tyytyväinen juuri omaan sinkkuuteensa.
Kun pariutuu. mukana on jonkin ajan kuluttua lapset.
Lukekaa IPCC:n raportti tänään, on asiaa jo tekstiteeveessä. Ekokatastrofi ihmisen aikaansaannosta 90 % ja aikaa ei ole enää sen hillitsemiseksi eikä ihmisillä edes halua kuin joillakin viherpiipertäjillä.
Juuri nyt esikouluikäiset ovat se lapsiryhmä, joka tulee nämä kauhuskenaatiot näkemään. Ihan kylmää. Onneksi ei ole omia lastenlapsia ja asiaa kannattaa miettiä, jos siinä nyt mitään miettimistä on.
Hyvä kun itse pois alta pääsee.
Laajentakaa sinkut omaa ajatusmaailmaanne.
Ymmärrän kun hormonit hyrrää ja lisääntyminen on ihmisen kohdalla yksi vieteistä, mutta jos lasta rakastaa, niin on vähän myöhäistä harkita perheen perustamista, jos ei sitten ihan vain
hankintapohjalta hommaile samoin kuin omakotitaloa, jotta olisi "parempi ihminen"??????
Kun pariutuu. mukana on jonkin ajan kuluttua lapset.
Lukekaa IPCC:n raportti tänään, on asiaa jo tekstiteeveessä. Ekokatastrofi ihmisen aikaansaannosta 90 % ja aikaa ei ole enää sen hillitsemiseksi eikä ihmisillä edes halua kuin joillakin viherpiipertäjillä.
Juuri nyt esikouluikäiset ovat se lapsiryhmä, joka tulee nämä kauhuskenaatiot näkemään. Ihan kylmää. Onneksi ei ole omia lastenlapsia ja asiaa kannattaa miettiä, jos siinä nyt mitään miettimistä on.
Hyvä kun itse pois alta pääsee.
Laajentakaa sinkut omaa ajatusmaailmaanne.
Ymmärrän kun hormonit hyrrää ja lisääntyminen on ihmisen kohdalla yksi vieteistä, mutta jos lasta rakastaa, niin on vähän myöhäistä harkita perheen perustamista, jos ei sitten ihan vain
hankintapohjalta hommaile samoin kuin omakotitaloa, jotta olisi "parempi ihminen"??????
Vastaukset 6
Vanhimmat
halveeraat viherpiipertäjiksi ihmisiä, jotka jotakuinkin ainoana ryhmänä ovat ymmärtäneet ilmastonmuutoksen olemassaolon, syyt ja seuraukset?
Some respect.
Samalla logiikalla eliitiksi kutsutaan ihmisiä, joilla ei ole mitään muuta annettavaa tälle yhteiskunnalle tai maailmalle kuin kasa rahaa.
Arvostukset ovat näiltä osin täysin päin hittoa.
että on varakkaita ihmisiä, jotta sosiaalihuolto toimii ja verovaroja on riittävästi sairaita ja vanhuksia ja lapsia varten. Lisäksi koulutus on hyvin tärkeää.
Kannatan viherpiipertäjiä, mutta ikävä kyllä todellisuudessa se ei tule toimimaan, on nimittäin sellainen mylly tämä maailma tällä hetkellä, että hyvä jos keski-ikäiset pääsevät tästä hullunmyllystä pois ehjin nahoin.
Viherihmisiä on niin äärimmäisen vähän, että se
vaikutus on kuin kärpäsen pläntti Atlantilla.
Yritys hyvä kymmenen, vaan ei pysty enää tämän maapallon tuhoa estämään, ikävä kyllä.
Luonnonvoimat ovat sitä luokkaa, että muutaman ihmisen toimiminen siten, että muuttaa kylmään
metsämökkiin ja viljelee perunaa ja porkkanaa
sama kauhtana päällä öin päivin ja viimeisen henkosen vetäessään ei ole sairaalahoidossa.
Tähän ei parempaan siis erityisen hyvään tottunut
suomen kansa halua ryhtyä ja jos suomalaiset siihen ryhtyvät, sekin on kärpäsen pläntti valtameressä, koska Kiina ja Intia ja USA etc
etc päästävät ilmaan CO2 vaikka kuinka paljon ja esim. Kiinan polkupyörät ovat juuri vaihtumassa
autoihin.
Tuhannet ja tuhannet lentokoneet sahaavat taivaalla. On turha luulo. että matkustaminen loppuu kuin seinään. Itse en sitä paljon harrasta verrattuna moniin muihin ihmisiin.
Siis summa summarum; Kannattaa perehtyä monipuolisesti luonnon tuhoutumiseen ja miettiä mitä 9 % lämmönnousu tekee koko pallolle, siis se oli Suomen osalta vuosisadan loppuun mennessä.
On mielestäni lapsivihamielistä hankkia lapsia tällaiseen maailmaan.
