Töissä Espoon kaupungilla ?

Kokemuksia.

Kenelläkään kokemuksia espoon kaupungilla työskentelystä ? Millainen ilmapiiri ja millaista porukkaa ? Mitään työsuhde-etuja olemassa ?

Mietin tässä että kannattaisiko hakea sinne töihin. Töissä olleilta kaikki kokemukset olisi tervetulleita :)

6

2972

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Velma

      Olen kuullut useammalta eri ihmiseltä, että ainakin teknisellä alalla (esim. liikennesuunnittelu) on sen verran hankalaa porukkaa ettei siellä kukaan pitkään viihdy. Puistotöissä, mittauksissa ja vastaavissa on pitkät tauot (joko hyvä tai huono asia), sitten lusmuaminen on yleistä.

      • Lakritsipala

        Terveydenhoitoalalla aika raskasta, kun työkavereina maahanmuuttajia. Hoitavat vaipanvaihdon ja kantavat ruokaa eteen. Ovat face bookissa, katselevat kotimaan uutisia ja kommunikoivat maanmiehiensä kanssa. Suoraansanottuna suomalaiset hoitajat tekevät heidänkin puolesta kaiken huoltotyön. Vievät pyykin, keräävät astiat ja laittavat potilaat asentoihin ruokailujen jälkeen. Ja Swahilinkieli ainoana, mitä kuulee kansliassa. Tai englanti, aika kurjalta kuulostaa kun hoidossa suomalaisia vanhuksia.


    • Ulkoilemaan!

      Voi lukeeko tätä kukaan? Pitkäaikaispotilaiden hoidossa Espoon kaupunki on ihan jotain muuta mitä sen pitäisi olla. Hoitajina kielitaidottomia, jotka ovat kyllä koulutettuja, mutta vaipanvaihdon jälkeen aika kuluukin Face bookissa ja oman kotimaan uutisia lukiessa netissä. Kaikki muu, mitä vielä pitäisi osastolla tehdä jää tunnollisille suomalaisille hoitajille. Esim. ruokatarjottimien haku potilailta ja asennon vaihtaminen lepoasentoon. Pyykkien kerääminen ja uusien pyykkipussien laitto.
      Kaapien täyttö: pesulaput, ruokaliinat, vaipat jne. Olen uupunut, kun itse teen päivittäin ja vapaapäiviltä tulleena sama jatkuu. Eli alan taas täyttää kaappeja ja viemään pyykkisäkkejä.kauniit maahanmuuttajatyökaverini katselevat valokuvia netissä, lukevat maansa uutisia ja seurustelevat Face Bookissa ja/tai puhuvat swahilia kahvihuoneessa. Tämä on totuus tästä monikulttuuriselta osastolta.

    • perse

      paskaa olla töissä.

    • Tuleva entinen...

      Tuli organisaatiomuutos ja vittumaiset pomot. Työilmapiiri täysin pilalla ja työntekijät voivat todella huonosti. Itsekin ravaan vaikka ja minkä vaivan takia lääkärissä jotka johtuu kaikki stressistä. Nykyiset työntekijät jotka joutuivat nykyiseen organisaatioon haluavat melkein kaikki sieltä pois kun työilmapiiri on niin ahdistava. Töihin on hyvin epämiellyttävä mennä aina loma/viikonlopun jälkeen. Muutokset vain jatkuvat töissä ja minun mielestäni työntekijöitä ei juurikaan kuunnella eikä arvosteta heidän työkokemusta. Meiltä ei kysytä mielipidettä asioihin vaan sanotaan, että näin tehdään ja piste.

    • Anonyymi

      Espoossa en ole kaupungilla töissä mutta TELEVALLA ja SIEMENSILLÄ.tehokas työilmapiiri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      82
      5956
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      300
      4926
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2628
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      43
      2549
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      99
      1618
    6. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1491
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      105
      1397
    8. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      132
      1354
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      111
      1316
    10. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      20
      1275
    Aihe