Tosimies on erakko

Katsokaa vaikka eläimiä. Esimerkiksi viime perjantaina tuli ohjelma nimeltä esihistoriallinen puisto(vai mikä?), jossa kerrottiin mammuteista. Naaraat elävät ryhmässä ja sitä johtaa aina lauman vanhin matriarkka. Urokset elävät erakkoina erillään laumasta. Joillakin eläimillä, kuten leijonilla lauman johtaja on uros.

Itsekin pidän näitä "sosiaalisia miehiä" itseasiassa naisina miehen kaavussa. Tästä sosiaalisuudesta huomataankin kuinka feminiininen yhteiskunta meillä on. Joka paikassa sitä korostetaan maailman tappiin saakka, ikään kuin se olisi jokin ehdottomuus. Heti kun joku ei olekaan sellainen "normaali" lökäpöksy, aletaan heti puhumaan jostain outoudesta.
141761
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

ja muistuttavat kanalaumaa.... tosimies elää yksin, taistelee, parittelee, mutta ei hempeile

Äänestä
  • Tosimies elää kanssani saman katon alla ,on itsellinen kuten minäkin,lojaali,sitoutuva ja vastuunsa kantava,riippumaton,parittelee ja hempeilee !!!Eikä tosipaikan tullen juokse erakoksi vuorille piiloon!!!!

    Äänestä

  • tosinaiselle kirjoitti:

    Tosimies elää kanssani saman katon alla ,on itsellinen kuten minäkin,lojaali,sitoutuva ja vastuunsa kantava,riippumaton,parittelee ja hempeilee !!!Eikä tosipaikan tullen juokse erakoksi vuorille piiloon!!!!

    pitkälle se on makuasia mikä se tosimies on. lähinnä aikamoiselta ämmältä kertomasi tosimies vaikuttaa

    Äänestä

  • sääli että homoille ei naiset kelpaa, ne kun ovat useinkin paljon mukavampia veikkoja

    tosimiehet on juntteja, toivosin löytäväni tarpeeks "naismaisen" miehenkuvatuksen joskus.

    Äänestä

  • vili kirjoitti:

    pitkälle se on makuasia mikä se tosimies on. lähinnä aikamoiselta ämmältä kertomasi tosimies vaikuttaa

    ole yleensä sellaisia joilla on karjala-lippis päässä, iso maha ja kovia rillaamaan?

    Äänestä

Olenkos minä sitten lespo...vai miten se miehen logiikka menee?

terveisin yksin viihtyvä äiskä

Äänestä
  • ILMEISIMMIM,,

    Äänestä

  • vois pariutua?

    Taitaa olla mahdoton ajatus.

    Äänestä

  • erakot kirjoitti:

    vois pariutua?

    Taitaa olla mahdoton ajatus.

    Sitä se on.

    Äänestä

Ennen teot puhuivat puolestaan mutta nykyään sanat.
Kyllä puheliaat ja sosiaaliset miehet ovat niitä jotka vetoavat naisiin ja jotka sitten pääsevät lisääntymään.

No ne jotka viihtyvät lähiöhemmoina naisen tossun alla niin ihan vapaasti...ei vaan sovi minulle.Työ-hoitopaikka-lähiöluukku ja kerran vuodessa etelänmatka, mitä elämää se on?

Äänestä

Mahtuisiko tosimehelle sitten sitä naissuhdetta mihinkään väliin? Eikö missään vaiheessa ala tuntua, että voisi myös joku toinen ihminen olla lähellä? Ja jos niin, niin millainen olisi erakon ihannekumppani?

Itse asiassa saatat olla jäljillä tuossa sosiaalisuuden korostamisessa. Mutta minä kannattaisin kuitenkin suvaitsevaisuutta,saattaahan niitä oikeasti sosiaalisia miehiäkin olla olemassa. Mutta pidetäänkö erakkoihmisiä outoina ja entä sitten jos vaikka pidetäänkin. Mitäs me erakot sukupuoleen katsomatta siitä välitämme. Jokaisen pitäisi olla ja elää niin kuin itse tuntee parhaimmaksi. Ja antaa muiden elää tavallaan.

Äänestä
  • "Mahtuisiko tosimehelle sitten sitä naissuhdetta mihinkään väliin?"

    Tottakai sille on mahdollisuus! Kunhan naisella on lisäksi samoja mielenkiinnon kohteita jotka yhdistävät elämäämme, autot, motskarit tjs. Ne jutut mitkä minua kiinnostaa on hyvä että ne voisi olla yhteisiä harrastuksia. Toki naisella voi olla omia juttuja, jos niihin mahdun mukaan, vielä parempi.
    Arvostan niitä harvoja ystäviäni, joita voin nähdä parin vuoden välein jopa ja mikään ei ole muuttunut kaveruudessa. Tää on hienoa.
    Keskustelut naisen kanssa ovat kyllä makuuni, mutta lacoste-surffipoikaa minusta ei saa enää tehtyä. Eli siellä missä haisee bensa, viina ja kesäyö viihdyn paremmin.
    Lisäs mä arvostan että jos sitten mä olen jonkun naisen mies niin ko. nainenkin on mun nainen eikä jokapäivä tarvii olla se uusi iskeminen tai homma alkaa "haalentua". En nyt mitenkään mustasukkaisuus draamaa tarkoita vaan oikeaa luottamusta puolin ja toisin.

    Äänestä

En arvosta yhtään niitä miehiä, jotka ovat malli-isiä ja joille perhe on tärkeintä. Puhuvat pehmoisia lapsista ja viihtyvät naisseurassa. Ne on niitä lässyn lässyn miehiä, joihin valitettavasti moni joutuu törmäämään ainakin työpaikalla, onneksi ei muualla tarvitse.

Äänestä

Minussa on erakon piirteitä, mutten nyt tiedä tekeekö se kenestäkään tosimiehen.

Eläinmaailmaa ei kannata ihmiseen. Ihminen on eläin jolla on omat tapansa.

Ihmisellä ja miehelle se on aina ollut myös ryhmässä työskentely ja yhteistyö. Itseasiassa myöskään tuo yleisesti käytetty "alfauros" määritelmä ei sovellu ihmiseen sinällään koska ihmisten yhteistyö ja miesten kokonaislauma estää yleensä alfaurosten synnyn.

Sanoisin että koko "tosi miehen" määritelmä on täysi kuvitelma. Koska "tosi" viittaa johonkin aivan kuin kaikki muu olisi kuvitelmaa ja "miehen" taas siihen että on olemassa joku kaksisuuntainen mittari miehisyydelle ja sille mitä ja mikä on miehekästä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


*Real man* kirjoitti:

Katsokaa vaikka eläimiä. Esimerkiksi viime perjantaina tuli ohjelma nimeltä esihistoriallinen puisto(vai mikä?), jossa kerrottiin mammuteista. Naaraat elävät ryhmässä ja sitä johtaa aina lauman vanhin matriarkka. Urokset elävät erakkoina erillään laumasta. Joillakin eläimillä, kuten leijonilla lauman johtaja on uros.

Itsekin pidän näitä "sosiaalisia miehiä" itseasiassa naisina miehen kaavussa. Tästä sosiaalisuudesta huomataankin kuinka feminiininen yhteiskunta meillä on. Joka paikassa sitä korostetaan maailman tappiin saakka, ikään kuin se olisi jokin ehdottomuus. Heti kun joku ei olekaan sellainen "normaali" lökäpöksy, aletaan heti puhumaan jostain outoudesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu