juoksu ja salitreeni

sjw

kuinka kannattaa aloittaa juokseminen, kun tähtään siihen että jaksan hölkätä tunnin - puolitoista putkeen, kun nykyisellä kunnolla jaksan juosta 30 min.? minkälaisia liikkeitä saliila ja kuinka pitkiä sarjoja? tavoitteenani olis myös pudottaa painoa, paino on nyt siinä sadan molemmin puolin. onko kuntonyrkkeily ja naruhyppely hyvä tapa kohottaa juoksukuntoa?

7

1264

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helpota juoksua

      kovinkaan paljoa. Se punttitouhu ei ole aerobista yleensä. Sun pitäisi tehdä jotain soutulaitetta kevyellä painolla tunnin ajan tms.

      Kuntonyrkkeily sen sijaan tukee juoksua todella hyvin. Se on aerobista. Nyrkkeilyssä liikutaan yleensä päkijöiden varassa melkein koko ajan ja juostessa tullaan aina kantapää edellä. Muuten kyseessä on kunnon kannalta, aikalailla juoksua muistuttava laji.
      Se naruhyppelyhän kuuluu nyrkkeilyharjoitukseen. Samoin varjonyrkkeily, pistaritreeni, sparraus ja säkinmättö. Jokaisessa vaiheessa kunto nousee.

      Mutta se juokseminen alkaa luistamaan parhaiten juoksemalla useita kertoja viikossa.

      Tosin itse valitsisin sen nyrkkeilyn ainakin sivulajiksi. Siinä saa koko kroppa kyytiä.

      • chicka1

        Suosittelen, että juokset ja totuttelet siihen pikkuhiljaa. Salilla voit aloittaa ensin 1krt/vko ja myöhemmin 2krt/vko.

        Salitreeni on juoksijalle todella tärkeää, koska esim. reisilihasten vahvistaminen ehkäisee juoksussa syntyviä polven rasitusvammoja. (lue uusin juoksijalehti)

        Salilla tulee treenata suht kevyillä painoilla pitkiä sarjoja ja muista treenata myös takareisiä, sillä ne ovat aina heikommat lihakset, kuin etureidet.

        Itse aloin käymään salilla 1krt/vko ja bodypumpissa 1krt/vko juoksen 3-4krt/vko. Polvikivut ovat hävinneet kokonaan:) Kiitos siitä hyvä lihaskestävyys salilta ja pumpista.

        Suosittelen sinulle Bodypump tuntia, jos sinulla on mahdollisuus siihen. BP treenataan lihaskestävyyttä eli suht kevyillä painoilla pitkiä sarjoja.


      • juoksijalle ennemmin
        chicka1 kirjoitti:

        Suosittelen, että juokset ja totuttelet siihen pikkuhiljaa. Salilla voit aloittaa ensin 1krt/vko ja myöhemmin 2krt/vko.

        Salitreeni on juoksijalle todella tärkeää, koska esim. reisilihasten vahvistaminen ehkäisee juoksussa syntyviä polven rasitusvammoja. (lue uusin juoksijalehti)

        Salilla tulee treenata suht kevyillä painoilla pitkiä sarjoja ja muista treenata myös takareisiä, sillä ne ovat aina heikommat lihakset, kuin etureidet.

        Itse aloin käymään salilla 1krt/vko ja bodypumpissa 1krt/vko juoksen 3-4krt/vko. Polvikivut ovat hävinneet kokonaan:) Kiitos siitä hyvä lihaskestävyys salilta ja pumpista.

        Suosittelen sinulle Bodypump tuntia, jos sinulla on mahdollisuus siihen. BP treenataan lihaskestävyyttä eli suht kevyillä painoilla pitkiä sarjoja.

        kuntopyörää. Se on lääkettä jaloille ja erityisesti polville.
        Isoilla vaihteilla kun vetää välillä hapoille asti, niin ne lihakset vahvistuu.
        Samalla saa aerobista harjoitusta.

        Kyllä se on aloittelevalle juoksijalle se juoksu tärkeintä. Sitäkin täytyy harjoitella useita kertoja viikossa.

        Aloittelijalla menee pupu pöksyyn kun juoksutreeni on punttipäivän jälkeen. Siinä on aika tuskaiset ilmeet. Kyllä se pitkään treenanneille sopii, kun palautumiset on huippuluokkaa. Se loppuu se juokseminenkin heti alkuun, kun ne jalat on aivan tönkkönä. Ota huomioon, että aloittelijan kroppa ei palaudu ihan niin vaan. Kannattaa miettiä minkälaisen sopan sekoittaa, ettei lopu harrastus kokonaan. Ne kulumat ei minusta ole myöskään aloittelijoiden ongelmia.


    • Jee____

      Suosittelisin itse ainaskin jättää ton salin välistä ja käydä vaikka kävelemässä 1,5 tuntia.. siitä on hyvä aloittaa tunnin juoksu tavoittelu.. Ja tiety jos kokeilet juosta tosi hitaasti sen tunnin niin se on jo eteenpäin.. Tietty jos salille menet niin pienillä painoilla pitkiä sarjoja... Ja ton kunto nyrkkeilyn sijasta suosittelisin potkunyrkkeilyä.. Se antaa koko kropalle paremmin kyytiä ku nyrkkeily.. Ja osta kunnon kengät juoksu tuntuu kivemmalta.... Jaksamisia yrittämiseen... Älä luovuta liian helpolla ;)

      • juoksija 837653

        Olen juossut 2-4 kertaa viikossa 20 vuotta enkä ole KOSKAAN käynyt salilla. Koululiikunnan jälkeen päätin että kaiken liikunnan tämä mies tekee jatkossa juosten ulkosalla. Salitreeni on tavallaan juoksun "vastakohta". Jos juoksija alkaa painonnoston niin juoksukunto kärsii. Toisaalta kovat painonnostajat eivät pärjää pitkillä juoksulenkeillä. Sen havaitsee erittäin selvästi maratonilla 25-30 kilometrin kohdalla jossa naiset ovat hyvissä voimissa ja lihaksikkaat miehet alkavat kävellä. Jyrkkää mäkeä ylös; siinä hyvä lihastreeni jota olen soveltanut alusta asti.


    • treenamaan

      Kyllähän hyvistä vatsa- ja selkälihaksista ja keskivartalon halinnasta yleensä on ehdoton apu juoksussa. Muuten kovien painojen tai salilaitteiden kanssa meuhkaaminen ei tosiaankaan ole juoksijan laji.

      • kevyillä painoilla

        Mulle taas on ollut pelkkää hyötyä siitä, että teen lihaskuntoa salilla 2xviikossa. Kevyet painot, pitkää sarjaa.

        Tosin en olekaan puhtaasti pelkkä juoksija, vaan harrastan myös hiihtoa. Kumpikin laji tulee toinen toistaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      3085
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1590
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      92
      1442
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      88
      1342
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1304
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      148
      1206
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1168
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      120
      992
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      912
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      793
    Aihe