ja keskusteltavaa ole parisuhteessa ja sen perustassa kuin vain se, sen pituus ja kestävyys????
seksi, seksi, seksi
eikö tosiaan muuta tarvetta
182470
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
laita jo tällaisen viestin...rauhoitu nyt, vaikka ymmärrän jos seksin puute vetää hermot kireelle.
ja puutetta ei ole, paitsi täällä näyttää se olevan ainainen valituksen paikka tai parisuhteen toimivuuden ehto.
kuitenkin näihin "lyhyisiin" kommenteihin...
Mietin että eiköhän yksi olennainen asia ole "seksi" parisuhteen hyvänä ylläpitämiseen, näin uskon. Ja hyvässä parisuhteessa seksi on hyvää, on se sitten lyhyttä tai pitkää koska siitä voidaan puhua. Tosin onhan paljon muitakin asioita. Ihmiset on niin erilaisia, voihan se olla että synkkaa muuten mutta sängyssä on ihan erilaiset ajatukset. Sekin on ok, jos vain kumpainenkin sen hyväksyy ja mieltää ok:si.
Noo, sellaista.
hyvään suhteeseen. Ihmisistä itsestään sitten riippuu, kuinka usein sitä harrastetaan. Jotkut haluavat useita kertoja päivässä, toisille riittää kerta kuussa. Parastahan tietysti olisi, jos löytäisi ihmisen, jolla on samanlainen vietti. Kun suhteen alussa monesti harrastetaan sängyssä tiiviimmin, niin asian voisi nostaa ihan asiaksi, jutella että kuinka usein haluaisit sitten kun/jos ollaan seukattu kauemmin.
Niinhän se on, että jos seksi toimii, niin se on vain 10% koko suhteesta, jos taas ei toimi niin 90%.
tää (nuorempien), erityisesti ehkä miesten, suhtautuminen seksiin Tuntuu puuttuvan ymmärrystä, että varsinkin lasten ollessa pieniä, sitä ei aina jaksa revetä rakastelemaan, tai että seksuaalisuuskin voi vaihdella kausittain.
ihmisen perustarpeisiin, eikä sitä ole oikeutta toiselta vaatia.
se on kyllä totta niin
Seksi nimenomaan KUULUU ihmisen perustarpeisiin ja siksi jos tahtoo liittonsa jatkuvan sitä harrastaa toisen osapuolen kanssa, jos jättää puolison ilman seksiä se on suora lupaus käydä vieraissa.
SEKSI ON IHMISEN PERUSTARVE JOKA YLITTÄÄ JOPA NÄLÄN,VILUN JA VAARAN PELON.
Jos mies ja nainen laitetaan katastrofin keskelle, he eivät lähde etsimään ruokaa, vaan harrastavat SEKSIÄ koska luonto on noin ohjannut jatkuvuuden lain.
Kammottava ajatus että joku piinaa toista seksittömässä liitossa? Toki tarpeemme ovat erilaisia, mutta silloin aikuisena pitää SOPIA mikä on molemmille sopiva määrä seksiä. Jos sopimukseen ei päästä, on liitossa jotain mätää, eikä moleminpuolinen kunnioitus toimi jolloin on aika harkita onko lainkaan oikein jatkaa liittoa, jossa kaksi ihmistä kärsii yhdessä.
Kiva arki pelkästään ei ole elämää, kuten pelkkä seksi ei luo läheisyyttä.
Kun te joskus löydätte aidon rakkauden ja ymmärrätte ettei listoja teoista lasketa vaan rakkaus antaa kaiken ottamatta mitään, ymmärrätte miksi liittoja joissa rakkautta ei ole, ei pitäisi koskaan solmia, eikä niitä pitäisi jatkaa läpi ihmisiän vain siksi että se kerran tuli solmittua.
Oma liittoni loppui vaikka jatkoin seksiä eroon asti säännöllisesti mieheni tarpeita kunnioittaen (hän tarvitsi seksiä vähemmän)
Miehelle vieraissa käynti siksi ettei kotona saa, on arkista ja tavallista. Naisena olisin ollut huora, joten valitsin eron, viidentoistavuoden puutteessa elon jälkeen.
Mikään liitto ei toimi sillä että yksi yrittää kahden puolesta, mieheni ei kunnioittanut minua, ei halunnut tehdä hyvää ja ivasi minua sen tähden mitä olen?
