Tietäisikö joku hyvän sivuston tai sivustoja, mistä löytyisi ohjeet/vinkkejä sinkulan ja fixien rakentamiseen? Lähinnä tietysti kiinnostaisi tietää minkälaisia/merkkisiä osia kannattaa yksivaihteiseen hommata, koska olen kuullut, että esim. ketjuilla ja rattailla ja niiden yhteensopivuudella on melko ratkaiseva osuus virityksen onnistumisessa. Kielenä saa olla englanti tai suomi. Vinkkejä saa myös laittaa vastaamalla suoraankin. Kiitos jo etukäteen.
Sinkulan/fiksin rakennuksesta
vasta-alkaja
51283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itse en asiasta mitään tiedä, mutta jonkin verran keskusteluja olen äskettäinkin nähnyt tuolla Fillari-lehden foorumilla: http://www.fillarifoorumi.fi/forum/index.php
Sopivilla hakusanoilla etsimällä jutut varmaankin löytyvät kuten esim. http://www.fillarifoorumi.fi/forum/showthread.php?t=25282
http://www.sheldonbrown.com/
Englanniksi sinkula ja fiksitietoutta.
kaksi eri asiaa :-)
Aidossa fiksissähän ei ole vapaa ratasta eikä jarruja. Single speedissä taas nuo molemmat löytyy.
http://www.bc-hellsinki.com/phpBB2/search.php?mode=results
Tuolta vois jotain löytyä.
eipä näköjään menny suoraan, eli hakusanalla fiksi löytyy tuolta.
Gary fisher rig. Siinä hyväpyörä, tai ged, mut se on taas vaihdepyörä..Se sinkula pitää yllä mielen rauhaa, ei tartte turhaa huolehtia!