Taitoluistelusta

I'm wishing

Hei

olen 17 vuotias poika. Onko minulla enää minkäänlaisia mahdollisuuksia ryhtyä taitoluistelijaksi? Että pääsisin esiintymään jossain esityksessä esim. Holiday On Icessa tai Disney On Icessa. Se olisi unelmien täyttymys. Olisiko mahdollisuuksia? Jos alkaisin harrastamaan heti ja treenaamaan ihan urakalla. Joka päivä, henki hievärissä. Onko minulla mitään mahdollisuuksia? Hemmetti kun vituttaa kun en aloittanut jo pentuna...:(

7

903

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja just do it

      yritä ja mene ja tee se kaikki. It depends on YOU!

    • epätodennäköistä, mutta kok...

      sörgen, taitaa poju olla liian myöhästä.. normaalisti kestää n. 8-10 vuotta ennen kuin oppii yksöis akselin. ja semmoset jotka on disney on icessa taitaapi osata suurinosa 2-3 akselin. Ellet oo joku luonnonlahjakkuus ni tuskinpa onnistuu. mutta aina kannattaa yrittää.

      • taitoluistelija.

        no jooo yksöis axelin oppimisee ei tosiaa mee 8-10 vuotta. koska meijän ryhmää tuli yks poika ja se oppi sen kahes vuodes.


    • Perehdy lajiin

      Hassu ajatus, että "haluan taitoluistelijaksi ja päästä esiintymään jääshowhon". Jos et ole ennen harrastanut taitoluistelua, mistä edes tiedät että pitäisit koko lajista? Jos haluat luistella, niin menet tietysti aikuisryhmään tai taitajaryhmään lähimpään seuraan ja alat perehtyä lajiin. Voi olla olla että innostut, muttta voi myös olla että et.

      Taitoluistelu vaatii vuosien päivittäistä harjoittelua "henki hieverissä" vaikka sen aloittaakin lapsena, joten sinä olet kovasti myöhässä. Tuskinpa koskaan olet suuresssa jääshowssa, mutta oman seurasi näytöksiin pääset todennäköisesti heti mukaan, jos haluat.

      • kova tahto

        vie läpi harmaankin kiven. Ihmisellä pitää olla unelmia ja niitä kohden on siltaa pitkin hyvä aina lähteä.

        Mene vaan kohti unelmaasi ja aloita se HETI!

        Ne ykköset hypyt opit parissa vuodessa!

        Olen itse aloittanut aikuisena ja pari v sitten ja osaan jo jotenkin kaikki tarvittavat. Akseli aloitettaneen pian.Joten palturia puhutte.


      • kun tulee
        kova tahto kirjoitti:

        vie läpi harmaankin kiven. Ihmisellä pitää olla unelmia ja niitä kohden on siltaa pitkin hyvä aina lähteä.

        Mene vaan kohti unelmaasi ja aloita se HETI!

        Ne ykköset hypyt opit parissa vuodessa!

        Olen itse aloittanut aikuisena ja pari v sitten ja osaan jo jotenkin kaikki tarvittavat. Akseli aloitettaneen pian.Joten palturia puhutte.

        sen aika. Ja aloita venytysharkat heti kotona , mene seurojen sivuille siellä ovat ohjeet kaikkeen!


      • Alladin
        kun tulee kirjoitti:

        sen aika. Ja aloita venytysharkat heti kotona , mene seurojen sivuille siellä ovat ohjeet kaikkeen!

        hyppää kaksoisakselin ja hän on harrastanut vasta 3v... Aloitti 8 vuotiaana ja on TOSI taitava. Seuransa parhaiten menestyvä, mennyt ohi monien jotka harrastaneet ihan pienestä. Arvatkaapa aiheuttaako kateutta.. =(

        Eli harrastamaan vaan, poika!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      137
      6289
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      66
      5211
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3675
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3260
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      108
      2396
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2276
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2008
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1608
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      16
      1193
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      77
      1131
    Aihe