Teinkö oikein/asiantuntijat

Kysyisin naiselta seuraavaa:

Tapasin viikko sitten paikallisessa baarissa mahdottoman fiksun ja hyvännäköisen naisen. Meillä oli vielä paljolti samansuuntaiset kiinnostuksenkohteet, kulttuurissa, ilmeisesti työssä ja muutenkin. Mielestäni hän oli selvästi kiinnostunut musta kun viihtyi seurassani useita tunteja ja olo oli luonteva.

Sitten sain päähäni seuraavanlaisen asian: Oli jo myöhä ja piti lähteä kotia kohti. Myös nainen alkoi väsyä, kello oli paljon. Annoin hänelle lapulla yhteystietoni ja sanoin, että oli hauska jutella ja ota yhteyttä jos kiinnostaa. Hyvästelin lyhyesti ja lähdin.

Kysymys: Oliko viisasta "heittää pallo hänelle", eli antaa ymmärtää että haluaisi tutustua paremmin, mutta että edetään täysin hänen ehdoillaan. Minulla ei ole hänen yhteystietojaan, joten jos hän ei ota yhteyttä, se on sitten siinä. Olisiko mun pitänyt osoittaa selkeämmin että olen TODELLA kiinnostunut eikä vain tuollalailla? Olisko mun pitänyt ehdottaa tapaamista tms olla aktiivisempi jotenkin? Minusta, kun olen aika arka tutustumaan, niin tuo tuntui ainakin helpolta ratkaisulta. Nyt sitten odottelen että ottaako yhteyttä. Yli viikko on jo kulunut. Ehkä ei enää ota? Tosi harmi sinänsä kun oli niin hyvä synkroni päällä.
161334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

teit mielestäni viisaasti. On osatekijöitä, joihin sinä et voi mitenkään vaikuttaa... naisen käyttäytyminen suhteessa sinuun on riippuvainen hänen logiikkansa kehittyneisyydestä.

Äänestä

Etkä varmasti ole ainoa, joka kyseistä naista on yrittänyt. Yksittäiset wonkaajat unohtuvat nopeasti, olivat näillä sitten miten hyvä synkroni tahansa.

Äänestä
  • Yksittäiset wonkaajat unohtuvat nopeasti? Anteeksi, herra Siitin mutta nyt tekee mieli sanoa sinua pälliksi.

    Vaikka sillä naisella olisi mikä lauma tahansa ympärillään, niin kyllä se todennäköisesti etsii yksittäistä henkilöä. Tietysti triplasuhteilla on kannattajansa.

    Mutta sellaisesta en ole ikinä kuullut, että nainen pysähtyy torin laidalle ja ajattelee että juma, tässä on just se kokonaisuus ja synkroni jota mä oon ettiny. Että lössi hei, mennään meille ja aletaan seurustelemaan kaikki.

    Äänestä

Mielestäni teit fiksusti. Pallo on hänellä ja hän tietää sen. Loppujen lopuksi huonompi tilanne on usein se, että vaihdetaan numeroita ja vastuu yhteydenotosta jää auki ja voi jäädä kokonaan tekemättä, jos molemmat odottavat toisen tekevän sen.

Eri asia on, ottaako nainen yhteyttä. Sille ei ole mitään tehtävissä eli älä siitä stressaa. Tottakai harmittaa jos ei ota yhteyttä mutta jos ei ota, niin hänellä ei kiinnostus riittänyt. Silloin et ole oikeastaan hävinnyt yhtään mitään.

Äänestä

selvästi kiinostunut niin ottaa yhteyttä. Mutta toisaalta antamalla pallon kokonaan hänelle, estit sen ettet voi enää "iskeä" häntä. Iskeminenhän on siis toisen suostuttelua ja ohjailua "oikeaan" suuntaan. Monet naiset haluavat tulla isketyksi. Eli jos tähän mennessä iskit häntä vain hieman mutta et kuitenkaan "vienyt jalkoja alta" mikä noin lyhyen tuttavuuden aikana olisi ollut todella sattuma, niin ehkä hänellä on muutakin tekemistä.

Äänestä
  • olen samaa mieltä kuin yksi edellinenkin vastaaja, että ehkä nainen ei ollut se oikea sinulle jos ei osaa edes "vahingossa" soittaa sulle, edes kaverimielessä/tutustumismielessä. Ehkä kyseessä oli hieman ylpeä tapaus, joka olettaa että KAIKKI annetaan hänelle valmiina nenän eteen. Ei osaa siis ottaa yhteyttä niin ettei samalla tuntisi itseään epätoivoiseksi. Eli ehkäpä itsetunto on heittelevää laatua/ ei pysty toimimaan suhteessa myös subjektiivisena henkilönä, koska mm. on saattanut lukea Cosmopolitanista että naisen kuuluu olla objekti miehelle. Surullista mutta totta.

