Phuketiin sukeltamaan!mihin siellä??

snorgeli

Eli Phuketiin Thaimaaseen on tarkoitus lähteä sukeltelemaan maaliskuussa, mitkä olisi parhaat sukelluspaikat ja minkä firman palveluksia kannattaa käyttää sukellusretkillä ottaen huomioon hinta/ laatusuhteen. Mikä olisi semmoinen järkevä hinta päivän sukelluksista veneeltä(2 krt/pvä). Eli mistäpäin phuketia kannattaa hotelli varata, jos haluaa hyvien sukelluspaikkojen läheisyyteen?

5

960

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bzq

      Kävin dyykkimatkalla taikuissa joulukuussa, joten tuoretta tietoa on. Jos haluat palvelua suomeksi, niin paras valinta on chalongseasport. (kamat oli tosin mitä sattuu, kaverilla vuosi laitteet niin paljon, et eka dyykki jäi alle kolmen vartin) Raya diversia en voi suositella. (Ylihintainen täyteen buukattu sukellusreissu, jossa meidän kanssa samoilla dyykeillä oli aowd kurssilainen mukana. kolmen dyykin pohja-ajaksi jäi alle puoltoista tuntia. Kamat sekaisin sun muuta) Jos menent Phi Phi saarelle, niin siellä on paikallinen kahden brassin Paolan ja Casin pitämä Leisure Dive Center. Oma botski, hyvä palvelu ja kohtuullinen hinta. Maisemia sitten löytyy. Kamat olis voinu olla paremmassakin kunnossa, mut toisaalta taas kaikki toimi, vaikka olikin vähän vanhempaa sorttia. Toinen hyvä mesta oli Kamala Dive Center, jossa ruotsalainen Eric vei meidät muutamalle dyykille, joista halvin oli Banana rocks, puolen tunnin pitkähäntä matka, ja dyykit tehtiin kanssa pitkähännältä. 1500 bathii per nuppi. Kamat oli ensiluokkaisia, parempia kuin kellään muulla.

      • bzq

        Sori, hintatietous.

        Eli päivän reissusta ei kannata maksaa 5000 bathia. Niinku aiemmin laitoin, niin kannattaa kysellä muunkinmaalaisilta sukellusfirmoilta hintoja, monella suomalaisella DM:llä on snadi Ramboilu päällä.

        Kun lähtee hakemaan dyykkireissua, niin kannatta tosiaan kysellä paikan päällä minne mennä. Ihan rannaltakin saattaa päästä tosi makeille paikoille, joissa tosin snorklatenkin pärjää, en nyt muista kumpi se oli kata vai karon beach.


      • sukeltajapks
        bzq kirjoitti:

        Sori, hintatietous.

        Eli päivän reissusta ei kannata maksaa 5000 bathia. Niinku aiemmin laitoin, niin kannattaa kysellä muunkinmaalaisilta sukellusfirmoilta hintoja, monella suomalaisella DM:llä on snadi Ramboilu päällä.

        Kun lähtee hakemaan dyykkireissua, niin kannatta tosiaan kysellä paikan päällä minne mennä. Ihan rannaltakin saattaa päästä tosi makeille paikoille, joissa tosin snorklatenkin pärjää, en nyt muista kumpi se oli kata vai karon beach.

        Chalongia suosittelen minäkin.
        Se ranta taisi olla Karon, Kata on loiva ja matala.


    • Itse kävin AOWD kurssin Chalong SeaSportilla viime marraskuussa. Henkilökunta oli tosi ystävällinen ja kurssi asiallinen. Eli tämä sukelluskeskus sijaitsee Chalong Bayssä, eli n. 20 min matkan päässä Patongilta. Sain kuitenkin varattua siistin halvan huoneen firman kautta, mikä oli ihan siinä keskuksen ja rannan lähellä. katso www.chalongseasport.fi. Similanille kannattaa todellakin suunnata jos on aikaa ja rahaa:-)

    • Tuittimus

      ChalongSeaSport hoitaa kyydit (ilman eri maksua) Katalta ja Karonilta ja muistaakseni myös Patongilta. Itse en majapaikkaa ottaisi Chalong Baysta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      20
      2665
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      210
      1961
    3. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      59
      1748
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1561
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      49
      1466
    6. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      207
      1348
    7. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1246
    8. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1157
    9. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1045
    10. Rääkyvä nainen

      Varokaa perintö metsiään varjelevaa puolialastonta Etelän naista,häätää huutaen autoilijoita ja marjastajia pois yleisil
      Kuhmo
      14
      932
    Aihe