Oikea vai väärä laukka?

Niin kysyisin nyt tässä tällästä aika tyhmää juttua. Mistä tietää että hevonen menee oikeaa tai väärää laukkaa? Oon kuullu että kun hevosen etujalka johtaa se menee oikeeta laukkaa ja sit toisinpäin.
25928
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vasen laukka = Hevonen laukkaa siten, että maasta nousee ensin Vasen etujala, sitten yhtäaikaa oikea etujalka ja vasen takajalka ja viimeisenä oikea takajalka, liitovaiheen jälkeen jalat tulevat maahan samssa järjestyksessä

Oikea laukka = Hevonen laukkaa, siten että maasta nousee ensin Oikea etujalka, sitten yhtäaikaa vasen etujalka ja oikea takajalka ja viimeisenä vasen takajalka , liitovaiheen jälkeen jalat tulevat maahan samssa järjestyksessä

Myötä laukka ("oikea laukka") = Hevonen laukkaa oikeassa kierroksessa oikeaa laukkaa ja vasemmassa kierroksessa vasenta. Ratsastustunnilla laukataan aina myötälaukkaa, jos opettaja ei erikseen muuta pyydä

Väärä laukka = Hevonen laukkaa oikeassa kierroksessa vasenta laukkaa tai vasemassa kierroksessa oikeaa laukkaa, ratsastajan pyynnön/tahdon vastaisesti

Vasta laukka = Hevonen laukkaa oikeassa kierroksessa vasenta laukkaa tai vasemmassa kierroksessa oikeaa laukkaa ratsastajan pyynnöstä. Vastalaukka vaativa kouluratsastusliike.

Oikean ja väärän laukan tunnistaminen on alussa vaikeaa. Voit yrittää tarkkailla hevosen sisälapaa sen pitäisi liikkua eteen ensimmäisenä joka laukka askeleella. Väärälaukka tuntuu myös kulmikaalta ja haparoivalta, hevonen yrittää myös usein vastalaukassa liikkua pää voimakkaasti kääntyneenä, mutta runko suorana (ns. lava edellä).

Pidempää ratsastettuasi alat hahmottamaan oman lantiosi liikeeistä hevosen liikeet tunnet siis milloin hevonen liikuttaa mitäkin jalkaansa, silloin väärän laukan tunnistaminen helpottuu.

Äänestä
  • oppisin vastalaukan noston ja voisit kertoa vähän muutakin...jos vastaat??

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-wilkku- kirjoitti:

Niin kysyisin nyt tässä tällästä aika tyhmää juttua. Mistä tietää että hevonen menee oikeaa tai väärää laukkaa? Oon kuullu että kun hevosen etujalka johtaa se menee oikeeta laukkaa ja sit toisinpäin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu