avovaimo harkittee eroa

Mitäköhän se minä nyt menin suustani laukasemaan väärin?
Ollaan oltu jotain reilu kolme vuotta yhessä (minä 27, avo 26) minusta ainaki onnellisesti (?) mutta tuossa viikko sitte avo kysäsi et mitä mieltä oon naimisiin menosta tulevaisuudessa ja kujertavasti sano että joko vois alkaa ootteleen kosintaa.. huomasi että ei se sillai painostavasti sanonu mut kysäsi. sanoin rehellisesti että en oo suunnitellu meneväni ja et kosintaa saa oottaa jos sellasta haluaa ja et aion kyllä kuhan jos tuntuu siltä..

pultit veti? sano et avioliitto tarkottaa sitä et ollaan yhes loppuelämä ja et se on sille tärkeetä.. ja jotain et avioliitto solmitaan siksi että rakastetaan toisiaan. Mä nyt en vaan oo koskaan tollasista perustanu oikeen ja sanoin suoraan niin mistä se suuttu?

tänään sit juteltiin asiasta ja se sano et rupes miettiin et mitä mä siitä haluan ja et pidänkö ns. takaovea auki muille?
Meinas että en rakasta tarpeeks ja et en halua sen kans olla lopun elämää.. mitä se avioliitto muuttais? sano et on miettiny tässä viikon että lähteekö.. et en välitä ja ny oon kuulema sitoutumiskammonen ja haluun pitää itteni saatavilla.. ja jotai et se ei oo se nainen kenen kans haluan elämäni viettää.

onko se nyt oikeesti naisille noin vakava asia suhteessa se avioituminen? kyl mä sitä kosin jos se oikeesti on noin vakavaa vai mitä tää on?

hämmennyin kyl ihan totaalisesti. taitaa naiset miettiä erilailla tuon naimisiin menon ku miehet?
214074
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

nimittäin olisihan tuon asian voinut nätimminkin sanoa. Esim. että rakastan kyllä sinua kovasti mutta aika ei ole vielä oikea. Tuo sinun vastauksesti kyllä kuulosti siltä ettet ikinä haluaisi naimisiinmenoa.
Itse harkitsen samaa kysymystä poikaystävältäni. Ollaan oltu vuosi yhdessä, asutaan erillään. Ei olla kertaakaan puhuttu tulevaisuudesta. Avioliitosta hän on sen verran sanonut ettei usko siihen lainkaan, ihmiset kuitenkin vain eroavat.
Kyllä naiset ovat pääsääntöisesti romantikkoja ja ainakin haluavat haaveilla naimisiinmenosta.
Tässä tapauksessa taisit romuttaa hänen haaveensakin.
Jos haluat pitää hänet, tee äkkiä jotain asian hyväksi. Ei tarvitse naimisiin mennä, mutta näytä ja kerro hänelle että rakastat ja välität. Se on oikea resepti, usko vain!

Äänestä

Olet jo sen ikäinen mies, että kyllä voisit jo alkaa harkita avioliittoa, jos ja kun kerta haluat olla yhdessä naisesi kanssa! Avioliitto ei käytännössä muuta mitään, mutta se osoittaa sen, että haluat SITOUTUA ja luoda puitteet yhteiselle elämälle. Jos et ole valmis siihen,KUTEN ASIAN ILMAISIT tyttöystävällesi, en yhtään ihmettele että tytöystäväsi ei halua viettää elämänsä parhaita vuosia sinun kanssasi, ethän ole kuitenkaan valmis viettämään loppuelämääsi hänen kanssaan? Ette ole siisenää mitään teini-ikäisiä, vaan hurjaa vauhtia kolmeakymppiä lähestyviä AIKUISA. Mieti vähän!

Äänestä

Älä ainakaan ala kosimaan. Selvität vain tytöllesi oman näkökulmasi avioliittoon ja ettet kaipaa papereita todistamaan rakkauttasi häneen. Me avomieheni kanssa emme myöskään aio mennä naimisiin. Alussa n.8 vuotta sitten me olimme samassa tilanteessa ja minä nuori romantikko myös. Avoliitto on sitoutumisen merkki, lapsen hankkiminen on sitoutumisen merkki, yhteisen velan ottaminen asuntoa varten on sitoutumisen merkki. Olen yhtä varma hänen rakkaudestaan nyt kuin jos olisimme naimisissa, sillä nuo korkeat eroprosentit eivät saa minuakaan enää romanttiselle tuulelle.

