Auttakaa

RastiRepa

Mulla on samanlainen ongelma kun tuolla alempana. Mä oon nyt suunnistanut pari vuotta ja käynyt kisoissa, en oo mikää huippu, mutten huonokaa. Viime kesänä mä oisin halunnut viestijoukkeisiin, mutta en päässy. Yks kolmen suunnistajan äiti teki joukkueet ja multa ei koskaan kysytty mitää. Tän perheen nuorin on mua nuorempi ja ainaki kisoissa mä oon paremmin pärjänny ku se. Silti se oli joukkueessa ja mä en. Mä haluaisin viesteihin, mutta miten? Jos mä kysyn tältä äidiltä, ni mitä jos se ei huolikaan mua? Kelle valittaa? Puheenjohtaja ei käy, ku se on perheen isä.

3

1058

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemuksella

      Sulla on ihan normaali nuoren suunnistajan ongelma. Hyvin usein käy näin. Muistan itsekin jääneeni rannella muutman kerran vaikka olin selkeästi muita parempi. Johtui samasta asiasta kuin sinulla. Omat vanhempani eivät olleet lajissa aktiivisesti mukana.
      Valitettavasti suunnistus on perhekeskeistä toimintaa varsinkin nuorissa ja lapsissa ja jos seurasi on pieni niin ongelma korostuu.
      Oohjeeksi voisin ehdottaa seuran vaihtoa tai sitten otat reilusti asian esille seuran porukoissa. Älä kuitenkaan huoli, on vielä yksi keino...ole niin hyvä, että eivät voi sinua sivuuttaa, se on se paras keino. Sisua peliin älä anna periksi :)

    • Äitee4

      Ellei teillä ole nuorisopäällikköä, ota yhteyttä siihen puheenjohtajaan. Vaikka oliskin tämän viestijoukkueita järkkäävän naisen mies.

      Kerro, että haluaisit viesteihin, nimeä vaikka ne kisat, jonne haluat (oravapolku, aluemestaruus- jne). Sitten vain odottelet.

      Ellei valinta käy kohdalle ja sinne valitaan joitakin selvästi sinua huonommin sopivia (nuorempia, huonompia, tyttöjä poikien joukkoon ym), niin kysy puheenjohtajalta reilusti, että miksi. Ellei selvää vastausta kuulu tai saat vältteleviä vastauksia, niin ota asia esille suunnistajien kokouksessa. Eli pyydät jotakin seuran jäsentä esittelemään asiasi, silloin asia on pakko käsitellä kaikkien jaston osanottajien kuullen. Ellei tämäkään tuo parannusta, ota yhteyttä naapuriseuraan, silloin taitaa seuranvaihto olla ainoa vaihetoehto.

    • kuullut

      aika paljon, että tämmöistä on todellakin olemassa. eli jonkun suunnistusperheen äiti tai isä on ottanut mafiapomon aseman ja järkkää joukkueita miettien vaan, miten sais omilleen mahdollisimman hyvät joukkueet. ja sitä siedetään, koska kukaan muukaan ei viitsi hommaan ruveta, kun niillä muilla on vielä luontaista häveliäisyyttä, ettei omilleen sitä joukkoa hanki.

      ei tähän oikein auta muu, kuin nostaa kissa pöydälle. kyllä viestiporukoihin pitäs olla oikeus kaikilla halukkailla, ei noiden nuorten touhu voi olla vielä niin vakavaa. ellei porukoita saa kaikille halukkaille joka kerta tarpeeksi, niin sitten vuorotellaan näiden nuorempien kesken.

      ota yhteys suunnistusseuran johonkin jäseneen, mikäli sut taas ensi kesänä lempataan ulos. kerro rehellisesti mikä on tilanne, kyllä seuran puheenjohtajan pitää ajatella seuran ja kaikkien suunnistajien parasta, ei vain oman perheen.

      viimeinen vaihtoehto on tosiaan se seuranvaihto. mutta siis viimeinen, kun muut on käytetty. ja ota huomioon, että jos oot vaikka keväällä suunnistanut jossakin kisassa edustaen seuraa, niin et silloin voi enää kesken kautta vaihtaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      198
      1935
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1696
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1401
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      74
      1078
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      944
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      911
    Aihe