Eli ero näyttää väistämättömältä...pettämistä ja salailua...en jaksa enää ja ero näyttää ainoalta oikealta ratkaisulta. Eli mitä tulee ottaa huomioon erottaessa siis kuinka omaisuus jaetaan. Yhteinen talo, kaksi autoa ja muu irtaimisto eli kuinka tämä kaikki jaetaan tasapuolisesti ja miten lasten huoltajuus...Kuinka suurella todennäköisyydellä lapset jäisivät äidille? Kiitos auttavista vinkeistä
Avioero vireille
miten?
31582
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ensinnäkin kannattaa ottaa asianajaja joka neuvoo ja opastaa sinua. Yhdessä asianjajajan kanssa sekä vastapuoli sovitte osituskokouksen ajan ja siellä sitten käytte läpi omaisuuttanne.
Lasten huoltajuudesta voitte keskenänne neuvotella ja vahvistaa se sitten lastenvalvojalla, mikäli ei sopuun päästä niin sitten se ratkastaan käräjillä.
Muista kuitenkin, että ero on lapsille aika rankka juttu. Parempi kun vanhemmat pääsisi riidattomasti sopuun asioista niin lapsillakin olisi parempi toipua erosta.
Riippuu vähän teidän taustoista, kummalle lapset jäisi. Jos on kyseessä pienet lapset niin yleensä se on äiti jolle ne jää ja isästä tulee etä-isä, mutta se on tapauskohtaista.
Voimia isojen asioiden edessä olet nyt, jos suinkin mahdollista niin kannattaa vielä keskustella puolisosi kanssa mitä edessä on tulossa, ellette saa parisuhdettanne elvytettyä.
Ole, kuin ei mitään olisi ja suunnittelet rauhassa asiat kuntoon.
TEE PÄÄTÖS EROSTA
OTA LAKIMIES AVUKSI
VALMISTELE ERO KUN OLET NAIMISISSA
Kun erotappelu alkaa se on aika hurjaa ja sääliä ei tunneta..lapsilla ja omaisuudella pelataan häikäilemättömästi, sillä ihminen muuttuu lakimiesten seurassa kummasti.
(itsellä ei ollut onneksi lapsia, mutta oli pari koiraa ja niitäkin ihan mukavan riidan lakimiesten kanssa saatiin aikaseksi, sillä jotta ex ei ihan tuhkia vienyt pesästä, niin olin pakotettu ottamaan koitatkin pelinappuliksi ja se tepsi silloin, eli aika sekavaa hommaa. rahan ahneudella, kun toisella ei ollut rajaa ja parikertaa eronnut ukko oli neuvomassa ja uhkaili jopa eronaikana pesäpallomailoin ja puhelinsoitoin, johon poliisit puutuivat) eli eron tullessa me muutumme monesti, toki voi olla poikkeuksia ja onkin..mutta en usko sopueroihin juurikaa..jos lapsia ja omaisuutta mahdotonta..tai sit toinen vaan jättä kaiken toiselle..
Omaisuus ja huoltajuudesta tulee aikamoinen taistelutanner ja sen voit, jos valmistelet erosi huolellisesti.
Älä ota ensimmäistä lakimiestä jonka luettelosta näet..soita parille ja keskustele alustavasti paljon, sillä maksut raksuttaa kaikesta, kun ajat asiaa.
Puhelimessa, ja kaikenmaailman toimenpidemaksut.
Itsellä oli tapaus, jossa rahastettiin ja valitin heidän omaan juttuunsa ja sain pesänjakajan tiputtamaan hintojaan..hauskinta omassa erossa oli, että lopussa olin ex:n kanssa jopa samlla puoella, kun pesänjakaja alkoi ahneeksi..koska kulut meni puoliksi.
Mut taistelussa meni kaiken kaikkiaan 2vuotta ja molemmilla paloi rahaa rutkasti..
syy moiseen oli myös, että vastapuoli halusi pitkitää j aasianajajat samoin. saavathan rahaa enempi, kuin istuskellaan tunti pri aina ja homma ei etene.
Vaadi takarajaa ja tee selväksi kaikki pääset helpommalla.
Pettävä puolisiso mitään muutu, eli kaikki sääli sikseen tehtyä , kun ei sa tekemättömäski ja oppikoot sinunkin puolisosi tulevaisuudessa olemaan uskollinen ja asiallakuuluvalla tavalla.
Oppirahat maksatte ja se on meillä monilla
takana.
Lakimies tekee luonnoksen pesäjaosta ja ehdotukseni, mitä haluat jne. Usein kun toinen tekee kaiken valmiiksi vedetään nimet alle, kun aika koittaa ja päivätään pelkästään tai pikkumuutoksia voidana tehdä.
Helppoa se maksaa sinulle hieman enemmän, mutta ero on paljon nopeampi, mitä nopeammin eroo sen parempi!
Eron pitkittyessä asiat vain mutkistuvat ja tulee häiriköintiä jne.. takaisin yhteen menemistä jne.. päätös on päätös ja se pitää tyyliin eteenpäin.
Kannattaa harkita toisenkin kerran. Menkää nyt johonkin keskustelemaan. Itse olen kovia kokenut.
Toinen häippäsi, eikä maksanut mistään mitään. Vielä melkein 20-vuoden jälkeen ulosottomies oli kiinni perinnössä eli pikkuisen yli viikko sitten.