Äänestä
  • mene naimisiin??? Haluatteko varmistaa ettei tule avioeroa jos ette pysykään yhdessä-- heh heh.. varsinaista SITOUTUMISTA..mIKÄ PELOTTAA??

    Äänestä

  • koskaan naimisiin. Oikeesti. ei ole prosenteista kiinni.

    Äänestä

jos et itse halua naimisiin. Ei ole hyväksi toisen painostuksesta mennä naimisiin, asia voi kostautua myhemmin esim. sun pahana olona.

"sanoin rehellisesti että en oo suunnitellu meneväni ja et kosintaa saa oottaa jos sellasta haluaa ja et aion kyllä kuhan jos tuntuu siltä.." Kun sanoit noin, niin mä luulen, että sä tarkoitit sanoa naiselle, että et ole ajatellut vielä mennä naimisiin (tai et oo ajatellu koskaan mennä), ja siinä vaiheessa kosit kun sun omat tunteet "kehoittaa" sua kosimaan naistasi.

Mut miten nainen tulkitsee: Et ole koskaan menossa naimisiin, ja kosit kyllä sitten jos joskus sattuu niin kummallisesti käymään että sua alkaa avioliitto kiinnostaa...ja et älä akka kysele vaan mä sanon sitte kun siltä tuntuu..jos joskus alkaa tuntumaan...mistä et mene takuuseen.

Juu-u, toi motivaatio suhteen jatkamiseen on aika herkkä asia. Tavallaan pyyhkäisit naiselta sen haaveet pois, joita se oli tehnyt teidän varalle...ja kun yleensä ehkä parit haluaa avioitua niin nainen ajattelee tietty, että maailmassa on niitä miehiä tarjolla, ketkä voisivat tarjota hänelle tuon hänen haaveensa.

Toi motivaatioasia voi olla vaikka siihen huonosti verrannollinen, et kuvittele mennees ostamaan autoa josta olet nähnyt ilmotuksen lehdessä. Potkit renkaita, käytät aikaa auton syynäämiseen, mietit haluatkko maksaa autosta pyydetyn verran rahaa, käyt koeajolla....Sit kysyt myyjältä, että tehdäänkö kaupat. Siihen myyjä vastaisi, että "Myyn tän veljelleni huomenna".

Äänestä

sen kosimisen kanssa, jos et todella aio jäädä lehdelle soittelemaan.

näissä asioissa ei saa montaa tilaisuutta yritää....

Äänestä

Kyllä naimisiinmeno on naiselle hyvin tärkeää, ainakin minulle. Jos minun mieheni olisi sanonut, ettei tahdo naimisiin, en todellakaan olisi jäänyt siihen suhteeseen, sillä se avioliitto todella on ainakin minulle hyvin tärkeää. Tuntuu, että suhde ei koskaan saa todellista täyttymystään, ellei avioliitto astu kuvaan. Onnekseni mieheni kuitenkin oli perinteinen ja romanttinen, ja kosi ihan ilman vihjailuja.

Kuitenkin mietin teidän tilannettanne, että miksi et halua naimisiin? Jos se sinulle ei ole merkityksellistä, mutta puolisollesi on, mikset voisi sitä hänelle suoda? Hän todella haluaa nähdä sen konkreettisen merkin, että te aiotte olla loppuikänne yhdessä. Joskus nainen vain tarvitsee sellaisia konkreettisia merkkejä, vaikkeivät ne periaatteessa mitään muuttaisikaan. Vaikka minun on pakko myöntää, että minun ja mieheni suhde on ollut huomattavasti tasapainoisempi ja parempi avioitumisemme jälkeen.

Jos haluat pitää puolisosi, ja todella haluat jakaa hänen kanssaan loppuelämäsi, kehoitan kosimaan ja vähän äkkiä. Nainen kokee tuollaisessa tilanteessa itsensä erittäin torjutuksi ja epähalutuksi, eikä sinulla ole muuta keinoa pelastaa suhdettanne, kuin pyyteettömästi todistaa, että rakastat häntä ja haluat hänet loppuiäksesi. Muistakin korostaa, että et kosi vain viime hädässä hänet pitääksesi, vaan koska olet asiaa miettinyt, ja tajunnut, että haluat todella hänet loppuiäksesi, ja sen vuoksi virallistaa sen naimisiinmenolla.

Nainen vain ei monestikaan osaa kokea itseään merkitykselliseksi ja ainutlaatuiseksi, ellei häneen haluta sitoutua virallisesti. Monelle naiselle pelkkä yhdessä asuskelu ei tuo täyttä tyydytystä, vaan todellakin juuri sellaisen olon kuin puolisosi kuvaili: että pidät häntä vain varalla, ja takaporttia auki, josko löytyisi vielä joku parempi. Ja jos asia ei ole näin, mikset voisi mennä naimisiin? Eihän sinua silloin mikään estä.

