normaalia huomattavasti suurempi ja varsinkin makeaa teki mieli koko ajan. Olen 168cm ja painan nyt n 64kg.

Osaisiko joku neuvoa, mitä tuo onttouden tunne voi olla ja miten siitä pääsee eroon?
33499
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pääset tuosta "onttouden" tunteesta eroon vain syömällä.

Tuo vanha myytti "iltasyöminen lihottaa" tuntuu edelleen olevan kovin voimissaan, vaikka kyseessä nimenomaan on vain myytti. Päivän kokonaisenergiansaanti suhteessa kulutukseen ratkaisee, ei se mihin aikaan syö. Jos sinulla on illalla ennen nukkumaanmenoa nälkä, kertoo se lähinnä siitä, että et ole täyttänyt energiantarvettasi päivän mittaan.

Ennen nukkumaanmenoa olisi suositeltavaa syödä proteiinia, ei niinkään pitkiä hiilareita. Proteiini tuottaa mukavan kylläisyyden tunteen, mutta se myös rauhoittaa hermostoa. Jotkut urheilijathan syövät tästä syystä vielä illalla jopa pihvin. Sinun tuskin tarvitsee aivan tuolle linjalle ryhtyä.

Eli neuvoni on: syö päivän mittaan enemmän pitkiä hiilihydraatteja sisältävää ruokaa ja illalla viimeiseksi vaikka enemmän proteiinipitoista.

Mitä tulee tuon lääkityksen, Mirtazapinin, vaikutukseen, siitä en osaa sanoa. Ehkä sinun pitäisi kysyä apteekista, josko ko. lääke vaikuttaa vielä varsinaisen kuurin jälkeen. Itse olen ainakin joskus syönyt lääkettä, jonka mainittiin vaikuttavan vielä varsinaisen käytön jälkeen.

Mainitsit "kunnon iltapalan" ja "ateriarytmin olevan ok"... mitä nuo tarkalleen ottaen tarkoittavat?

Sellainen vielä, että miten paljon nukut? Nukkuessa elimistö tuottaa hormonia, joka säätelee kylläisyyden tunnetta. Jatkuva univaje tuottaa myös nälän tunnetta.

Jos 37 on ikäsi, niin mielestäni mitoissasi sinällään ei ole mitään vikaa. Kun kerran päivittäin liikut reilusti, tulisi sinun myös syödä ja nukkua reilusti. Kyllä se paino asettuu siitä pitkällä aikavälillä omalle luonnolliselle tasolleen.

Äänestä

Mirtatsapiini on tunnettu siitä, että se lisää lähes kaikille painoa tai juuri kuten kerroit ruokahalua tai tunnetta siitä. En tiedä mitä tarkoitusta varten söit em. lääkettä, mutta mikäli oireet jatkuvat pitkään olisi ehkä aihetta konsultoida lääkäriäsi. Tosin kyseinen lääke voi vaikuttaa mitä ilmeisimmin pitkäänkin sen lopettamisen jälkeen. Yksilöllisiä eroja on.

Ihan ensimmäiseksi olisi syytä laittaa ruokavaliosi remontiin. Opettele lukemaan ruokien pakkaustekstit huolella. Eli vähennähän reilusti hiilihydraatteja. Satsaa ravinnon laatuun ja esim kasviksia, hedelmiä ja proteiinia voit syödä käytännössä niin paljon kun haluat.

Kun elimistössä on vähemmän hiilihydraatteja, se käyttää liikunnan aikana hiilarivarastot varsin pian loppuun ja siirtyy ottamaan energian polttamalla rasvaa.

Lisätietoa vhh-ruokavaliosta saat esim alakarppaus, karppaus tai karppi sanoilla googlettamalla. Vähähiilihydraattisella ruokavaliolla makeannälkä katoaa, voin luvata.
Asiasta löytyy myös paljon kirjallisuutta eli kirjastoon vain!

Alku on kaikessa aina vaikeinta, joten pysy lujana ensimmäiset pari viikkoa! Ja kannattaa miettiä tavoitteesi, sillä millään dieetillä ei ole tarkoitus olla vaan syödä järkevästi ja nimenomaan satsata vaalean leivän, pastan, riisin sijaan täysjyvätuotteisiin eli ravinto-arvoiltaan laatuun ruokaa valitessa.

Kokeile iltapalaksi vaikka raejuusto-munakasta. Pitäisi pitää nälkää pitkään!

Äänestä
  • Kiitos paljon teille molemmille viestiini vastanneille. Täytyy perehtyä noihin esittämiinne neuvoihin ja luottaa nyt siihen, että paino tasoittuu ajanmyötä takaisin entisiin lukuihin. Kiitos tsempistä!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Mari37 kirjoitti:

Lihoin syksyn aikana Mirtazapin-lääkityksen aikana 3 kg. Nyt olen lopettanut lääkityksen ja ruokahalu on normaali, mutta outo näläntunne vaivaa, varsinkin iltaisin ja öisin. Nälkä on niin kova, se vaikeuttaa nukahtamista tai herään siihen.

Syön päivällä ihan normaalisti. Kuntoilen päivittäin fiilispohjalta; kävelylenkkiä, kuntosalia, tanssitreeniä.

Syön illalla kunnon iltapalan, joten ei pitäisi olla siitä kiinni. Ateriarytminikin on ok. En haluaisi enää lihoa tämän iltasyöpöttelyn takia enempää, päinvastoin. Mieli ei tee syödä, mutta on nälkä!

Lääkityksen aikana ruokahalu oli normaalia huomattavasti suurempi ja varsinkin makeaa teki mieli koko ajan. Olen 168cm ja painan nyt n 64kg.

Osaisiko joku neuvoa, mitä tuo onttouden tunne voi olla ja miten siitä pääsee eroon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu