Olen seurustellut aivan totaalisen ihanan miehen kanssa jokusen kuukauden. Meillä menee vähän liiankin hyvin,ei oikein ole mitään negatiivistä sanottavaa kummallakin, synkkaa hyvin yhteen ja muutenkin juttu riittää. Mies on korviaan myöten rakastunut,samoin minä. Kuitenkin mun pitäs päästä eroon miehestä ja jättää hänet,en oikein vain osaa, tai tiedä keinoa.. menee liiankin hyvin, olis edes riitaa tai tappelua,mutta ei.. Syy miksi miehen haluan jättää on ehkä se,että hän ei ole oikein esittelykelpoinen kellekkään kavereille tai vanhemmille. Hänellä on myös hämärää taustaa,vaikka nyt on "normaali". En voi sanoa miehelle syyksi että "en voi seurustella kanssas koska sulla on hämärää taustaa ja et ole esittelykelpoinen.." ...koska kun tutustuimme,sanoin rakkauden huumassa ettei ne asiat häiritse,vaikka nyt kyllä tuntuu häiritsevän kun pidemmän päälle miettii...
Miehellä on ollut tosi onneton elämä ja nytten on onnensa kukkuloilla kun minut löysi.. Mua hän kyllä esittelee kaikille kavereilleen ja vanhemmilleen... Ahdistaa.. Mulla on miehen kanssa ihan hyvä olla,mutta tiedän kuitenkin että hän ei ole SE OIKEA mulle....auttakaa :(
Miehellä on ollut tosi onneton elämä ja nytten on onnensa kukkuloilla kun minut löysi.. Mua hän kyllä esittelee kaikille kavereilleen ja vanhemmilleen... Ahdistaa.. Mulla on miehen kanssa ihan hyvä olla,mutta tiedän kuitenkin että hän ei ole SE OIKEA mulle....auttakaa :(
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos sulle on tärkeämpää se mitä vanhempasi ja kaverisi ajatelevat uudesta kumppanistasi, kuin se mitä itse tunnet häntä kohtaan, niin sillon ainoa ratkaisu on jättää hänet.
Toki, kun puhuit "hämärästä tausta", riippuu siitä kuin hämärä tausta hänellä on.
=narkomaani, rikollinen, ei luottotietoja, lähes linnakundi, ulosottoja......
Tämähän on tietysti provo, mutta astun siihen kengät jalassa. Tarkoitatko ihanalla ihmisellä, että hän on ihanan renttu ja pelottava ja mielenkiintoinen? ja sinä ainut henkilö maailmassa joka häntä ymmärtää ja hänet voisi "pelastaa"? Miksi ihmiset haluaa kusta omaan silmäänsä? Tiedän tiedän, etytä rakastat niin kovasti ja että eihän hän sinun kanssa blaah blaah blaah... Oikeastaan on hyvä, että opit jotakin.
löydät tulevaisuudessa vertaisesi itsekkään tunteettoman kumppanin, sopisitte toisillenne täydellisesti.
OIKEA SYY jättää. Elä täyttä elämää jonkun rentun kanssa, pientä jännitystä elämään tuovat mm. alkoholi väkivalta, huumeet, lääkkeet ym.
Kyllä sä saat ne prinsessahäät, rivitalo kolmion, kaks lasta, kultasen noutajan ja sen kananmunan muotoisen tila-autos.insinöörimiehen ja varmat tulot, Eli tylsyyttä
tai sit sä saat jännitystä, taloudellista epävarmuutta, ja kaksion nuhjuisella vuokratlo alueella jossa "poliisi on ystävämme" Kato se on ihan mitä sä haluut. voit lukee kosmoa siellä kaupungin vuokrakämpässäkin juosta H&M..lä.
Voih,kumpa tää oliskin vitsiä koko juttu.mutta ei.. Miehen historiasta on kuitenkin aikaa,en tiedä tarkalleen kauanko,mutta veikkaisin että nuo asiat tapahtuivat joskus 5-6v sitten.. nyt hän on ihan normaali ja selvillä vesillä..
jos siitä on noin kauan aikaa eikä se ole enää sellainen..? niin mitä se häiritsee?
mutta kun taipumusta on tuollaiseen,niin pelkään että tulevaisuudessakin hän voi joutua ongelmiin tai seota.. en tiedä,pelkään myös että jos perheeni saa tietää siitä, nousee kauhea haloo... myös mietin,että jos josks teemme lapsia, ne saattavat olla jollain tapaa vajaita jos huumeet on vaikuttanut mieheni perinnöllisyyteen