MIKSERIVAHVISTIN(ko)

Ollaan hankkimassa uutta PA-ta rokkipändille, ja kaiuttimet on 8-Ohm.
Budjetti on noin 500-600€.
Onko kokemuksia esim. Behringer PMH5000:sta, riittääköhän tehot?
Löytyykö vastaavia?
1309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jaa-a... Siis uutta PA:ta. Tässä tapauksessa taitaa kuitenkin kyse olla lähinnä laulukamoista. Mielestäni pari kaiutinta ja mikseri/mikserivahvistin ei tee vielä PA:ta.

Ja tuokin sitten että riittääkö tehot, niin riippuu niin monesta asiasta. Mitä niistä kaapeista halutaan kuuluvan? Laulu? Kitarat? Basso? Rummut? Kiipparit? Tuohon ensiksi mainittuun saattaa tehot riittää, riippuen vähän noista kaapeistakin. Jos niistä aletaan toistamaan muutakin kuin laulua, ja nimenomaan kyseessä kun on rokkibändi, niin veikkaan että tehot ja muut ominaisuudet loppuu kesken aika äkkiä. Niin raa'alta kun tämä kuullostaakin, niin tämä on karua todellisuutta. Varsinkin noiden bassovoittoisten äänien toistaminen tarvii sitä tehoa ja kaapeilta ominaisuuksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


band kirjoitti:

Ollaan hankkimassa uutta PA-ta rokkipändille, ja kaiuttimet on 8-Ohm.
Budjetti on noin 500-600€.
Onko kokemuksia esim. Behringer PMH5000:sta, riittääköhän tehot?
Löytyykö vastaavia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu