Naiset jaksavat aina mainita, että miehen tulee laskea WC-istuimen rengas alas asioinnin jälkeen, koska se on kuulemma huomaavaista.Eikö kuitenkin nyt ole tasa-arvosempi aika kuin koskaan eli naisten pitäisi olla tasan yhtä huomaavaisia miestä kohtaan kuin hän olettaa miehen olevan itseään kohtaan.Joten myös naisen tulisi nostaa istuinrengas ylös tarpeiden tekonsa jälkeen, jotta se olisi miestä varten asennossa, jota mies eniten käyttää.Tai sitten niin, että aina molemmat sukupuolet sulkevat myös kannenkin.Eiks juu!?
WC-istuimen renkaan
laskeminen/nostaminen
241404
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Minusta tuo ongelma tippuu samaan kategoriaan vessapaperirullan pyörimissuunnan tai sen kanssa, mistä kohtaa hammastahnatuubia pitää puristaa.
Jos sen renkaan siirtely positiosta toiseen on ainoa ongelma mitä naisella on, niin sanoisinpa että hyvin menee :)
Sille renkaallehan ei ole missään määrätty sitä oikeaa asentoa eli sen voi jättää/laittaa miten tykkää. Minulle on ihan sama miten se rengas on. Ja luulen että näin on jokaiselle normaalin ajatuksenjuoksun omaavalle =) Siis ketään ei voi oikeasti kiinnostaa...
Siis oikeastihan vessassa asioinnin jälkeen tulisi laskea pöntön kansi alas! Vai mitä virkaa te sillä muuten luulette olevan?
Miksi muuten sen kannen pitäisi olla alhaalla? Pönttöhön kuitenkin on kait meillä kaikilla aina jätöksistä pois vedetty. Ja pöntön vesihän on samaa vettä mitä tulee vesihanasta eli periaatteessa ihan kirkasta ja juomakelpoista. Joten miksi sen edes pitäisi alhaalla olla, osaako kukaan selittää?
Etkö koskaan ole pudottanut pönttöön mitään? No, sitä päivää odotellessa.
Okei, nyt kun oikein muistellaan niin pari kertaa aamu unisena kampa on sinne tipahtanut ;). Mutta sitten unet karisee silmistä kun aletaan sitä kampaa sieltä pöntöstä kaivamaan.
No monta kertaa minäkin kamojani pönttöön pudottelin ennen kuin kaverini esitti kannan, jonka mukaan kansi olisi pidettävä kiinni.
Totta puhuen mulla ei kyseinen strategia ollut käynyt mielessäkään. Olin vaan ajatellut että ne tavarat jotenkin vaan tippuu sinne eikä sille mitään voi. *Noloa*
Ihme rähmäkäpälöitä.
Se on kuulkaas tytöt ja pojat niin, että se umpikansi on sitä varten, että se laitetaan alas tarpeiden jälkeen. Sitten vedetään, eikä roisku pöpöjä pöntöstä ympäristöön. Näin se on. Opetelkaa kaikki se tapa, niin ei tarvitse riidellä.
tiesitkö että esim se sinun limaisen rasvainen näppäimistösi sisältää enemmän bakteereja kuin vessanpönttö. Jos et jätä omia kuriasi lillumaan pönttöön, ei siellä ole juurikaan mitään bakteereja mitkä pahasti roiskuisivat mihinkään.
Etkös ole seurannut Myytinmurtajia telkasta. Kerran siinä juuri testattiin tätä vessan bakteeri myyttiä. Se meni sillä tavalla että ostettiin kaupasta 5 uutta hammasharjaa ja ne harjat pidettiin ihan normaalissa jokapäiväisessä käytössä. Jokaisella harjalla oli oma säilytyspaikkansa omassa hammasmukissa, yksi sijoitettiin siihen pöntön vesisäiliön päällä, 3 muuta samaan vessaan mutta eri nurkkiin siellä. Ja se viides harja pidettiin keittiössä. Niitä käytettiin normaalisti joka päivä ja harjauksen jälkeen aina säilytykseen kukin omalle paikalleen. Kuukauden käytön jälkeen harjat vietiin laboratorioon jossa tutkittiin paljonko niistä löytyy bakteereja. Kun tuli tulokset niin yllätys oli aika suuri, kaikista löytyi saman verran bakteereja, MYÖS siitä mikä oli koko ajan keittiössä. Eli bakteerimyytti murrettu, ei pidä paikkaansa.
Tosin pöpöjä on erilaisia.
Vessassa on vessapöpöt (ne on vihreitä ja ne haisevat lipeälle ja kiroilevat) ja keittiössä keittiöpöpöt (ne on keltaisia ja syypää siihen, miksi puuro palaa pohjaan).
