Phuketiin sukeltamaan!mihin siellä??

snorgeli

Eli Phuketiin Thaimaaseen on tarkoitus lähteä sukeltelemaan maaliskuussa, mitkä olisi parhaat sukelluspaikat ja minkä firman palveluksia kannattaa käyttää sukellusretkillä ottaen huomioon hinta/ laatusuhteen. Mikä olisi semmoinen järkevä hinta päivän sukelluksista veneeltä(2 krt/pvä). Eli mistäpäin phuketia kannattaa hotelli varata, jos haluaa hyvien sukelluspaikkojen läheisyyteen?

5

1007

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bzq

      Kävin dyykkimatkalla taikuissa joulukuussa, joten tuoretta tietoa on. Jos haluat palvelua suomeksi, niin paras valinta on chalongseasport. (kamat oli tosin mitä sattuu, kaverilla vuosi laitteet niin paljon, et eka dyykki jäi alle kolmen vartin) Raya diversia en voi suositella. (Ylihintainen täyteen buukattu sukellusreissu, jossa meidän kanssa samoilla dyykeillä oli aowd kurssilainen mukana. kolmen dyykin pohja-ajaksi jäi alle puoltoista tuntia. Kamat sekaisin sun muuta) Jos menent Phi Phi saarelle, niin siellä on paikallinen kahden brassin Paolan ja Casin pitämä Leisure Dive Center. Oma botski, hyvä palvelu ja kohtuullinen hinta. Maisemia sitten löytyy. Kamat olis voinu olla paremmassakin kunnossa, mut toisaalta taas kaikki toimi, vaikka olikin vähän vanhempaa sorttia. Toinen hyvä mesta oli Kamala Dive Center, jossa ruotsalainen Eric vei meidät muutamalle dyykille, joista halvin oli Banana rocks, puolen tunnin pitkähäntä matka, ja dyykit tehtiin kanssa pitkähännältä. 1500 bathii per nuppi. Kamat oli ensiluokkaisia, parempia kuin kellään muulla.

      • bzq

        Sori, hintatietous.

        Eli päivän reissusta ei kannata maksaa 5000 bathia. Niinku aiemmin laitoin, niin kannattaa kysellä muunkinmaalaisilta sukellusfirmoilta hintoja, monella suomalaisella DM:llä on snadi Ramboilu päällä.

        Kun lähtee hakemaan dyykkireissua, niin kannatta tosiaan kysellä paikan päällä minne mennä. Ihan rannaltakin saattaa päästä tosi makeille paikoille, joissa tosin snorklatenkin pärjää, en nyt muista kumpi se oli kata vai karon beach.


      • sukeltajapks
        bzq kirjoitti:

        Sori, hintatietous.

        Eli päivän reissusta ei kannata maksaa 5000 bathia. Niinku aiemmin laitoin, niin kannattaa kysellä muunkinmaalaisilta sukellusfirmoilta hintoja, monella suomalaisella DM:llä on snadi Ramboilu päällä.

        Kun lähtee hakemaan dyykkireissua, niin kannatta tosiaan kysellä paikan päällä minne mennä. Ihan rannaltakin saattaa päästä tosi makeille paikoille, joissa tosin snorklatenkin pärjää, en nyt muista kumpi se oli kata vai karon beach.

        Chalongia suosittelen minäkin.
        Se ranta taisi olla Karon, Kata on loiva ja matala.


    • Itse kävin AOWD kurssin Chalong SeaSportilla viime marraskuussa. Henkilökunta oli tosi ystävällinen ja kurssi asiallinen. Eli tämä sukelluskeskus sijaitsee Chalong Bayssä, eli n. 20 min matkan päässä Patongilta. Sain kuitenkin varattua siistin halvan huoneen firman kautta, mikä oli ihan siinä keskuksen ja rannan lähellä. katso www.chalongseasport.fi. Similanille kannattaa todellakin suunnata jos on aikaa ja rahaa:-)

    • Tuittimus

      ChalongSeaSport hoitaa kyydit (ilman eri maksua) Katalta ja Karonilta ja muistaakseni myös Patongilta. Itse en majapaikkaa ottaisi Chalong Baysta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      665
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      91
      654
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      599
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      547
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    7. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      506
    8. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe