Keilailun alkeiskursseja tms?

Kuulapää O-

Miten liitytään keilailuseuraan tms? Onko siis esim. aloittelijoille seuroja joissa mahdollisesti opetetaan alkeita ja joista olisi mahdollisuus päästä vaikka kilpailemaan? Nykyään tulee käytyä keilaamassa ehkä 5 kertaa vuodessa ja välillä on vaikea löytää pelikaveria eikä yksin ole niin kiva keilata.

3

1094

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keilaaja

      mistä päin oot

    • Keilaaja

      Keilaseuroista kannattaa kysellä suoraan hallin henkilökunnalta. He kyllä osaavat opastaa oikeat yhteyshenkilöt keilaseuroista joilta asiaa voi sitten tarkemmin kysellä.

      Yleensä ainakin isoimmilla halleilla järjestetään silloin tällöin kursseja aloittelijoille. Seurat voivat niitä myös järjestää, mutta parhaiten tämä edelleenkin selviää kyselemällä suoraan hallilta.

    • Tuuppari2

      Ns. alkeiskursseja on useasti vuodessa monissa keilahalleissa. Helsingissä esimerkiksi järjestetään keilakouluja, joissa on porukkaa ihan lapsista aikuisiin.

      Keilaseuroissa on tietenkin paljon konkareita, joista moni varmasti auttaa mielellään uusia tulokkaita ja ohjaa lajin saloihin. Moni liittyy keilaseuraan sen takia, että pääsee kilpailemaan, eli jos sinulla ei ole vielä halua kilpailla tai et ole sitä vielä miettinyt, ei sinun kannata vielä liittyä seuraan, mutta se ei tietenkään edellytä että sinun on pakko kilpailla jos olet seurassa/liityt seuraan, vaan sinulla on mahdollisuus pelata viikottaisia merkintäkilpailuja sekä osallistua vaikka sarjakilpailuihin.

      Keilaseuroja on paljon erilaisia...on pelkästään miehille, naisille, nuorille ja junioreille sekä myöskin seuroja, jossa on kaikkia edellämainittuja yhdessä. www.keilailuliitto.fi on sivu, josta saat paljon tietoa lajista, seuroista, juniori toiminnasta yms. Tervetuloa lajin pariin! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      315
      11220
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      31
      3436
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3037
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      95
      2741
    5. 89
      2611
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      154
      2331
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      271
      2223
    8. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1471
    9. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1445
    10. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      140
      1366
    Aihe