Snorklausvarusteet

Kiire!!

Ollaan lähdössä viikon päästä matkalle ja pitäisi ostaa jotkin perusvarusteet matkalle.
Katselin Finnairshopin settiä,mutta siinä ei lue että onko venttiiliä? hinta on kyllä halpa,että jos venttiili olisi niin olisi setti varmaan kalliimpi?
Mutta putken alaosassa on "mutka",mutta silti ei näytä sellaiselta venttiililtä mitä muualla olen nähnyt.

En ole ikinä snorklaillut ennen,ja tullaan käyttämään varusteita vain ehkä kerran vuodessa lomamatkalla.

Mutta osaisiko joku kuvaa katsomalla sanoa,että onko tuo vain pelkkä putki?

https://www.finnairshop.fi/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?langId=1&krypto=sP4XL6NjNY8RWZKZcSnckIhF6UoEJTtulH5uEaUGTKq GvgAGXIkt62O90F7519AfoNIJyxKBtEf
C3r0xgKtHxJ4l WVnZIaedMD8ko/0xODnMwqgvV1FuL1saHZSHIUgyWbeOO4bXQ=&ddkey=ProductCategoryDisplay

3

1540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PZQ

      Kyllä siinä näyttäis venttiili olevan. Mutta kannattaa hakea maski ja putki jostain sukellusliikkeestä, saat varmemmin sopivan maskin, suukappaleitakin on erilaisia, ja kaupan päälle voit tinkiä huurteenestosprayn. Osta samalla umpikantaräpylät, mareksen räpylöitä saa muutamalla kympillä, eikä tarvitse hankintaa katua.

    • piikkimonni

      On siinä venttiili. Jos on edullinen, niin osta pois.

      Venttiilistä ei ole kovin paljon hyötyä. Putkisnorkkelikin on helppo tyhjentää puhaltamalla. Jätät ilmaa keuhkoihin kun tulet pintaan. Sitten vain puhallat putken tyhjäksi nopealla puhallukselle ja hengität putken kautta nostamatta päätä pinnalle. Samaa menetelmää käytetään venttiilisnorkkelinkin kanssa. Lisäksi sellaisesta vesi voidaan valuttaa pois nostamalla venttiilipää ylös vedestä.

      Jos olet menossa Punaiselle merelle, niin siellä on kaupan edullisia perusvälineitä. Sinne ei kannata raahata suomesta ainakaan umpikantaisia räpylöitä.

      • Kiire!!

        Kiitoksia.....
        Taidetaan ostaa tuo finnairin setti kun maksaa vain 20e maskin kanssa. Toivotaan että on kunnolliset,että edes tän reissun pärjää.

        Ollaan ensimmäistä kertaa vasta menossa snorklailemaan, niin en haluaisi lähtee heti ostamaan kalliimpia varusteita,koska meille niille ei tule olemaan käyttöä kuin lomareissuilla.Eli n.kerran vuodessa varmaan matkustetaan paikkaan,missä pystyy tätä harrastamaan.
        Ajateltiin katsoa räpylöitä paikan päältä, ja ollaan menossa Meksikoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      203
      2175
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      134
      1198
    3. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1073
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      23
      827
    5. 58
      806
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      771
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      638
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      584
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      577
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      10
      560
    Aihe