Sinkuille kaikki kunnia!
Olen nyt päälle parikymppinen, mutta äitini oli jo minua odottaessaan huolissaan siitä, millaiseen maailmaan synnyn. En ole ajatellut, että olisin syntynyt mitenkään kovin huonoon aikaan.
Ilmastonmuutos näyttäisi olevan fakta ja asiat tulevat muuttumaan. Kannattaa kuitenkin muistaa, ettei maapallo yhdessä yössä eikä vuodessakaan ole muuttumassa. Jos nyt tulisin vanhemmaksi, niin maailma olisi varmastikin pahempi paikka lapseni tullessa aikuiseksi, mutta ei niin paha, etteikö minun kannattaisi lasta hankkia. En ole varma, olisiko maailma liian paha paikka lapsille edes sadan vuoden päästä, vaikka pahimmat kauhuskenaariot ilmaston suhteen olisivat käyneet toteen. Ehkä on kuolemaa, sairauksia tai vastaavaa, mutta on niitä ollut ennenkin.
Voisi myös kysyä, olisiko eettistä sekään, että EI tee lapsia. Jo nyt länsimaiden ikärakenne on sellainen, että eläkkeiden maksamisesta tulee iso taakka. Onko oikein vielä entisestään pienentää sitä joukkoa, joka kantaa tästä vastuun? Saattaisi tietysti olla houkuttelevaa kostaa tälle ja aiemmille sukupolville ilmastonmuutoksen takia, mutta kyse oli kaiketi nimenomaan eettisistä valinnoista.
parikymmentä vuotta sitten paljonkaan puhuttu, se oli sitten ihan hyttysen hyrinää.
Jos haluaa lapselleen kamalan kohtalon, niin olisi tietysti hyvä, jos voisi sitä etukäteen ko. henkilöltä kysyä, ja vastaus olisi oletettavasti kielteinen.
Mutta koska kukaan ei omaa syntymäänsä pysty itse
ratkaisemaan, niin ainakin täydellä ymmärryksellä varustettujen kannattaa miettiä
lastenhankintaa, koska tämä pallo jo liitoksistaan ratkeilee ja tulevat ekopakolaiset
täyttävät tämän Suomenkin vielä, kyllä tänne
100 miljoonaa ainakin mahtuu ja seisomapaikoille toinen mokoma.
Ei kenenkään täysjärkisen kannata jäädä eläkkeelle sanan varsinaisessa merkityksessä, vaan hommata itselleen pörssin kautta sellainen omaisuus ja rahavarat, että varmasti riittävät ilman tulevia sukupolvia.
Ilmastopakolaiset tulevat täyttämään tämän maan, se on varma, eikä täällä silloin valkotukkaisia suomilapsosia enää juuri näy.
Ikävä juttu, mutta ihmisten tarpeet näyttää olevan niin moninaiset, että täytyi tämäkin pallo saada lumipalloefektin tasolle, ettei enää ihmisten tuleva käyttäytyminen ja toimiminen voi estää totaalista tuhoa.
Ihminen on toiminut niin epärationaalisesti kuin ajatella saattaa, mutta luonnon mahti on ihmisen aivoituksia moninverroin vahvempi.
Tuho voi olla todella nopea, koska Kiina, Intia etc. vasta oikein alkavat autoilla jurruttelemaan ja se määrä on sanoinkuvaamaton.
Hiilivoimaloita tulee niin paljon, että ei sitä
tavallinen talaaja ymmärrä. Sielläpäin aletaan nyt elää yhtä tuhoisasti kuin länsimaissakin, väkeä on vaan niin pirusti.
Omansa saa jokainen vääntää ihan vapaasti mutta ei ole kiellettyä ajatella rakkauden periaatteella ja järjellä. Onneksi emme ole
kenenkään elättäjän varassa, vaan elätämme toisia ja suurilla summilla, niin että päätä huimaa.
Ei tuossa mielestäni ollut mitään, mikä olisi ristiriidassa sanojeni kanssa. Toki lastentekoa kannattaa miettiä, mutta tämä lienee totta aina. Ehkä nykyään enemmän kuin ennen... tai ehkä ei. Toisaalta lääketiedekin on kehittynyt ja kehittyy huimasti, joten tulevatko lapsemme lopulta elämään pahemmassa paikassa kuin me? Joiltakin osin kyllä, toisilta osin ehkä eivät. Entä tulevatko lapsemme elämään pahemmissa oloissa, kuin missä nytkin miljoonat elävät eri puolilla maapalloa?
Ihmisillä on taipumus huomioida kielteiset asiat voimakkaammin kuin myönteiset. On vaikea lopulta sanoa, ovatko asiat menossa parempaan vain huonompaan suuntaan. On vaikea edes määritellä, mitä nämä kaksi asiaa ovat ja miten asiaa voisi mitata.