Vain kodin ulkopuolella seksikkyyteni oli hyväksyttävä ominaisuus, koska sillä mies saattoi kerätä itselleen statusta, näytin hyvältä käsipuolessa ja vedin oikeanlaisia ihmisiä puoleeni, jolloin hän saattoi parantaa asemiaan yhteisössä?!
seksi ei kuulu ihmisen perustarpeisiin, edelleenkään.Sitä ilman säilyy hengissä! Ja vaaratilanteissa ihminen kyllä pakenee tai taistelee. Sillä ei ole mitään tekemistä seksin kanssa!
Seksi perustuu vapaaehtoisuuteen,ei pakkoon. Vaikka mitä väittäisit,niin faktaa se ei miksikään muuta.
"Miehelle vieraissa käynti siksi ettei kotona saa, on arkista ja tavallista. Naisena olisin ollut huora, joten valitsin eron, viidentoistavuoden puutteessa elon jälkeen. "
Tuskin sitä huora on sen paremmin mies kuin nainen,jos käy vieraissa! Bullshittiä taas!
Jos tuo ois totta ihmiskunta ois kuollu sukupuuttoon jo sukupolvia sitte.
Miten selität sen että sodan aikana se seksi poiki poikia tuhansittain, eikä siinä ruokaa juuri jaettavaks riitäny ku mies lomille ehti. Kyllä se seksi oli joka hoidettiin siinä kerran kolmes kuukaudes ku mies kävi, syödä ehti muulloinkin.
Vaan siitä että asia pitää aikuisten kyetä SOPIMAAN ilman että toista osapuolta pidetään puutteessa vuosikausia.
oletko sinä sopinut miehesi kanssa siitä mikä on se määrä seksiä jonka tämä saa liitossaan sinun kanssasi, vai onko sopiminen sitä että ilta illan jälkeen päätäsi särkee ja kun vuosi on täysi mies ei enää jaksa kinuta vaan tyytyy elämään ilman seksiä.
(päänsärkylääkkeenä seksi on kyllä ehdottoman hyvä vaihtoehto.)
juu, parittelua tarvitaan toki lisääntymiseen,noin biologisessa mielessä. Silleen se tietenkin on ihmisen säilymisen ehto.
Mutta nälkään ja janoon verrattava perustarve se ei mun mielestä kyllä ole.
Kyse nyt ei ole siitä ettenkö pitäisi siitä tai ettei se mielestäni ole tärkeä. En kuitenkaan tee mitään sopimuksia siitä, montako kertaa kumpikin viikossa saa. Sen mukaan miten hyvältä yhdessä olo tuntuu jne.
Jos nyt viitsitte lukea ajatuksella ensimmäisen kirjoitukseni niin ehkä idea vähitellen avautuisi paremmin. Minusta seksi seuraa rakastamisen, läheisyyden ja yhteisyyden tunteita tässä järjestyksessä. Ja kummankin tulee niitä vaalia parisuhteessa sekä myöskin huolehtia siitä, että molemmat arjen tohinoissa jaksavat eivätkä uuvu sen moninaisiin vaatimuksiin.
Muuten, aika outo ilmaisu: pitää puutteessa...
kuolee,seksin puutteeseen ei.
Olen täysin samaa mieltä että seksi kuuluu ihmisen perustarpeisiin,mieheni ei sitä ymmärrä.. seksiä viimeksi n.2kuukautta sitten.. Ihan perseestä...
Miksi hän ei halua olla kanssasi?Tarpeet ovat erilaiset, kympin juttu onkin se, miten saada ne tarpeet 'matsaamaan' yhteen!
normaalissa liitossa usein tarvitse.Yksi elämän tärkeimmistä asioista,joka ei tietenkään poissulje muita arvoja.
Tottakai on muutakin keskusteltaa.
Yhtä hölmö kysymys olisi eikö ole muuta keskusteltavaa kuin lasten hyvinvointi ja heidän harrastukset?Eikö muuta tarvetta?
Itse en voi olla parisuhteessa ilman monipuolista ja kohtuullista seksielämää.Mitä se on muille on yksilökysymys,mutta minulle 3-4 kertaa viikossa monipuolista ja vaihtelevaa seksiä on sopiva "annos!.