Mutta juu on niitä pöpöjä. Ei ainakaan minun vessanpönttö sellainen suihkulähde ole, että paskavesi siitä mihinkään lentelisi.
No tehdään jutusta vielä inhottavampi ja kerrotaan että ne löytyneet bakteerit oli kaikki ulosteperäisiä. Eli sekin keittiössä säilytetty. Niistä harjoista muistaakseni etsittiin salmonella ja kampylobakteereja jotka ovat ulosteperäisiä. Niin että hyvää ruokahalua ;)
Joko ihmiset eivät pese käsiään, tai sitten peppu on likainen paikka. Mitenköhän on?
Kumpaa päätä ne niillä harjoilla putsasi?
Yäh. Keittiössä muhii aika usein salmonellabakteereja; mulla ei ole tietoa mistä ne ovat peräisin.
(Jos iduista voi saada salmonellan, niin ehkä salmonella ei välttämättä liity pelkästään ulosteeseen?)
Ja jos ei pese käsiään vessassa käynnin jälkeen, niin selvä pelihän se sitten on.
Nyt rupesi kiinnostamaan. Erilaiset bakteerit, meinaan. Ja niiden elinympäristöt.
No onneksi niitä pöpöjä ei ollut paljon mutta jonkin verran kuitenkin. Minusta oli aika yllättävää että vessassa tai keittiössä säilytetyissä harjoissa ei juurikaan eroa ollut.
Niin, jos ajatellaan että kun immeinen yskäsee niin useinhan me laitamme käden eteen mutta moniko sen jälkeen pesee kätensä? Ei varmaan kukaan. Sen jälkeen kosketaan oven kahvoihin ja näpytellään näppistä, niin ne pikkueliöt vaan leviää :).
Tuo on muuten päin helvettiä opetettu asia, mitä siisteys- ja tapakasvatukseen tulee.
Yskiessä ei pidä laittaa kättä suun eteen. Yskiminen tapahtuu olkavarteen juuri sen takia, että kädet pysyisivät puhtaana.
(No ehkä sitten on syytä tehdä poikkeus jos isompi limaklöntti on tulossa.)
kummassa se rengas pidetään ylhäällä, kun kansi lasketaan alas?
Minun kotonani on sääntö että KAIKKI wc-kävijät laskevat renkaan JA kannen alas. Tiedättekö mitä pöpöpilviä pöntöstä yleensäkin lentelee muuten ilmaan :/
=)
täällä oikein on? ettekös tiedä, että se varsinainen kansi (se umpinainen) on sitä varten että se lasketaan alas ja sitten vasta vedetään. Oli sitten k*stu tai p*skottu. Sitä vartenhan se kansi on, ettei pöpöt lentele ympäriinsä. Hyi hitto teitä..
Minä olen jopa hiukan miesten puolella tässä, ellei mukaan lasketa sitä että pöntön ohi ruikkiminen on sikamaista. Mutta jos oletetaan, että mies kusee siististi pönttöön ja hutitilanteessa siivoaa jälkensä, niin ei naisilla pitäisi olla mitään valittamista.
On kiva että miehet nostavat istuinrenkaan kustesssa ylös. Jos eivät nosta, niin kusevat istuimelle helpommin. Ylös jätetty istuinrengas kertoo sen että se on puhdas.
(Haa, Viivissä ja Wagnerissa pohditaan tätä ikuisuuskysymystä. Wagner on käynyt pissalla eikä tiedä pitäisikö istuin laittaa alas vai jättää ylös: jos jättää ylös niin Viivi valittaa ja jos jättää alas niin Viivi luulee että Wagner ruikkii.)
Eli sikäli sen voisi jättää ylös ja kaikki on hyvin.
(Tosin kerran yksi miespuolinen kaverini valitti, että vessanpöntön kansi hänen luonaan on jäljiltäni aina auki. Kysyin että mitä sitten. No sinne voi pudota tavaroita. Pudotettuani hammasharjan ja pari pikkuesinettä omaan pönttööni huomasin että tyyppi on oikeassa.)
Niin että tiedä siitä sitten.
Miehethän ei koskaan käy yöllä, eikä pimeässä, eikä paskalla. Tosi mukava hapuilla pimeässä vessaan ja istahtaa jääkylmälle pytyn reunalle...Ja turha vinoilla, että vessaan voi laittaa valot. Aina ei voi, remonttia yms. tehdessä. Ja itseäni ärsyttää se kusen roiske, minkä miehet jättää pytyn reunalle, siihen on tosi kiva isuta...
Nyt on lauantaikaljat hyvää vauhtia hupenemassa ja se mainittu vessa sinuakin pian kutsuu :D
Jos et näppituntumalla osaa pimeässä laittaa WC-istuimen rengasta tai kantta oikeaan asentoon, niin et osaa kyllä sitten pimeässä vetääkään vessaa!!