    Äänestä

Sinuna olisin tehnyt niin, että olisin sanonut hänelle kuinka mukavaa oli jutella hänen kanssaan, ja lähtisikö hän kenties elokuviin joskus kanssasi. Sitten pyydät hänen numeroaan. Mikä ihme teillä nykymiehillä on että naisen pitää ottaa ohjat käsiin, en ymmärrä. Itse ainakin kaipaan sellaista miestä joka vie.Mikään mammanpoika et käsittääkseni kuitenkaan ole.

Äänestä

Olit ehkä hiukan tyly, jos homma meni noin miten kerroit. Sinänsä ei ollut huono juttu, mutta toi "ota yhteyttä jos kiinnostaa" on aikamoinen turn off. Itse en ehkä ottaisi tuolla ota-tai-jätä periaatteella.

Ehkäpä näin: Haluaisin nähdä sinua vielä. Voisitko laittaa minulle vaikka tekstiviestin joskus?

Sinun olisi pitänyt kertoa hänelle, että viihdyit hänen seurassaan ja haluaisit tavata hänet vielä. Naiselle saattoi tulla olo, että vain hän välitti sinusta, sinä et hänestä.

Äänestä
  • tässä mietteitä. Eli jos homma meni noin kuin kirjoitit, niin itse en ottaisi yhteyttä vaikka olisin ollut kiinnostunutkin. Jos tosiaan vain totesit vaikka hymyillenkin, että "ota yhteyttä jos kiinnostaa" niin mulle olisi ehkä jäänyt sellainen mielikuva, että sinulle on suurinpiirtein ihan se ja sama...Eli se siitä. Aikamoinen turn off minullekin.

    Vähintään sinun olisi kannattanut tahdä selväksi, että haluat tavata vielä, vaikka annatkin pallon naiselle seuraavan yhteyden oton suhteen. Hmm...katsotaan miten käy. Sinuna en liikoja odottelisi, jos et ilmaissut haluavasi vielä tavata.

    Äänestä

  • Niin tosiaan, asiassa on tuo puoli. En tullut edes ajatelleeksi -toimii hyvänä esimerkkinä siitä, miten eri tavoin ihmiset (naiset) tulkitsevat vivahteita ja yksityiskohtia.

    Juu jos mulle jäisi sellainen olo että miehelle on ihan sama soitanko vai en, niin en soittaisi.

    Mutta jos mies antaa varta vasten puhelinnumeronsa niin kai se haluaa että siihen soitetaan. Jos siinä puhelinnumeron antamisessa on yhtään lämpöä tai intensiivisyyttä, niin soittaisin, vaikka se sanottaisiinkin noin (soita jos kiinnostaa).

    Totta sinänsä että ei ihan parhaimmasta päästä tullut kommentti (jos kiinnostaa). No, ens kerralla sitten yläpään tuotoksia. Sori huono huumori, tuli vaan parhaasta päästä mieleen.

    Äänestä

  • Joo toi oli hyvä kommentti. Mut olis kieltämättä vaatinut tietynlaista akrobatiaa ymmärtää toi sillä hetkellä. Siis kommentti "olis hauska nähdä uudestaan" pitää pistää korvan taakse. Siinä vain kun sydän hakkaa ja ei tiedä miten päin olisi niin ei tajua kaikkee...

    Ei ole neito ottanut yhteyttä. Mut vaikka siitä on jo 3 viikkoa, en silti luovu toivosta! Olen noussut pahemmistakin soista. Täytyy toivoa että näkis uudestaan kapakassa (tämä on todennäköistä tulevien kuukausien kuluessa) ja sitten olla selväsanaisempi ja -eleisempi. Mut silti tosi nöyrällä asenteella. Eli en ala tyrkyttään itteeni.

    Se neito oli niin fiksu ja harkitseva, että en ihmettelis sitäkään, että ottas vielä yhteyttä tulevina aikoina. Varsinkin kun tuli esille, että en ole seurustellu pitkään aikaan jne.

    En muuten jaksais vaahdota tästä, mutta kun se oli vain niin ihmeelllinen muija!!

    Äänestä

..käydä perimässä vuokrat naisvuokralaisiltasi? Entä onko vene vielä vedessä?

Äänestä

Jos se on kiinnostunut niin kyllä se ottaa yhteyttä.

Jos se jättää soittamatta sen takia ettei kehtaa/uskalla, niin sitten se on sellainen nysvä ettei kannatakaan kiinnostua.

Mitä muuta sitten olisit voinut tehdä? Niin niin, soittaa hänelle mutta suhteeseen tarvitaan kaksi. Jos toista ei kiinnosta niin ei onnistu.

Äänestä

Joo kiitos kommenteista! Kyllä mä hälle sanoin, että oli tosi mukava jutella ennen kuin annoin yhteystiedot. Itse asiassa tilanne lähti sillain, että hän tuli jutteleen mulle oikeastaan tosi yllättävästi. Melkein tyhjässä baarissa istui vain pöytään ja alkoi puhua.

Oli kyllä kauhean fisku leidi. En oikeastaan ole koskaan tavannut niin fiskua. Kyllä se varmasti tajusi kaikki vivahteet mitä hänelle syötin. Sen kanssa oli olo heti sellainen, ettei oikeastaan tarvitse vetää mitään roolia, voi olla tasan oma itsensä. Mulla on hyvin harvoin sellainen olo muun kuin tosi vanhan kaverin/ystävän seurassa. Sitten se kiinnostuksenkohteiden samanlaisuus ja syvyys oli suorastaan maagista. Se tiesi mun mielenkiinnonkohteista (kulttuurista) sellaisia asioita, että ehkä 1/1000 tietää. Ja useammasta asiasta. Ei sinänsä että kyseessä olis mikään tietokilpailu, mutta kyllä se jotain kertoo kiinnostuksesta. Tai jos se oli yleissivistystä niin se veis kyllä MTV:n konkkaan Haluatko Miljonääriksi-ohjelmassa.

No kai mä voin vain hyvällä omallatunnolla odotella. En mä juuri muuta olisi voinut tehdä, lopussa olla intensiivisempi tietty, mut hyvä näin. En tiedä haittasko, mutta vasta kotona huomasin, että mulla oli perseestä revennyty farkut. Ehkä se oli liikaa...

Äänestä
  • Jos se noin meni niin et ainakaan minun korvaan miltään pelimieheltä tai tylyltä kuulosta.

    Ja se varmaan tajuaa että ainoa mahdollinen siirto on sen siirto; on ihan herrasmiesmäistä tavallaan olla ottamatta naisen yhteystietoja: silloin nainen saa valita eikä mies ole tunkeileva.

    Monia eri koulukuntia, mutta mun mielestä sä et ole mokannut mitään vaan yrittänyt kunnolla ja rehellisesti. Se on aina plussaa, vaikka ei mihinkään johtaisikaan.

    Joo, jos housut repee persuuksista niin sitä ei sattuneesta syystä itse näe. Oletetaan että nainen tuntee ihmisanatomian rajoitukset ja että sillä on huumorintajuakin :D

    Äänestä

  • gekko- kirjoitti:

    Jos se noin meni niin et ainakaan minun korvaan miltään pelimieheltä tai tylyltä kuulosta.

    Ja se varmaan tajuaa että ainoa mahdollinen siirto on sen siirto; on ihan herrasmiesmäistä tavallaan olla ottamatta naisen yhteystietoja: silloin nainen saa valita eikä mies ole tunkeileva.

    Monia eri koulukuntia, mutta mun mielestä sä et ole mokannut mitään vaan yrittänyt kunnolla ja rehellisesti. Se on aina plussaa, vaikka ei mihinkään johtaisikaan.

    Joo, jos housut repee persuuksista niin sitä ei sattuneesta syystä itse näe. Oletetaan että nainen tuntee ihmisanatomian rajoitukset ja että sillä on huumorintajuakin :D

    Kiitos mieltäylentävästä kommentista!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jpjpjp kirjoitti:

Kysyisin naiselta seuraavaa:

Tapasin viikko sitten paikallisessa baarissa mahdottoman fiksun ja hyvännäköisen naisen. Meillä oli vielä paljolti samansuuntaiset kiinnostuksenkohteet, kulttuurissa, ilmeisesti työssä ja muutenkin. Mielestäni hän oli selvästi kiinnostunut musta kun viihtyi seurassani useita tunteja ja olo oli luonteva.

Sitten sain päähäni seuraavanlaisen asian: Oli jo myöhä ja piti lähteä kotia kohti. Myös nainen alkoi väsyä, kello oli paljon. Annoin hänelle lapulla yhteystietoni ja sanoin, että oli hauska jutella ja ota yhteyttä jos kiinnostaa. Hyvästelin lyhyesti ja lähdin.

Kysymys: Oliko viisasta "heittää pallo hänelle", eli antaa ymmärtää että haluaisi tutustua paremmin, mutta että edetään täysin hänen ehdoillaan. Minulla ei ole hänen yhteystietojaan, joten jos hän ei ota yhteyttä, se on sitten siinä. Olisiko mun pitänyt osoittaa selkeämmin että olen TODELLA kiinnostunut eikä vain tuollalailla? Olisko mun pitänyt ehdottaa tapaamista tms olla aktiivisempi jotenkin? Minusta, kun olen aika arka tutustumaan, niin tuo tuntui ainakin helpolta ratkaisulta. Nyt sitten odottelen että ottaako yhteyttä. Yli viikko on jo kulunut. Ehkä ei enää ota? Tosi harmi sinänsä kun oli niin hyvä synkroni päällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu