tosissaan? Ei voi suhtautua kuin huumorilla :)
Ottaako joku netti-
deittailun...
444115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Itseänikin jo naurattaa että kuvittelin netistä löytyvän luotettavan miehen. Nimim. "Oppia ikä kaikki"
että voi heitellä mitä vaan kommentteja, ei mitään väliä :)
Esimerkiksi politiikkaan ei voi lähteä, pystyvät kaivamaan liian paljon provoja esiin. Mummot eivät ehkä ymmärtäisi kaikkia.
...löysin luotettavan tosiaankin. Siis luulin löytäneeni. Mutta kun se luotettavuus täällä tarkoittaa ihan jotain muuta kuin mitä isä minulle opetti!
Täällä seikkailee oman lajinsa porukkaa, mutta ei minulle! Turha ajatella, että saisit elämän kumppanin. Tämän asian olen oppinut kantapään kautta. Olen fiksumpi nyt.
Viimesin suhde alkoi nettideitin kautta ja kesti noin 3 vuotta ja kivaa oli ja tytsy on nykyään yksi parhaita ystäviäni vaikkei homma seurusteluna tuon pidemmälle jatkunutkaan ja kyllähän sieltä toisinaan löytyy piparin reunaa järsittäväksi vaikkei sattuisi suhteeksi kehittymäänkään.
Huumorilla siihen pitääkin suhtautua mutta ei se pois sulje sitä faktaa että deitti toimii ja pelittää =)
Tietenkin voin lähteä sokkotreffeille, jos joku mielenkiintoinen nainen tulee vastaan. Näillä keskustelupalstoilla siis, en tarkoita treffipalveluita.
Hauskaahan tämä on ja netti on tarkoitettu irroitteluun ja provoiluun. Monet hyvät naurut olen täältä saanut. Ei ehkä ihan päivittäin mutta joka toinen päivä kumminkin.
Viikon parhaat olivat ne, kun joku nainen yritti vaikuttaa sivistyneeltä ja käytti sanaa jonka olen tuonut yleiskieleen.
sanan olen luonut!ja löytänyt sille vielä käyttäjänkin, ja sitten morkkaat sitä ihmistä! Taidat olla todella 'pimeä!.
Eikö siinä ole mielestäsi hauskaa, jos yrittää brassailla sivistyssanalla sille joka on sanan tuonut yleiseen käyttöön. Ei siis keksinyt.
Tulee mieleen joku "Teach your grandfather to suck eggs". Tai jotain vähemmän kohteliasta. :-)
että juuri sinä olet keksinyt sen? Ja mikähän se sana mahtaa olla, jotta en sattumalta erehtyisi käyttämään sitä- se kun on sinun! Kyllä kai maailmassa sanoja on, uusiosanojakin, jotka otetaan käyttöön, kun joltakin ne kuulee. Näinhän kieli 'kehittyy'-tai sitten ei.
Piti koittaa nimimerkilläsi hakea, mikähän olisi tuollainen sivistyssanaepisodi ollut. Kerro nyt mulle, jookos. Sais täälläkin nauraa.
Oli vanha nimmarini, yksi niistä tosi vanhoista.
Joskus kun palasin työmatkalta Zürichistä ja luin lehdestä omat mielipiteeni nimmarillani höystettyinä oli mennä kahvit väärään kurkkuun.
Nykyisin yritän vaihtaa nimmaria viikon välein tai useammin.
Ahaa, jokin vanha juttu.. no, en mä tajunnu. Mutta olenkin akat. enempi taiteelliselta puolelta ja... no mitäs tässä selittelemään.
Ei siis ollut mikään jaettavissa oleva ilo, mutta kiva kun sinulla oli hyvät naurut.
Onhan siinä oma hauskuutensa jos vanha nimmari muuttui yleiskielen sanaksi. Pääosin sen vuoksi, että lehtien toimittajat hoksasivat että tämähän on ihan fantsua. Netistähän ne aiheensa hakevat kun oma ajattelu on niin rasittavaa. :-)
Nyt sitten joku untuvikko syöttää minulle vanhaa nimmariani osoituksena siitä miten fiksu hän on. *ROFLMAO*
Toivottavasti et sitten ihan päin naamaa nauranut. Aloin jo tuntea sympatioita tätä untuvikkoa kohtaan, joka oli joutunut julman ja kiivaan Akat. M:n teräviin kynsiin. Ei ole mitään pahaa siinä, että yrittää olla fiksu. Jos yrittää fiksua miestä, niin parempi siinä on itsekin yrittää olla fiksu. Tai sitten se oli sellainen taistelutilanne. Vaikutat vähän sellaiselta helposti kiihtyvältä persoonalta.
Etkä siis kerro, mikä se nimmarisi oli. Etpä tietenkään. Ihan turhaan ruinaan.
Jo luojansakin silmissä? ja sillä nyt prassailet?
pienen porukan ohimenevä ilmiö. Ei mitään prassailun aihetta.
Minäkin olen luonut enemmän sanoja kuin sinä, ja isommille porukoille. (kirjassani)
Joten se siitä.
"peelo" se nimmarisi/sanasi...
(tyylillisenä vinkkinä lisättäköön, että *ROFLMAO* ja vastaavat kuuluvat kyllä lähinnnä teinien kielenkäyttöön.)
On viimeisen vuosikymmenen parhaita.
Netin alkuaikojen veteraanit taitavatkin minut tunnistaa, pitää vaihtaa nimmaria piakkoin.
Nuo lyhenteet keksittiin silloin kun netti oli tosi nuori tai jopa ennen nettiä. Jos päätteenä oli 110 baudin nopeudella toimiva Teletype ASR 33, niin ei todellakaan halunnut kirjoittaa enemmän kuin mikä oli ehdottoman välttämätöntä.
mitään, mutta jos haluaa sisäpiirilleen viestiä, niin mikäs siinä.Typerää minusta joka tapauksessa ja hyvin teinimäistä.Olisi eri asia jollei tilaa tekstille olisi.
Ainakin hymiöt löytää hakusanalla smileys.
Muiden lyhenteiden löytäminen kestäisi varmaan noin kolmekymmentä sekuntia.
Eivät nuo todellakaan ole teinien keksimiä enkä ole teini. Parempi kuva voisi olla vaikka http://www.sosiaalisestirajoittuneet.fi/index.php?date=20070124
"Typerää minusta joka tapauksessa ja hyvin teinimäistä."
Omalla tavallaan joo.
Toisaalta se porukka, joka joskus 80-luvun lopussa ja 90-luvun alussa teini-ikäisinä oppi käyttämään näitä lyhenteitä, on nyt 30-40-vuotiaita ja varmaan aina silloin tällöin myös käyttävät niitä.
Asiansahan voi ilmaista suorasanaisemmin pienemmässä tilassa kuin kyseisen "lyhenteen". Teinibrassailulta tuo haiskahtaa, ja sitähän se on aina ollutkin.
Eli sanotko, että se mikä on joskus teinimäistä ei ole sitä välttämättä enää, kun samat henkilöt käyttäytyvät samalla tavoin 20 vuoden päästä, vaikka kyseinen käyttäytyminen kuuluisi vielä pääosin teinikulttuuriin? Hei hoo vanhainkodin roflmao-lökäpöksyt!
Noh, kyseinen käytös ei ainakaan hyvää kuvaa anna. 80-luvun hevi-ilmiöön jämähtäneetkin ovat vertailukohtana oma huvittava lukunsa.
akeaeeminen ei ole sama asia kuin fiksu.
"Sanan peelo väitetään olevan peräisin ylioppilastutkintolautakunnan ylitarkastaja Pekka Elon omalaatuisesta käyttäytymisestä IRC:ssä ja uutisryhmissä vuoden 1995 tienoilla. Hänen Freenet-käyttäjätunnuksensa ja siten myös oletusarvoinen IRC-nimimerkkinsä oli peelo, ja sanaa alettiin sen myötä käyttää myös yleisenä haukkumasanana. "
http://www.nuoretaidit.net/foorumi/viewtopic.php?p=2655&highlight=&sid=99541f76520be13ff0208ef3f7123b3e
tuliko näpeille? mitäs oot niin saatanan ruma?
Onko nyt hyvä olla!
nyt on todella hyvä olla.
kun tekee feikkiprofiilin ja höpöttää "kakkaa".
Komea, rikas mies ja niin edelleen.
Hahaa, kuinka lankaan menevät ja paljastavat itsensä...
Jotkut täällä netissä liikkujista todella ovat komeita, rikkaita, älykkäitä jne.
Jos esiintyy ihan omana itsenään niin saa parhaimmat naurut, naiset ovat aivan hirveän epäluuloisia. Vielä parempi jos lähettää viestin virkapostista. Tyypillisesti saa takaisin viestin joka alkaa "MITÄ VITUN PILAA TÄMÄ ON?" ja jatkuu kastraatio-uhkauksilla.
Omat viestini siis ovat normaalin kohteliaita, samanlaisia kuin netin ulkopuolella.
...synnyttämään keskustelua. Se vaatii harjoitusta ja oivallusta. Minulle käy enimmäkseen niin, että kukaan ei vastaa mitään. Täytyy osata provosoida juuri sopivasti. Terv. nimim."Oppia ikä kaikki".
Aloita vaikka autoveropalstalta. Sieltä saa helposti 20.000 lukijaa.
Seuraavaksi eniten näyttää kiinnostavan ryhmäseksi (tunnustan sinnekin koemielessä provoilleeni), noin 5000 lukijaa.
Ihmissuhdehömpästä on kiinnostunut ehkä 1000-2000, asia-aiheista alle sata.
Kertoo aika paljon Suomen kansasta.
Siis saadakseen yleisöä pitää valita oikea areena. Näin kai se menee. Tosin on niin, että jos palstalla on paljon lukijoita, vastauksia ei välttämättä tule ollenkaan. Kaikki haluavat vain aloittaa keskustelun ihan itse. Esim. Maailmanmenoa on sellainen. Enpä jaksa enää kirjoitella sinne. Nää on mukavampia...
Kun tämä Suomen kansa on mitä on, parhaiten varmaan onnistuisi keskustelu siitä pääseekö suomenpystykorva avannosta kun sille tulee stondis kylmässä. :-)
Aihe on vapaasti käytettävissäsi. On muuten ihan todellinen, naapurina asunut vanginvartija kavereineen keskustelivat siitä aika pitkään.
...mutta ulkopuolella minun asiantuntemukseni.
Muuten: en kyllä mollaisi meitä suomalaisia keskustelijoita. Ihan hyviä ja hauskoja keskusteluja olen näilläkin palstolla seurannut ja nauraa hykerrellyt täällä itsekseni.
Alkuaikojen Cayman Inc:iä (kolmihenkinen perhe), kiihkohurria ja aika monta muuta on hieman ikävä. Niiden kanssa suljettiin puolueitten keskustelupalstat kun kansalla oli aivan vääriä mielipiteitä. SDP:n palsta meni kiinni viimeiseksi, kun presidentinvaaleissa kyseltiin onko Halonen suuripalkkaisena ministerinä käyttänyt yksinhuoltajien sosiaaliturvaa.
Onhan netissä kaikenmaailman ydinfyysikoita, tutkimuslaitoksen johtajia ja niin edespäin. Nämä on melko helppo tunnistaa. Toisinaan on tosi hyviä keskusteluja.
Tunnut olevan alan veteraani. Eikö kannattaisi hyödyntää kokemus ja kirjoittaa muistelmat tai/ja oppikirja nettikeskustelun saloista. Potentiaalisia lukijoita riittäisi...
vain pienituloisille? Siis, jollei erikseen ole tulorajoja asetettu. Vanhempainavustus kuuluu kaikille suomalaisille perheille ym. siihen verrattavat edut. Millä tavalla Halosen tai jonkun muun tulisi olla eriarvoisessa asemassa? Luuletko, ettei joka ainoan 'kovan' johtajan perhe ole käyttänyt etuja, jotka ovat tarjolla, ja vielä niitäkin mahdollisuuksia, joita voi käyttää esim. verotuksen 'suunnitteluun' tms.
Eikös sossujen ideologian mukaan hyväosaisilta pidä ottaa ja näillä rahoilla huolehtia huono-osaisista?
Jos valtakunnan pääsossu käy hakemassa rahaa yhteisestä kassasta jolla pitäisi huolehtia köyhistä, eikö se sinusta ole aika irvokasta?
Luulisi ministerin palkalla pärjäävän muutenkin.
Mutta taitaa Halonen olla näitä "aina käsi toisen taskussa"-sossuja.
totean vaan että yhteistä hyvinvointivaltiotahan tässä on rakennettu.Ja kuten totesin, muitakin löytyy kuin Halonen, vaan sehän onkin sitten kielletty puheenaihe!
Joskus tosissaan mut en enää.
Hyvä siellä on notkua ja paasata tyhjänpäiväisiä juttuja. Joku menee aina halpaan ja pääsee paneen.
Muutahan nuo akat siellä ei haluakkaan ku itekkään eivät edes tiedä mitä haluavatte.
on kai olleet siellä jo useita vuosia ellei vuosikymmeniä?
on jo nuorempien sukupolvi kasvamassa, jotka kirjottelee toisilleen milloin mistäkin älyttömyyksistä sisäpiirimalliin!
muuten kuin huumorilla :=)