eli lopetin e-pillereiden syönnin viimevuoden syys-lokakuus ja iho on taas jälleen alkanu menee huonompaan kuntoon.eli onko mitään hyvää keinoa saada se yhtä hyvään kuntoon ku e-pillereitä käyttäessäni?en mielellään alkaisi kuuria uudestaan kun ei muuten oo ollu tarvetta sille enää..=(
e-pillerien jälkeen iho huononi
mikä avuks?
8695
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minä lopetin pillerit 12kk sitten, vieläkään iho ei ole täysin tervehtynyt, ehkä isoimmat paukamatulehdukset ovat kaikonneet. Kesällä aurinko helpotti tilannetta, mutta sitten taas palasi takaisin finnit. Eipä siihen kait mikään oikein tehoa, itsekään en pillereihin enää takaisin mene, koska sama homma olis taas sitten joskus edessä päin, eikö? Hellät puhdistustuotteet on kuitenkin hyvä olla, ja tarpeeksi kosteuttava kasvovoide. Liikunta ja vedenjuominen on kans hyvä.
pahinta mitä vois tehdä olis käyttää kuivattavia aknetuotteita! Tulehtuneesta finnistä olen joskus yrittänyt heti eroon paikallishoitogeelillä tai lääkärin ohjeesta hydrocortisonilla (1%) - sitä voi kokeilla finniin esim. yön ajaksi, eikä säännölliseen käyttöön. Tsemppiä, kyllä se joskus sitten rauhoittuu! Ja kyllä siihen tottuu kun rupeaa ajattelemaan paljon muita positiivisia asioita kuten urheilemaan vimmatusti =D! Hyvä meikkivoide on esim. Joe Blasco.
Itse lopetin myös Diana Nova-pillerit alle vuosi sitten ja huomasin aika piakkoin sen ihossani. Nyt rupesin käyttämään Dr.Hauschkan tuotteita epäpuhtaalle iholle. Mielestäni ihoni väri on tervehtynyt enkä kärsi enää ihon liiallisesta rasvoittumisesta. Vielä on pieniä näppyjä, mutta se kuuluu ihon puhdistautumiseen näin alkuun. Suosittelen, ettet käytä liian vahvoja aineita ihosi hoitamiseen. Se vain pahentaa asiaa entisestään!
minulla on itselläni lievä/keskivaikea akne ja täytyy sanoa ettei veemäisempää tautia löyvy! mikään ei auta, ja aina kun toivo herää ja kokeilee jtn uutta tuotetta, se osoittautuu vähän päästä täysin sudeksi...minulla on finnejä, arpeutumista ja läikkiä kasvoissa...olen jo niin epätoivoinen, että olen alkanut säästää kauneusleikkaukseen!no, ei mitään, eihän se maksa kuin 2050e!!!
huh huh!olen jo luopunut toivosta... käytän meikkivoidetta puoli purkkia/päivä ja ihoni sen kun huononee..mutta minkäs teet kun oot persaukinen...jos muilla on keskivaikea/vaikea akne voisi kirjoitella tälle palstalle kiitoos!
vaihda meikkituotteesi mineraalimeikkeihin. eivät tuki ihoa vaan hoitavat sitä ja peittävät superhyvin. näyttää luonnolliselta. edullisia löytyy mm. lily lololta netistä tilaamalla.
minkä ikäinen muuten oot?
Sama tilanne minulla...lopetin pillerit kesällä 2006.Sen kesän iho pysyi hyvänä, mutta syksyllä se paheni.Minulla ei ennen pillereitä ollut mitään iho- ongelmia, mitä nyt muutama näppy silloin tällöin mutta sekin kuului murrosikään.
Kestin tuota pahenevaa ihoa tammikuuhun asti, kun ajattelin hyvällä hoidolla ja säännöllisellä kosmetologin puhdistuksella sen tasoittuvan.Eipä auttanut ja varasin ihotautilääkärille ajan.Sitähän se mitä olin ajatellutkin, pillereiden lopettamisesta johtuva hormonaalinen akne...vaikkakin lievä sellainen.Aloitin Roaccutan kuurin.Antibiootteja lääkäri ei turhaan määrännyt, kun tilanne hyvin usein palaa ennalleen(tämä kyllä hyvin yksilöllistä) ja itse toivoin tuota kyseistä lääkettä.Nyt on 10 päivää mennyt ja olen ollut hyvin tyytyväinen.Mitään suurempaa kaikkiin kauhutarinoihin liittyvää(joita myös täältä saa lukea, nekin oireet tietysti yksilöllisiä)..eli kummempaa kuivumista tms. en ole vielä ainankaan havainnut...Suosittelisin varaamaan aikaa lääkäriin.Kallista lystiä kyllä, mutta mitä aikaisemmassa vaiheessa niin sitä parempi..Itse harmittelen, kun en hakenut apua jo aikaisemmin..Steppiä!!
lopetin pillerit keväällä 2005. Pari kuukautta oli ihan ok, mutta sitten tuli näpyt ja finnit, eikä iho vieläkään ole kunnossa. Mullakaan ei aiemmin ollut mitään kummempia ongelmia ihon kanssa.
Roaccutania en halua, koska vauvaa pitäisi ruveta yrittämään, enkä halua sitä lykätä enää eteenpäin.
Ennen laitoin töihin mennessä vaan vähän puuteria ja ripsaria, nyt saa aina läträtä meikkivoiteiden ja peitepuikkojen kanssa. Ei oo kivaa.
Mikä tuo Roaccutan on? Antibiootti, hormonilääke?
Itse kokeilin epätoivoissani Hjeronymus-ihonpuhdistusta, ja puhdistihan se ihoa ja teki sen ihanan pehmeäksi, mutta ei se näille finneille mitään tehnyt :). Hormoneista johtuu :). Ensi kesänä jo 2 vuotta Diane Nova-pillereiden lopettamisesta...
meni iho huonoon kuntoon kun lopetin pillerit joulukuussa 2005 elikkäs reilu vuosi sitten. Pari kk meni ok mutta sitten alkoi iho-ongelmat. Kuitenkin kesän aikana alkoi helpottaa ja nyt on jo iho ihan normaalissa kunnossa. Tuohan nyt on ihan yksilöllistä miten iho reagoi vai reagoiko mitenkään. Pääasia on kuitenkin muistaa säännöllinen ihon hoito, mutta ei tietenkään liikaakaan kannata puunata. Ei iho siitäkään tykkää.