Äänestä

mene naimisiin ei se ole niin kauhea asia,saat pitää naisesi ,naiselle se on hyvinkin tärkeää,älä menetä läheistäsi.
nm.naimisissa jo 16 vuotta ja 15 vuotiaan pojan isä,hyvin menee.

Äänestä

Et ole ainoa maailmassa joka ei halua mennä naimisiin. Eikä se avioliitto välttämättä tarkoita sitä sitä, että eletään onnellisesti elämä yhdessä loppuun asti, ainakaan jos katsoo kuinka paljon on avioeroja nykyään!
Ei papin siunaus muuta mitään, itsekin olen halunnut joskus naimisiin, eikä se siunaus muuttanut meitä kumpaakaan. Yksi päivä elämästä vain oli äärettömän kaunis ja iloinen.
Vilkases ympärilles; kuinka monta avoparia tiedät? Jos sun nuorikkos pitää avioliittoa ehtona teidän suhteelle, ei se ole oikeaa rakkautta. toista kun voi rakastaa ilman sormuksiakin!

Äänestä
  • Se voi hyvinkin olla rakkautta, vaikka pitääkin avioliittoa ensisijaisen tärkeänä suhteen jatkamiselle. Monet naiset eivät vain osaa ymmärtää, että suhde oikeasti olisi ikuinen ja aito, ellei avioliitto astu kuvaan mukaan. Se tuntuu siltä, ettei MIES ole tosissaan, ellei hän kosi. Ja miksi naisen pitäisi olla suhteessa, jonka kokee toispuoleiseksi ja vajaaksi, vaikka rakastaisikin? Nainen vain haluaa täyden suhteen, eikä tyydy vajaaseen. Ei se muuta sitä miksikään, että nainen saattaa rakastaa miestään erittäin paljon.

    Jos ollaan suhteessa, miksi vain sen toisen pitäisi luopua unelmistaan, naimisiinmenosta, ja pitäisi täysin sopeutua toisen oikkuihin? Miksei se toinen voisi sitä tehdä? Nykyään vain pitäisi hyväksyä ihan kaikki sitoutumattomuuteen viittaava, tai "ei rakasta toista". Mutta jos toinen haluaa naimisiin, niin siihen ei pidä suostua! EI! Miksi se sitten olisi enemmän rakkautta, ettei suostu menemään naimisiin, kuin se, että haluaa välttämättä naimisiin? Se joka haluaa naimisiin, haluaa ainakin virallisestikin sitoutua, toisin kuin se toinen, jonka oikkuihin pitäisi AINA sopeutua.

    Äänestä

Toivottavasti et oo mun mies, joka kirjoittaa täällä, mutta tuo kuulostaa aivan silä mitä meillä tapahtui. Ja kyllä, jos sanotaan päin naamaa, ettei kiinnosta kosia kolmen vuoden seurustelun jälkeen, niin kyllä siinä itku tulee ja alkaa miettimäään mikä itsessä on vialla. Kyllä ihmisen pitäisi tuossa vaiheessa jo tietää onko toinen se oikea vai ei. itselle mies totesi vielä tuohon, ettei ole varma olenko se oikea. Niin, harkitsen vakavasti avoeroa tuon vastauksen jälkeen.

Äänestä

naiset ja miehet ajattelee avioliiton(kin) erilailla.

Äänestä

Itse ainakin haluan mennä naimisiin ennenkuin täytän 30. Olen ihmeissäni, ettette ole puhuneet asiasta aikaisemmin, mutta naisesi reaktio on ihan normaali. Teillä miehillä on aikaa odottaa vaikka keski-ikään, mutta naisilla ei jos lapsiakin joskus haluaa.

Äänestä
  • varmaan se puoliso ajatteli lasten hankkimista. kyllä se alkaa tulla ajankohtaiseksi tossa 25v. jälkeen ja on tärkeä asia, sitä se varmaan ajoi takaa. Lapsissa ei kai ole mitään pahaa? musta tuntuu että lapset vaan lujittaa suhdetta. Ihmisillä taitaa olla joku LAPSIKAMMO ! Lapset ovat erittäin viisaita ja ihania. Lapsilta voi oppia paljon.Kannattaisi hankkia joku harrastus jossa voi olla tekemisissä lasten kanssa, silloin asian VASTA ymmärtää...

    Äänestä

Ite oon alttarille kaks kertaa astellu, kun en kosijaa tahtonu loukata, ja huonostihan niissä kävi...Avioliitto on ehdottomasti kahden ihmisen yhteinen sopimus, ei toisen tahdosta tehtävä asia. Vanhoillinen ja kulunut instituutio koko juttu, en ole koskaan moista avion auvoa ymmärtänyt. Tämä vain mun vaatimaton mielipiteeni, tsemppiä sulle!

Äänestä

Sanotanko nyt näin lyhyesti ja ytimekkäästi:

Nainen kelpaa kyllä kanssasi samaan sänkyyn,mutta ei aviopuolisoksi.

Se on ihan selvä viesti naiselle...mieti sitä

Äänestä

etkö tiedä, ennen sanottin avopareja huorapareiksi ja niiden kakaroita äpäriksi ja minne se olis muuttunut vielä tänäkään päivänä! ett haluatko elää huora liitossa

Äänestä

Mikä siinä naimisiin menossa on niin ihmeellistä? Useasti naimisiin menossa perimmäisenä syynä on ollut raha... Nyky-yhteiskunnassa naimisiin meno on vain tapa näyttää toisille omaa onnea!! Ja kun muutkin, niin me myös. Jos sitä perustelee lapsen saannilla, niin metsään menee. Lapsen kyllä saa avolitossakin itselleen tunnustettua. Sen rahan mitä niihin bileisiin käyttää, voi lähteä vaikka pitkälle reillulle ulkomaille. Säästyypä iso stressi bileistä ja pettymys avioliiton arjesta. Ainoa syy miksi minusta naimisiin kannatta mennä nykyään on jos henkilökohtainen uskonnolisuus sen velvoittaa.

-vapaa ajattelija-

Äänestä

juuri SINUN naisellesi avioliitto on tärkeä. Ei kannattaisi yleistää niin paljon, olisi sinunkin elämäsi helpompaa...

Meillä toisinpäin.. mies haluaa naimisiin, minä en.

Äänestä

HEI !
hmm....hmmm,miettii
musta kuulostaa et sun vaimol on vähä kiire. sun pitäs rauhotella sitä ja odotella koska oot itse valmis. > yhteismielin päätätte mennä naimisiin.
niin ei voi tehdä, että vain toinen tahtoo mennä naimisiin ja toisen painostuksesta täytyy niin tehdä eihän siinä ole järkeä. mun mielestä on hyväksyttävä se asia, että jos toinen ei haluu naimisiin,ni eihän sitä voi pakottaa se päätös syntyy ajan kanssa.
Sun tyttöystäväs on lähdössä...sit se on väärä ihminen sulle jos ei se ymmärrä mitä SÄ SILLE SANOT!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä tein väärin? kirjoitti:

Mitäköhän se minä nyt menin suustani laukasemaan väärin?
Ollaan oltu jotain reilu kolme vuotta yhessä (minä 27, avo 26) minusta ainaki onnellisesti (?) mutta tuossa viikko sitte avo kysäsi et mitä mieltä oon naimisiin menosta tulevaisuudessa ja kujertavasti sano että joko vois alkaa ootteleen kosintaa.. huomasi että ei se sillai painostavasti sanonu mut kysäsi. sanoin rehellisesti että en oo suunnitellu meneväni ja et kosintaa saa oottaa jos sellasta haluaa ja et aion kyllä kuhan jos tuntuu siltä..

pultit veti? sano et avioliitto tarkottaa sitä et ollaan yhes loppuelämä ja et se on sille tärkeetä.. ja jotain et avioliitto solmitaan siksi että rakastetaan toisiaan. Mä nyt en vaan oo koskaan tollasista perustanu oikeen ja sanoin suoraan niin mistä se suuttu?

tänään sit juteltiin asiasta ja se sano et rupes miettiin et mitä mä siitä haluan ja et pidänkö ns. takaovea auki muille?
Meinas että en rakasta tarpeeks ja et en halua sen kans olla lopun elämää.. mitä se avioliitto muuttais? sano et on miettiny tässä viikon että lähteekö.. et en välitä ja ny oon kuulema sitoutumiskammonen ja haluun pitää itteni saatavilla.. ja jotai et se ei oo se nainen kenen kans haluan elämäni viettää.

onko se nyt oikeesti naisille noin vakava asia suhteessa se avioituminen? kyl mä sitä kosin jos se oikeesti on noin vakavaa vai mitä tää on?

hämmennyin kyl ihan totaalisesti. taitaa naiset miettiä erilailla tuon naimisiin menon ku miehet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu