Olen 68 v sauvakävelija, harrastanut sitä jo noin 7 vuotta. Olen opetellut oikean tavan ym. Olen aina ollut kuntoilija.
Kun nyt menen lenkille ja askeleeni on hidastunut, olen sen itsekkin huomannut kun katselen aikoja ja matkoja. Jotkut 30-40 v kävelevät ohitseni ja katsovat halveksivasti vanhaa akkaa joka kävelee niin hitaasti, että on ihana ja helppo ohittaa. Tätä ei vielä 7 vuotta sitten tapahtunut. Aina ajattelen, että katsokaas kun olette itse lähelle 70 miten menee. Tähän on vain sopeuduttava. Hyväksykää meidät vanhat kuntoilijat, ja ohittakaa "nöyrästi". Älkää halveksiko ja naurako. Tyylikin voi joskus lipsua. Ollaan kuntoilijoita koko elämämme, vauhti iän mukaan.
ikäihmisen sauvakävely
3
630
Vastaukset
- SuomiNeito vm -78-
Minäkin harrastan sauvakävelyä. Olen nuori neito vuosimallia -78- Olen mielenterveyskuntoutuja joten minun on harrastettava liikuntaa että pysyn terveenä etten siarastuisi psyykkisesti. Joskus kuntoni on niin huono että en edes jaksa kävellä normaalia kävelyvauhtia kävely sauvoilla.Mutta silti on kuntoiltava minunkin.Ihmiset oikein ihmettelee mikisi kummassa kävelen niin hiljaa??Mutta kun on psyykkisetsi siaras niin en jaksa kertakaikkiaan kävellä kovaa.Harrastan myös uimista, vesijuoksua,vesijumppaa,kesäaikaan teen pitkiä pyörälenkkejä.Siten minä pidän kunnostani huolta.Mutta tavallinen kävely on minulle raskasta kuitenkin.Ulkoilemalla ja kuntoilemalla minä pysyn kuitenkin terveeenä.
- vuosimallia 65
No minä iältäni teidän välistä. Sauvonut myös muutaman vuoden. Tyylini on aika vauhdikas. Saatan vilkaista jos joku tulee hitaammin vastaan, mutta yleensä vilkaisen kaikkia vastaantulijoita. Keskityn omaan kävelyyni kun yleensä kuuntelen radiota matkalla, en välttämättä siis edes vilkuile. Olen myös joskus kärsinyt selkävaivasta ja silloin en kävellyt vauhdikkaasti minäkään. Niinpä ymmärrystä riittää niin vanhoille kuin nuorille hitaastikäveleville jos yleensä pistän merkille.
Oletteko varmoja että teitä katsotaan halveksivasti? Ei minulla ainakaan ole varaa ketään halveksia, päinvastoin minusta on tosi ihanaa kun vanhatkin jaksaa huolehtia kunnostaan ja ulkoilla päivittäin oli se tahti mikä tahansa.
Toivotan kummallekin aurinkoisia sauvakävelysäitä ja paljon pirteää mieltä. Tuijottajat saavat häpeät omaan niskaan!- sauvoja
Nautin savakävelystä ja luonnosta ja mietin
omia asioitani. Ihailen vanhempia ihmisiä
jotka viitsivät kotoaan lähteä sauvailemaan
ja oli heidän tyylinsä tai vauhtinsa mikä tahansa se ei minua hetkauta.
Pääasia, että ovat ulos tulleet raittiiseen ilmaan muiden ihmisten pariin.
Itse myös käyn terveydellisistä syistäni kuntoilemassa ja kaikki ovat
yhtä tervetulleita niin ikään kuin kuntoon katsomatta.
Hyvää kevään jatkoa kaikille ja nauttikaa liikkumisesta täysin siemauksin !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1128009Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4027184Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804484Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294219Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032639Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332385- 1022371
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps202049Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-02040Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11927