kertokaas, miten saan reisiä pienemmiksi. Mulla on aina ollut aika isot reidet ( lihaksikkaat, lajini takia ) nyt on kuitenkin tilanne, ettei lihaksia ole enää niin kamalasti:D ikää tullu:D
miten siis saan reidet pienemmiksi, naisellisemmaksi? onko jotain lajia?
millä keinolla saan vatsan litteäksi ja selkälihakset näkyviin. Laihduttaa ei kyllä tartte, mutta en oikein osaa noita lihasliikkeitä niin että tiedän mikä on hyvä liike ja kuinka paljon
kiitos jo etukäteen
miten siis saan reidet pienemmiksi, naisellisemmaksi? onko jotain lajia?
millä keinolla saan vatsan litteäksi ja selkälihakset näkyviin. Laihduttaa ei kyllä tartte, mutta en oikein osaa noita lihasliikkeitä niin että tiedän mikä on hyvä liike ja kuinka paljon
kiitos jo etukäteen
Vastaukset 6
Vanhimmat
http://www.huuto.net/fi/showlist.php3?tits=fitnessvy%F6&status=N&cat=%25&lcat=Z
osta noita ainakin molempiin reisiin ja käsivarsiin, vyötärön sekä vatsan ympärille niin parin kuukauden päästä olet rantakunnossa
Hassu asia nuo lihakset, laihduttamisen tarpeettomuus jne. Tosiasiahan on se, että jos haluat timmimpään kuntoon tarkoittaa se vain ja ainoastaan rasvaprosentin pienentämistä kehossasi ts. laihduttamista. Tietysti toinen asia, joka siihen liittyy on lihastreeni.
En tiedä mitä ajattelit kropasta lähtevän, jos timmimmäksi muuttuessa sieltä ei rasvaa lähtisi.
Mulla on myös ollut lihaksikkaat jalat, joskus.
Suuri yllätys oli, että niissä oli näinkin paljon varaa tiputtaa pois. Eli reilussa puolesa vuodessa reidet on kaventuneet 10cm, tarkalla ruokavaliolla ja reippaalla liikunnalla (nyrkkeily, uinti, tavoitteellinen salitreeni ja lisäksi kävelyä, pyöräilyä, jumppaa, pilatesta jne).
Uinti on hyvä laji. Tehokas, mutta vaatii tuloksia saavuttaaksesi kohtalaisen hyvää yleiskuntoa ja taistelutahtoa (siis sitä, että todella haluat tehdä potkuharjoituksia tuntitolkulla viikossa).
Tosin on yksi huono puoli: neuvoillani saat varmasti varsin lihaksikkaat jalat :)
Mun neuvo on se, että aloita säännöllinen liikunta (jos harrastat jo niin laita enemmän tehoja). Laita ruokavalio remonttiin.
Kun rasvaprosentti pienenee niin lihakset alkavat näkymään. Se on surullinen tosiasia. Ja valitettavaa on myös se, että lihaksia ei voi treenata "varastoon". Se, että joskus on ollut lihaksikas auttaa toki nopeuttamaan niiden uudelleen hankkimista lihasmuistin vuoksi. Työtä ja itsekuria se silti vaatii aina. Etenkin naisten on erittäin vaikea saada vatsalihakset näkyviin, sillä vatsan seutua (kuten ei mitään muutakaan) ei voi täsmä-laihduttaa. Eli kokonaisrasvaprosentti kehossa pitäisi vaan tippua. Mutta takaan, jos aloitat nyrkkeilytreenit, niin kyllä vuoden ahkeran harrastamisen jälkeen näet varmasti tuloksia :) Toki, en suosittele lajia, jos se ei innosta. Kokeilla kannattaa silti! :)
Loppuun lisään vielä sen, että painon ei tarvitse silti muuttua, vaikka rasvaa lähtisikin. Painoin pari vuotta sitten lähes saman verran ja kropassa oli n 10-15% enemmän rasvaa :)
Pelottavaa nähdä tällä palstalla näin asiantuntevaa ja oikeaoppista vastausta. Ihan säikähdin!!
Otsikkosi luettua melkein "säikähdin", että tulin kirjoittaneeksi jotain ihan puppua ;)))
Pitkässä lepotilassa lihas taatusti pienenee!
Koipeni oli kipsissä 2,5kk.
Rupeaman jälkeen reiteni muistutti mitoiltaan lähinnä kyynärvarttani.
Käveleminen tosin täytyi opetella uudelleen.
"pitkästä lepotilasta" johtunut vaan lihaksen surkastumisesta