Uusimmassa Yhteishyvässä asiallinen ja kiihkoton juttu VHH:sta. Puskaton joten kaikkia ei välttämättä jaksa kiinnostaa.
Yhteishyvä-lehdessä VHH-artikkeli
triplester
7519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lehden (ja vhh-artikkelin) voi lukea täältä:
http://www.yhteishyva.fi/yhteishyva/fi_FI/digilehti/
mutta pidin sitä sen verran yhdentekevänä, ettei siitä jäänyt oikeastaan mitään mieleen. Luin sen kylässä mantereella, eli minulla ei ole ko. lehteä.
Voitko laittaa tarkemman linkin, lukisin sen mielelläni uudelleen, jos vaikka jotain tärkeää meni ohi. En osannut etsiä sitä ihan tuosta etusivusta.
Danks, jos viitsit vaivautua.
http://www.digipaper.fi/yhteishyva/3006/ ja sivulta 40 alkaen.
Nyt pitää mennä perkaamaan viimeisiä tänä "syksynä" avovedestä pyydettyjä kaloja. (Onkohan Helsingissäkin jo rantavedet jäässä?) Palaan asiaan heti kun ehdin lukea jutun. :)
Oikein muistin, eihän tuossa mitään uutta ollut.
Paitsi korkeintaan se, että oikein vhh-asiantuntija Salmenkaidan mukaan olen "hyväkarppi". Tosin en ole lisännyt ruokavalioni lihamäärää, mutta kala korvannee sen. Enkä ole koskaan juonut makeita juomia, vaan vettä, joten olen "korvannut" veden vedellä. Jihuu. Saanko nyt elää?
Siinä väitetään että veren sokeritason heilahtelu saa tuntemaan nälkää.
Mikseivät karppaajat koskaan laita näkyville yhtään tutkimusta jossa tämä todistettaisiin tieteellisesti?
Vastaus: kysymyksessä on uskomus, jota ei voi todeksi osoittaa. Sen sijaan on tehty tutkimus, jossa todettiin ettei rasvainen ruoka lisää kylläisyyden tunnetta yhtään eri lailla kuin hiilariruoka. (Antti Aro, 100 kysymystä ravinnosta.)
Jos karppaajilla poistuu näläntunne, se johtuu siitä että elimistö on mennyt ketoasidoosiin, haitalliseen aineenvaihduntahäiriötilaan, nälän tunteen puuttuminen on eräs sen tunnusmerkeistä. Se johtuu hiilihydraattien puutteesta, ja se on eräänlainen elimistön myrkytystila.
Siinä on oivallinen esimerkki karppaajien tekemästä väärästä johtopäätöksestä, joka tehdä vaikka asiaa on tutkittu. Silti "veren sokerin nopea lasku aiheuttaa näläntunteen"-propagandaa levitetään surutta. Ja vain siksi, että siihen vaan halutaan uskoa enemmän kuin ketoasidoosiin.
Ketoasidoosi on happomyrkytys tila diabetikolla, mitä tekemistä sillä on Vhh:n kanssa?
Eikös se ole ketoosi mistä puhutaan diettien kohdalla? Joka taas on merkki siitä että laihtuminen on käynnissa.
En halua mitenkään päteä, mutta isällä oli diabetes ja silloin puhuttiin ketoasidoosista.