Valmistun tänä keväänä lähihoitajaksi. Valitettavasti olen huomannut koulutuksen aikana, ettei ala olekaan yhtään omani. Silti päätin käydä koulun loppuun mutta se taisi olla virhe, koska lähihoitajaa ei ehkä helposti oteta muihin töihin. Onko minun siis opiskeltava toinen ammatti itselleni, ettei lähihoitajan paperit estä muun työn saamista?
en halua työttömäksi
huolestunut.
9796
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Täällä valmistuu lähihoitajia ja sairaanhoitajia, joista kolmannes menee kauppojen kassoille kun oman alan töitä ei ole. Mutta kannattaa opiskelujen aikana se paikka hankkia, työttömänä ei enää pääse oikein mihinkään, kun sitten muuttuu automaattisesti työhaluttomaksi.
sä olet siis sellainen joka toiasen opiskelu paikan viet ja sit se ei vaan kiinosta,.... noh kuules kaupankassalle vaan... tai siivoojaks pääsee kuka tahansa....
ARVOKASTA työtä
kukas ne johtajein huoneekin siivoaa jos ei olis siivoojia
vois joskus miettii asiaa näinkin...
Ammattimaiseksi siivoojaksi täytyy käydä 2 vuotinen koulutus että pääset palkalliseen siivoojan työhön tai työkokemusta täytyy olla vähintään 3 vuotta.
Tai varastohommiin. Eihän noissa hommissa useinkaan mitään tiettyä koulutusta tarvita. Ongelmana taitaa enemmänkin olla työpaikkojen huono viihtyisyys: raskasta ja yksitoikkoista raadantaa päivät pitkät.
Jätin terveydenhoitoalan ja lähdin tehtaaseen tuotantolinjalle. Veljeni vaimo oli jo siellä ja pääsin hänen avullaan töihin. Palkka on parempi eikä viikonloppuisin tarvitse olla töissä eikä juhlapyhinä. Eikä tämä ollenkaan niin tylsää ole kun luulin, huonoin puoli on meteli.
Onkos tämä lähihoitajakoulutus peruskoulutusta? peruskoulutuksessa annetaan kyseisen alan perustiedot joita täydennetään työpaikoilla ammatillisilla taidoilla ja tiedoilla. Sinun täytyy hankkia jollain keinoilla nyt se ammatillinen taito joko työharjoittelijana tai palkallisena työntekijänä jos vain on mahdollista päästä.
Lähihoitajan vanhusten vaipanvaihdolle löytyy leikkitarhasta. Lastentarhahoitaja tms paikkoja löytyy hel.fi ja työpaikat, myös mollista. Jos lasten kanssa tykkäät työskennellä niin ihmeessä haet tarhaan, koska ne haluavat nimenomaan lähihoitajan tutkintoa. Palkat samat kuin lähihoitajilla n.1600-1700e/kk. =) Ei mistään koulutuksesta ole ikinä haittaa toiseen haettaessa. Asiakaspalvelu tehtäviin pääsee helposti ilman koulua myös. Tai sitten tuon koulun jälkeen käyt vaikkapa myyjän ammattitutkinnon oppisopimuksena vuodessa, jolloin pääset vaikka Zaraan tai Stockmannille myyjäksi vaatepuolelle tms. =) Vaihtoehtoja on monia..
Jos et mitään löydä, voit tulla minun elätettäväksi. Saat kaiken mitä haluat =)
Eikös kohta ala jälleen kevään yhteishaku. Hae toisen alan koulutusohjelmaan, mikäli et tahdo tehdä lähihoitajan töitä tai esim. jatkaa sairaanhoitajaksi amk:ssa.